17 زن راهی بهارستان شدند+ مشخصات

یکی از ویژگی‌های مجلس دهم این است که به لحاظ تعداد نمایندگان زن در بین مجالس بعد از انقلاب رکوردار محسوب می‌شود و 17 زن به این مجلس راه یافته‌اند. این در حالی است که بیشترین تعداد زنان راه‌یافته به مجلس در مجلس پنجم و به تعداد 15 نفر بودند. در این گزارش نگاهی داریم به نمایندگان زن مجلس دهم و سوابق آن‌ها.

0

یکی از ویژگی‌های مجلس دهم این است که به لحاظ تعداد نمایندگان زن در بین مجالس بعد از انقلاب، رکوردار محسوب می‌شود و 17 زن به این مجلس راه یافته‌اند. این در حالی است که بیشترین تعداد زنان راه‌یافته به مجلس در مجلس پنجم و به تعداد 15 نفر بودند.

به گزارش به دخت به نقل از مهرخانه، دور دوم انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی روز گذشته در نقاط مختلف کشور برگزار شد و نامزدهایی که وارد دومین مرحله انتخابات شده بودند، با یکدیگر به رقابت برخاستند. در میان نامزدهایی که به دور دوم راه یافته بودند، زنانی هم حضور داشتند که توانستند وارد مجلس دهم شوند. یکی از ویژگی‌های مجلس دهم این است که به لحاظ تعداد نمایندگان زن در بین مجالس بعد از انقلاب رکوردار محسوب می‌شود و 17 زن به این مجلس راه یافته‌اند. این در حالی است که بیشترین تعداد زنان راه‌یافته به مجلس در مجلس پنجم و به تعداد 15 نفر بودند. در این گزارش نگاهی داریم به نمایندگان زن مجلس دهم و سوابق آن‌ها.

1. زهرا سعیدی‌مبارکه
زهرا سعیدی 32 ساله‌ به‌عنوان نماینده مستقل مردم شهرستان مبارکه استان اصفهان به دهمین دوره مجلس راه یافته است. او دارای مدرک کارشناسی‌ارشد مهندسی صنایع؛ گرایش مدیریت سیستم و بهره‌وری است.

برخی از سوابق شغلی و علمی او عبارت‌اند از: مدرس دانشگاه؛ مدیرعامل شرکت شیفتگان خدمات شمیم؛ کارمند جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران در حوزه ستادی؛ مسئول امور جوانان و داوطلبان جمعیت هلال احمر شهرستان مبارکه؛ نایب‌رییس هیئت ورزش‌های همگانی اصفهان؛ مدیر شرکت فنی مهندسی ثمین؛ مشاور اقتصادی شرکت عمران خشت آدرینا؛ مشاور آموزشی مؤسسه خیریه نذر اشتغال امام حسین (ع) با اشتغال‌آفرینی برای حدود ۸۰۰ خانواده نیازمند؛ برگزیده جشنواره جوان خوارزمی با پروژه دستگاه مولد اشعه لیزر نیتروژن؛ رتبه ممتاز مسابقات علمی لهستان و دریافت دعوتنامه جهت ادامه تحصیل در آن کشور؛ رتبه اول و دوم کشوری در اولین و دومین جشنواره ممتازین مخترعین و مبتکرین دانشجویان ایثارگر؛ حضور فعال در سومین کنفرانس ملی مددکاری اجتماعی ایران در برنامه ششم توسعه؛ تألیف کتاب صد فرزانه در 10 هزار کلمه؛ تألیف کتاب دایره‌المعارف خانواده.

زهرا سعیدی مبارکه

 

2. سکینه الماسی
نماینده 37 ساله حوزه انتخابیه جنوب استان بوشهر شامل شهرستان‌های جم، عسلویه، کنگان و دیر، دیگر نماینده‌ای است که به مجلس دهم راه یافته است. این نماینده اعتدال‌گرا، دارای مدرک کارشناسی‌ارشد مددکاری اجتماعی و دانشجوی دکتری رشته جامعه‌شناسی؛ گرایش اقتصاد و توسعه است.

