9 درصد زنان سرپرست خانوار زیر 25 سال سن دارند

معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد امام خمینی(ره) با اشاره به اینکه یک‌میلیون و ۵۰ هزار زن سرپرست خانوار تحت پوشش هستند، گفت: ۹ درصد این افراد زیر ۲۵ سال سن دارند.

0

به گزارش به دخت به نقل از مهر، محمد ذوالفقاری در نشست خبری روز دوشنبه با اشاره به اینکه یک میلیون و ۵۰ هزار زن سرپرست خانوار تحت پوشش کمیته امداد هستند، اظهار داشت: از این تعداد ۴۹ درصد خانواده شهری و ۵۱ درصد خانواده روستایی هستند. همچنین ۹ درصد زنان سرپرست خانوار زیر ۲۵ سال، ۱۶ درصد ۲۵ تا ۴۰ سال و ۷۵ درصد نیز بالای ۴۰ سال سن دارند.

وی با اشاره به اینکه یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار سالمند تحت پوشش کمیته امداد هستند، تاکید کرد: ۳۸ درصد از این سالمندان در مناطق شهری و ۶۲ درصد در مناطق روستایی هستند که ۵۶ درصد آنان را زنان و ۴۴ درصد را مردان تشکیل می دهند.

معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد امام خمینی(ره) با اشاره به اینکه ۲۰۰ هزار کودک یتیم تحت پوشش امداد هستند، اظهار کرد: یک و نیم میلیون نفر در سال از خدمات موردی کمیته امداد بهره مند می شوند و بیشترین ارباب رجوع ما سالمندان، سرپرستان خانوار از کار افتاده، بیمار، فوت شده و خانواده سرباز متاهل است.

به گفته ذوالفقاری، ۱۰ درصد از جمعیت کمیته امداد را جامعه زنان سرپرست خانوار تشکیل می‌دهند که عمده این افراد به دلیل طلاق تحت پوشش هستند.

۳۰ هزار خانوار به دلیل زندانی بودن سرپرست تحت پوشش هستند
وی با اشاره به اینکه ۳۰ هزار خانوار به دلیل زندانی بودن سرپرست تحت پوشش هستند، گفت: سالانه ۱۰ درصد از افراد تحت پوشش از چرخه حمایت خارج می‌شوند و خدمات‌رسانی خانواده‌ها و سه نوع توانمندسازی سازمانی، اجتماعی و خانواده برای مددجویان اجرایی می شود و در مجموع هدف ما آمادگی خانواده‌ها و جامعه در راستای فقر و کاهش آن است.

معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد امام خمینی(ره) اظهار داشت: کمیته امداد در تولید فقر خانواده‌ها نقشی ندارد و ما به عنوان درمان‌گر و حمایتی نقش ایفا می‌کنیم.

ذوالفقاری با تاکید بر اینکه یکی از وظایف امداد رفع هم‌پوشانی با سازمان‌های دیگر است، توضیح داد: در رویکرد جدید امداد، با خیریه‌ها ارتباط تنگاتنگی برقرار می‌کنیم تا نیاز خانواده ها را بین امداد و خیریه‌های مختلف تقسیم کنیم.

به گفته وی، تعدادی از مددجویان از نظر اقتصادی وضعیت بدتری دارند، به طوری که در حاشیه شهرها و مناطق محروم زندگی می‌کنند و بر همین اساس امداد آنها را با رتبه‌بندی به آنها ضرایب محرومیت را اختصاص می دهد و بر اساس آن خدمات‌رسانی می‌کند، به طوری که در همین راستا با وزارتخانه آموزش و پرورش، نهضت سوادآموزی، جهاد کشاورزی و معاونت امور زنان ریاست جمهوری مذاکراتی انجام داده‌ایم تا به محرومین ساکن مناطق محروم هر یک از دستگاه‌ها بر اساس توانایی‌هایشان خدمات ارائه دهند.

معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد امام خمینی(ره) به رویکرد جدید کمیته امداد اشاره کرد و گفت: بر اساس اساسنامه جدید کمیته امداد، دخالت مردم در فرآیند خدمت‌رسانی از طریق گسترش مراکز نیکوکاری از جمله اقدامات ما است که قرار است مراکز نیکوکاری را در محلات مختلف مناطق محروم گسترش دهیم و به کمک خیرین محلی بخشی از فقر فقرا را از میان ببریم.

۱۵۰ هزار نفر از مددجویان تحت پوشش فاقد مسکن هستند
ذوالفقاری ادامه داد: ۱۵۰ هزار نفر از مددجویان تحت پوشش فاقد مسکن هستند که ۳۵۰ هزار نفر آنها نیز مسکن مناسب دارند و در همین راستا پرداخت وام بهسازی از سوی دولت و همچنین پرداخت وام از سایر صندوق‌ها به مددجویان در دستور کار قرار گرفته است.

