هشدارمحققان درباره عوارض برداشتن چربی‌های بدن

محققان سوئدی درباره عوارض احتمالی برداشتن چربی‌ها با استفاده از عمل جراحی از جمله بروز عفونت و سوء تغذیه در افراد بسیار چاق هشدار دادند.

0

سرویس خبر به دخت/

محققان سوئدی در تحقیقات خود دریافتند که برداشتن چربی ها از طریق عمل جراحی می تواند خطر ابتلای افراد چاق به مشکلات قلبی را درطول هفت سال بعد از عمل جراحی کاهش می دهد.

برپایه این گزارش، عمل جراحی برداشتن چربی که شامل اقداماتی از جمله برداشتن چربی شکمی می شود؛ خطراتی به همراه دارد و تنها برای بیماران بسیار چاق پیشنهاد می شود.

عمل جراحی برداشتن چربی که به جراحی چاقی مفرط نیز معروف است، به افراد بسیار چاق کمک می کند تا با کاهش مقدار غذایی که سیستم گوارشی آنها می تواند از پس آن برآید، لاغر شوند.

تحقیقات محققان سوئدی حاکیست: این اقدامات خطر مرگ و میر در اثر حمله قلبی را کاهش می دهند.

براساس این تحقیقات، افراد چاقی که از این شیوه ها استفاده کرده اند در مقایسه با افرادی که شرایط مشابه آن ها را دارند، کمتر دچار حمله قلبی یا سکته می شوند.

محققان اطلاعات 182 بیمار را – که بیشتر آنها زن و حدوداً 44 ساله بودند- بررسی کردند و به 78 نفر از آنها در طول هفت سال دارو دادند و بعد از گذشت هفت سال، وزن متوسط بیماران از 286 پوند به 205 پوند کاهش یافت.

میزان کلسترول بد (LDL) از 113 به 92 و میزان تری گلیسیرید از 151 به 87 رسید.

محققان به این نتیجه رسیدند: به طور متوسط میزان پروتئین واکنش پذیر در بیماران کاهش یافت. افرادی که سطح بالایی از این پروتئین را دارند بیشتر در معرض حملات قلبی و سکته هستند.

لونا ساندون استادیار تغذیه کلینیکی در دانشگاه تگزاس گفت: در حالی که جراحی برای کاهش وزن برای افرادی که در معرض بیشترین خطر از جمله بیماری های قلبی و دیابت کنترل نشده هستند؛ مهم است اما این عمل های جراحی می توانند موجب عفونت و سوء تغذیه شوند زیرا مقدار غذای مصرفی بسیار محدود شده و برخی از مواد مغذی جذب نمی شوند.

منبع:فارس/انتهای متن/

درج نظر