از جمله سوابق شغلی و فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی او می‌توان بدین موارد اشاره کرد: کارشناس دبیرخانه ستاد هماهنگی و مناسب‌سازی کشور سال 1394؛ رییس مرکز هماهنگی و ارتباطات مردمی سازمان بهزیستی از سال 1391 تا 1394؛ نماینده سازمان بهزیستی در نهاد ریاست‌جمهوری از سال 1387 تا 1391؛ مددکار اجتماعی مرکز ارتباطات مردمی بهزیستی کشور از سال 1386 تا 1387؛ مددکار اجتماعی اداره پذیرش و هماهنگی بهزیستی استان تهران از سال 1382 تا 1386؛ کارشناس حوزه ریاست اداره پذیرش و هماهنگی بهزیستی استان تهران از سال 1382 تا 1383؛ مسئول امتحانات دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی از سال 1380 تا1382؛ کارشناس واحد برنامه‌ریزی پذیرش و ثبت‌نام ارزشیابی اساتید واحد حق‌التدریسی اساتید دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی از سال 1377 تا1380؛ آموزشیار نهضت سوادآموزی از سال 1373 تا 1375؛ داوطلب نمایندگی دوره نهم مجلس شورای اسلامی و کسب مقام دوم؛ نایب‌رییس انجمن تخصصی مددکاری اجتماعی ایران از سال 1393 تاکنون؛ عضو انجمن علمی مددکاران اجتماعی ایران؛ عضو هیئت مؤسس انجمن نواندیشان توسعه مدنی جنوب؛ عضو انجمن دانشگاهیان جنوب؛ شرکت در سمینارهای رفاه اجتماعی، توسعه اجتماعی و مددکار اجتماعی؛ همکاری مستمر با سازمان‌های مردم‌نهاد و مراکز و مؤسسات و انجمن‌های خیریه در سراسر کشور؛ معرفی به‌عنوان نخبه سیاسی اجتماعی از طرف مجمع تشخیص مصلحت نظام؛ همکاری با مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص سند چشم‌انداز 1404 ایران اسلامی؛ عضو کارگروه اصلاح و تدوین شرح وظایف سازمان بهزیستی؛ عضو کانون متفکرین ایران از سال 1392 تاکنون.

سکینه الماسی

 

3. سیده حمیده زرآبادی

او که در لیست اصلاح‌طلبان قزوین نامزد شده بود، متولد سال 1359 و دارای کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق- مکاترونیک است. برخی از سوابق شغلی، علمی و فرهنگی زرآبادی عبارت‌اند از: مجری طرح‌های پژوهشی سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران؛ عضویت در انجمن‌های علمی مانند سازمان نظام مهندسی؛ انجمن مهندسان برق ايران؛ انجمن مكاترونيك ايران؛ راهنمايی و مشاوره پروژه‌های دانشجويی رشته برق و مكانيك؛ ارایه مقالات علمی در كنفراس‌های ملی و بین‌المللی؛ برگزيده مقاله برتر در كنفرانس دانشجويی برق ۱۳۹۰؛ همكاری با سازمان غیردولتی پيشگامان نور؛ مجری طرح مطالعاتی كتابخوانی استاد مطهری مهد قرآن کریم استان قزوين؛ مسئول ورزش بانوان سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويی اداره كل منطقه شمال غرب.

سیده حمیده زرآبادی

 

4. هاجر چنارانی

نماینده مستقل حوزه انتخابیه نیشابور و تخت جلگه متولد سال 1357 است. چنارانی دارای مدرک کارشناسی‌ارشد جامعه‌شناسی است و از جمله سوابق او می‌توان به کارشناس ستاد سفرهای ریاست جمهوری؛ مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان؛ کارشناس امور ایثارگران؛ مشاور امور بانوان؛ مدرس دانشگاه؛ کارشناس امور دانشجویی در دانشگاه سوره؛ کارشناس ستاد شاهد و امور ایثارگران در دانشگاه الزهرا(س) اشاره کرد.