وی به خدمات بیمه ای کمیته امداد نیز اشاره و تصریح کرد: در حال حاضر دو بیمارستان علامه کرمی اهواز و بازرگان تهران به مددجویان خدمات ارائه می دهند و قرار است وجهی از افراد دریافت نشود و سهم فرانشیز مددجویان را نیز امداد از منابع خودش تامین کرد.

محمد ذوالفقاری تاکید کرد: امیدواریم بتوانیم از محل اعتبارات دولتی و کمک مردمی و خیرین، فرانشیز درمان مددجویان تحت پوشش را تامین کنیم که آنها بتوانند از خدمات رایگان بهره‌مند شوند.

وی همچنین از تفاهم با آموزش و پرورش خبر داد و اظهار داشت: بر این اساس قصد داریم امکانات تحصیل مددجویان بازمانده از تحصیل را فراهم کنیم و موانع حضورشان را برداریم.

معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد امام خمینی (ره) به اشتغال مددجویان نیز اشاره کرد و گفت: کمیته امداد در بخش سرمایه، مهارت و آموزش‌های لازم برنامه‌هایی را برای مددجویان در دستور کار دارد و به آنها کمک‌های لازم را ارائه می‌دهد.

وی با تاکید بر اینکه فقر، از تک‌بعدی خارج شده است، گفت: طلاق و اعتیاد سرپرست خانوار، تعطیلی برخی کارخانجات، ایدز و … باعث شده که فقر از حالت تک بعدی به چند بعدی تبدیل شود، به طوری که یارانه به تنهایی از بین برنده فقر نیست، حتی اگر رقم آن واقعی باشد.

ذوالفقاری به خدمات مددکاری امداد نیز اشاره کرد و گفت: حمایت‌های امداد همراه با خدمات مددکاری می‌تواند در جهت رفع نیاز مددجویان موثر باشد، به طوری که در همین رابطه از دولت قبل نیز درخواست کرده بودیم که یارانه را به امداد بدهند تا ما بتوانیم آن را برای نیازمندان و رفع مشکلات آنها هزینه کنیم.

معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد امام خمینی (ره) تصریح کرد: به طور قطع برای رفع مشکل فقرا، ۸ دهک از افراد جامعه می‌توانند به امداد کمک کنند، به طوری که در حال حاضر در کنار هر یک خانواده از ۶ دهک، یک خانواده فقیر قرار دارد.

وی به تاخیر ازدواج دختران روستایی اشاره کرد و گفت: زنانی که کمتر از ۵۰ سال سن داشته و آمادگی ازدواج را دارند، کمیته امداد تسهیلات لازم را در اختیارشان قرار می‌دهد و امروزه نقش همسریابی نیز از طریق همکاری با شبکه‌های نیکوکاری را برای رونق ازدواج به عهده داریم.

معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد امام خمینی افزود: یکی از نگرانی‌های امداد، فقر بین نسلی است، به طوری که اگر ازدواج انجام نشود و در کنار آن آموزش‌های لازم ارائه نشود، خانواده‌های تحت‌پوشش با مشکلات بیشتری مواجه خواهند شد.

ذوالفقاری با تاکید بر اینکه هم‌اکنون توازنی بین درآمد و هزینه‌های خانواده‌ها وجود ندارد، تصریح کرد: یارانه و مستمری امداد اگر نسبت به تورم رشد متناسبی نداشته باشد، خانواده‌ها با مشکل مواجه می‌شوند.

وی از فعالیت ۹۰۰ مرکز نیکوکاری در کشور خبر داد و اظهار داشت: متناسب با حوزه جغرافیایی، مراکز نیکوکاری در کشور توسعه می‌یابد.

معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد امام خمینی افزود: سالیانه ۳ هزار زن سرپرست خانوار با همکاری کمک امداد ازدواج مجدد انجام می‌دهند که به این افراد نیز کمک‌های خاص صورت می‌گیرد.

ذوالفقاری در مورد حذف ۱۵ میلیون نفر از دریافت یارانه، گفت: این طرح از سوی وزارت رفاه اعلام شده و امداد در صورت تصویب این طرح آمادگی دارد تا منابع آن را برای خانواده‌های تحت ‌پوشش هزینه کند.

وی به بحث آسیب‌های اجتماعی خانواده‌های تحت پوشش نیز اشاره کرد و افزود: امداد در این خصوص حمایت از خانواده را مدنظر دارد نه فرد آسیب‌دیده.

/انتهای متن/