هاجر چنارانی

 

5. ناهید تاج‌الدین

او که متولد 1355 است، از لیست اصلاح‌طلبان اصفهان به مجلس دهم راه یافته است. تاج‌الدین، کارشناسی ارشد زیست‌شناسی دارد و دانشجوی دکترای ژنتیک است. برخی از سوابق او عبارت‌اند از: استاد دانشگاه آزاد واحد فلاورجان؛ عضو علی‌البدل شورای شهر اصفهان؛ عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی و مدرس دانشگاه‌های آزاد، پیام نور و علمی و کاربردی؛ عضو شورای نخبگان شاهد و ایثارگران استان اصفهان، عضو کمیسیون بانوان شهر بهارستان و عضو اصلی شورای مشورتی استاندار اصفهان.

ناهید تاج‌الدین

 

6. فاطمه ذوالقدر

نماینده اصلاح‌طلب استان تهران 45 سال دارد. در سوابق او تسلط به چندین زبان خارجی و تدریس در دانشگاه‌های الزهرا (س)، امام صادق (ع) و اصول‌الدین دیده می‌شود.

ذوالقدر

 

7. طیبه سیاوشی‌شاه‌عنایتی

متولد سال 1345 و دیگر نماینده اصلاح‌طلب استان تهران است. او دارای مدرک لیسانس علوم سیاسی و فوق‌لیسانس روابط بین‌الملل است و از میان سوابق او می‌توان به اشتغال در دفتر مطالعات سیاسی وزارت امور خارجه؛ آموزش طرح ملیکا (پروژه توانمندسازی زنان برای ورود به مجامع بین‌المللی) در وزارت امور خارجه؛ فعالیت در خانه کودک مهر در دروازه غار؛ فعالیت در کمیته بین‌الملل مؤسسه تحقیقات زنان و عضویت در شورای تحریریه مجله پایتخت کهن اشاره کرد.

طیبه سیاوشی‌شاه‌عنایتی

 

8. سهیلا جلودارزاده

دیگر نماینده استان تهران متولد سال 1337 بوده و از لیست اصلاح‌طلبان به مجلس راه یافته است. او مدرک لیسانس نساجی از دانشگاه امیرکبیر دارد و برخی از سوابق شغلی او عبارت‌اند از: نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در دوره‌های پنجم و ششم و میان دوره‌ای هفتم؛ عضو شورای مرکزی خانه کارگر؛ عضو دفتر سیاسی و مسئول سازمان‌های حزب اسلامی کار؛ عضو جمعیت زنان جمهوری اسلامی ایران؛ مدیرکل مدارس خارج از کشور؛ مسئول تدوین سیاست‌های کلان نظام در مورد خانواده در کمیته بانوان مجمع تشخیص مصلحت نظام؛ مشاور امور بانوان وزارت صنعت، معدن و تجارت؛ رئیس اتحادیه زنان کارگر؛ مشاور وزیر آموزش و پرورش و مشاور امور کارگری رییس‌جمهور.

سهیلاجلودارزاده

 

9. فریده ‌اولادقباد

دیگر نماینده اصلاح‌طلب استان تهران، 45 ساله و دارای مدرک کارشناسی ارشد علوم اجتماعی است. از جمله سوابقی که برای اولادقباد ذکر شده است می‌توان بدین موارد اشاره کرد: کارشناس امور بانوان و جوانان؛ مشاور مدیریت آموزش و پرورش منطقه۱۰؛ مسئول شاهد و امور ایثارگران آموزش وپرورش؛ مدیریت، معاونت، مشاور و مدرس دبیرستان؛ مدرس دوره‌های ضمن خدمت فرهنگیان در منطقه و تربیت معلم شهدای مکه تهران؛ عضویت در کمیته پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی شهر تهران؛ عضویت در کمیته فرهنگی و اجتماعی زنان و دختران آموزش و پرورش شهر تهران؛ عضویت در کمیته سلامت اداری آموزش و پرورش؛ عضویت در کمیته ستاد شاهد و امور ایثارگران؛ عضویت در کمیته طرح مدرسه مروج سلامت؛ عضویت در کمیته پروژه مهر آموزش و پرورش؛ عضو کمیته انتصاب مدیران آموزش و پرورش؛ عضو کمیته ورزش بانوان؛ عضو اصلی ستاد ثبت‌نام مدارس؛ بانوی نمونه سال در سطح کشور؛ معلم نمونه سال در سطح منطقه؛ کسب رتبه برتر در امور گروه‌های آموزشی جامعه‌شناسی و روانشناسی؛ کسب رتبه برتر علمی، مدیران استان؛ اخذ تقدیرنامه از ریاست‌جمهوری در دوره‌های مختلف؛ ارائه مقالات پژوهشی در زمینه آسیب‌های اجتماعی و روانشناسی؛ عضویت در کمیته‌های آسیب‌های اجتماعی و سلامت اداری، مدرس مراکز پیش دانشگاهی، مدیریت دبیرستان‌های آموزشی؛ مدرس دوره‌های ضمن خدمت فرهنگیان.

فریده ‌اولادقباد

 

10. سیده فاطمه حسینی

جوان‌ترین نماینده مجلس تهران 30 سال دارد و از لیست اصلاح‌طلبان به مجلس ورود پیدا کرده است. او کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی دارد و دانشجوی دکترای مدیریت مالی است. عضویت در سازمان نظام مهندسی و انجمن دوستی ایران و اسپانیا و مشاور مالی شرکت صنایع سیمان، مشاور مالی نمایندگی بیمه ملت و مشاور مالی شرکت پترو دژ پارس از جمله سوابق حسینی است.

سیده فاطمه حسینی

 

11. پروانه سلحشوری

نماینده 51 ساله و اصلاح‌طلب استان تهران، دارای مدرک دکتری جامعه‌شناسی است و از جمله سوابق او می‌توان به عضویت در مجمع دانش‌آموختگان ایران اسلامی، عضویت در اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان ایران و هندوستان و ریاست ستاد بانوان استان چهارمحال و بختیاری و همچنین تدریس در مدرسه و دانشگاه اشاره کرد.

پروانه سلحشوری

 

12. فاطمه سعیدی

نماینده اصلاح‌طلب تهران 52 ساله و دارای مدرک کارشناسی ارشد مدیریت آموزشی است و مواردی همچون اشتغال در مدارس منطقه 6 آموزش‌وپرورش، عضویت در شورای استان تهران حزب کارگزاران سازندگی، 15 سال سابقه مدیریت در مدارس و 20 سال سابقه فعالیت سیاسی خصوصاً در دوره اصلاحات در استان کرمان در میان سوابق او دیده می‌شود.

فاطمه سعیدی

 

13. پروانه مافی

دیگر نماینده اصلاح‌طلب استان تهران، 58 ساله و دارای مدرک کارشناسی ارشد مدیریت. است. برخی از سوابق مافی بدین شرح است: بازنشسته وزارت کشور؛ عضو شورای مرکزی جمعیت زنان جمهوری اسلامی ایران، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ایران، رئیس مجمع خیرین مدرسه ساز شمیرانات، سردبیر مجلات چشمه مهر و بانو مهر، عضو تحریریه مجله ندا؛ معاون مرکز مشارکت امور زنان، مشاور سابق وزیر آموزش و پرورش، فرماندار سابق شمیرانات، کارشناس کمیسیون اقتصاد کلان دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام.

پروانه مافیبه گزارش مهرخانه، علاوه بر این 13 نفر، 8 زن نیز از استان‌های مختلف به مرحله دوم انتخابات راه یافتند. شهلا میرگلوبیات از حوزه انتخابیه ساوه و زرندیه استان مرکزی؛ خدیجه ربیعی‌فرادنبه از حوزه انتخابیه بروجن؛ سارا فلاحی از حوزه انتخابیه ایلام، شیروان، چرداول، ایوان و مهران؛ سمیه محمودی از حوزه انتخابیه شهرضا؛ اعظم محمدنیا از حوزه انتخابیه خرم‌آباد؛ فاطمه مقصودی از حوزه انتخابیه بروجرد؛ معصومه آقاپور از حوزه انتخابیه شبستر و زهرا ساعی از حوزه انتخابیه تبریز، اسکو و آذرشهر، نامزدهایی بودند که تکلیف آن‌ها در دور دوم انتخابات مشخص شد و 4 نفر از آن‌ها به مجلس راه یافتند.

 

14. خديجه ربيعي‌فرادنبه
او از حوزه انتخابیه بروجن، با کسب 22275 رأی از مجموع 41253 رأی صحیح مأخوذه به مجلس راه یافت. ربیعی به‌عنوان نماینده مستقل وارد مجلس شده است.

 

15. سمیه محمودی
سمیه محمودی از حوزه انتخابیه شهرضا و دهاقان و از کاندیداهای لیست امید دیگر نماینده‌ای بود که در دور دوم انتخابات به مجلس راه یافت. تعداد آرای او ۲۸۹۰۵ رای از مجموع ۵۰۴۹۳ رأی اخذ شده است.

برخی از سوابق اجرایی سمیه محمودی عبارت‌اند از: کارشناس تشکیل، توسعه و نظارت بر تعاونی‌های اداره تعاون شهرستان شهرضا و ارائه خدمت به تعاونی‌ها با عناوین مختلف اعم از تعاونی‌های کشاورزی، صنعتی و معدنی، عمرانی، خدمات، مسکن، مسکن مهر، فرش دستبافت، تامین نیاز تولید کنندگان، تامین نیاز صنوف خدماتی، مصرف فرهنگیان و کارکنان دولت و حمل و نقل؛ معاون اداره تعاون شهرستان شهرضا؛ کارشناس ارشد امور اجتماعی فرمانداری شهرستان شهرضا؛ دبیر سازمان‌های مردم نهاد (NGO) شهرستان شهرضا؛ عضو ثابت کارگروه جامعه ایمن فرمانداری شهرضا؛ عضو ثابت کارگروه پدافند غیرعامل فرمانداری شهرضا؛ عضو ثابت کارگروه ستاد مبارزه با مواد مخدر فرمانداری شهرضا؛ عضو ثابت کارگروه بانوان فرمانداری شهرضا و فعال در زمینه پژوهش، بررسی و آسیب‌شناسی پدیده‌های اجتماعی از جمله اعتیاد، طلاق و زنان بی‌سرپرست.

 

16. معصومه آقاپورعلیشاهی
او از حوزه انتخابیه شبستر و به‌عنوان کاندیدای لیست امید با کسب 24952 رأی از مجموع 39754 رأی صحیح مأخوذه به مجلس راه یافت. از جمله سوابق آقاپور می‌توان بدین موارد اشاره داشت: مدرس دانشگاه‌های علامه طباطبایی، دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه علمی کاربردی؛ بازنشسته وزارت ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات؛ مشاور برنامه‌ریزی اقتصادی و طرح‌‌های مدیریت سرمایه‌گذاری بانک‌ها؛ مشاور و مجری طرح‌های انرژی‌های نو و عضو کمیته بررسی جایگزینی انرژی‌های نو در پروژه‌های کشور.

17. زهرا ساعی
از حوزه انتخابیه تبریز، آذرشهر و اسکو نیز زهرا ساعی از کاندیداهای لیست امید به مجلس شورای اسلامی راه یافت. زهرا ساعی هم‌اکنون مدیرکل امور بانوان استانداری تهران است. در رزومه او فعالیت‌های دیگری نیز به چشم می‌خورد که برخی از این فعالیت‌ها عبارت‌اند از: پژوهشگر معاونت پژوهش‌های سیاست خارجی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام؛ پژوهشگر مرکز مطالعات زنان دانشگاه تهران؛ همکاری با سازمان ملی جوانان و همکاری با معاونت فرهنگی – اجتماعی شهرداری تهران.

/انتهای متن/

درج نظر