زنان، ابزار دست افراط‌گرایان برای ترویج تروریسم در پاکستان

این شخصیت افراطی پاکستان سوابقی بسیار منفی در کارنامه دارد. او در سال 2007 ‘زنان و دختران چوب به دست’ عضو مدرسه دینی ویژه دختران معروف به ‘جامعه حفصه’ تحت رهبری خود را در واقع به عنوان سپر انسانی برای محقق کردن اهداف خود در مسیر استقرار آنچه وی ‘حکومت شریعت’ در پاکستان می خواند، قرار داد.

0

به گزارش به دخت به نقل از ایرنا، بعد از حادثه حمله تروریستی دو هفته پیش به دانشگاه ‘باچاخان’ پاکستان و افشای نقش زنان در کمک به اجرای نقشه حمله به این دانشگاه، یک تحلیل گر زن پاکستانی برخی شخصیت های به ظاهر مذهبی و به شدت افراطی مستقر در پایتخت پاکستان را که ارتباط ایدئولوژیک و مالی نزدیکی هم با عربستان دارند، مسئول شستشوی مغزی و ترغیب برخی زنان به ورود به عرصه تروریسم معرفی کرده و از دولت و نهادهای امنیتی خواسته تا از دستگیری این چهرهای افراطی و خطرناک واهمه ای نداشته باشد.

خانم ‘طیبه ضیا چیما’ که در آمریکا اقامت دارد، در مقاله ای که اخیرا در روزنامه اردو زبان ‘نوای وقت’ پاکستان منتشر شد، این چهره مذهبی و افراطی را فردی معروف به ‘مولانا عبدالعزیز’ معرفی می کند. ‘عبدالعزیز’ امام جماعت مسجدی معروف در پاکستان به نام ‘لال مسجد’ ( عبارت اردو برای لعل مسجد یا مسجد سرخ) است.

مولانا عبدالعزیز مدارس دینی زیادی را از جمله در پایتخت پاکستان مدیریت می کند و دختران و پسرانی (طلباء و طلبات) که در مدارس او درس می خوانند، به شدت در معرض آموزه های های افراط گرایی و فرقه گرایی قرار می گیرند.

این شخصیت افراطی پاکستان سوابقی بسیار منفی در کارنامه دارد. او در سال 2007 ‘زنان و دختران چوب به دست’ عضو مدرسه دینی ویژه دختران معروف به ‘جامعه حفصه’ تحت رهبری خود را در واقع به عنوان سپر انسانی برای محقق کردن اهداف خود در مسیر استقرار آنچه وی ‘حکومت شریعت’ در پاکستان می خواند، قرار داد و پرویز مشرف رئیس جمهوری و فرمانده ارتش وقت پاکستان دستور حمله به لال مسجد را صادر کرد و در جریان یک هفته علمیات خونین، قائله خاتمه یافت و تعداد زیادی در جریان این عملیات از جمله برادر عبدالعزیز کشته شدند و عبدالعزیز که با پوشش زنانه قصد فرار داشت، دستگیر شد اما بعد از مدتی دوباره آزاد شد.

در این مقاله با اشاره به کنفرانس مطبوعاتی چند روز پیش رئیس روابط عمومی ارتش پاکستان که اعلام کرد تعدادی زن به اجرای حمله تروریستی به دانشگاه باچاخان کمک کرده و در امر انتقال سلاح در زیر چادرهای خود نقش داشته اند، آمده است: اکنون خود ارتش نیز اعتراف کرد که زنان در حادثه حمله به دانشگاه باچاخان در شهر چارسده دست داشته اند. عاصم باجوا رئیس روابط عمومی ارتش گفت: 4 تروریست و 4 تسهیل کننده زن در حمله به دانشگاه باچاخان دست داشته اند. سلاح ها از منطقه ‘آدم خیل’ در نزدیک مرز افغانستان وارد شد و برای عبور آسان سلاح ها از پست های بازرسی، از همسر و چند نفر از بستگان (زن) یکی از ترویست فراری استفاده شد. زنان سلاح ها را در چادرهای خود پنهان کردند.

نویسنده ، در ادامه مقاله خود با انتقاد از دولت و به ویژه وزارت کشور پاکستان، می نویسد: ملت از ارتش حمایت می کند اما به نظر می رسد وزیر کشور، با مردم همراه نیست. در صورتی که وزیر کشور کمی با دقت به اطراف خود گوش فرا دهد، فریادهای مردم را که خواستار بررسی ‘تونل های مخفی و زیر زمین های لال مسجد عبدالعزیز’ هستند، خواهد شنید.

اشاره نویسنده به حوادث سال 2007 است. زمانی که درجریان حمله نیروهای ارتش به لال مسجد، حامیان عبدالعزیز سلاح های مخفی شده در زیر زمین های این مسجد را بیرون آوردند و به سمت نیروهای ارتش آتش گشودند.

در ادامه این مقاله آمده است: امروز خواسته مردم از ژنرال راحیل شریف فرمانده کنونی ارتش پاکستان این است که یک عملیات ضربتی برای جستجو در زیر زمین ها و تونل های حفاری شده در زیر لال مسجد انجام دهد.

زنان، ابزار دست افراط‌گرایان برای ترویج تروریسم در پاکستان

وی با اشاره به تهدید جدی داعش برای پاکستان و گزارش هایی که هر از گاهی مبنی بر نقش زنان در حمایت از داعش در پاکستان منتشر می وشد، نوشت: تسهیل کنندگان و حامیان داعش در حالت آماده باش قرار دارند. آب در کوزه و ما گرد جهان می گردیم! پیش از عملیات ضربتی در سراسر کشور برای از بردن عوامل داعش و تروریست های خطرناک، مسجدی با رنگ قرمز(لال مسجد) که تنها چند کیلومتر با کاخ نخست وزیری و مقر فرماندهی ارتش (در پایتخت) قرار دارد، حتما باید مورد بررسی و بازرسی دقیق قرار دهید. چنین نشود که آنان (عبدالعزیز و هوادارانش) بار دیگر در حال جمع آوری سلاح باشند.

‘در صورتی که دولت در این مورد دچار غفلت و سهل انگاری شود، باید پیش از پایان دوره ی قانونی خود، به حکمرانی خود خاتمه دهد و امیدی به باقی ماندن در قدرت تا پایان وقت قانونی خود نداشته باشد. ‘روحانی چادر پوش'(عبدالعزیز هنگامی که در سال 2007 با پوشش زنانه قصد فرار داشت) به دولت پیام داده است که 200 هزار نیروی کماندوی تحت رهبری او آماده ی کشت و کشتار هستند. مردم پاکستان، زنان چوب بدست عضو ‘جامعه حفصه’ را فراموش نکرده اند. همچنین صحنه های وحشتناک علمیات ارتش علیه جامعه حفصه و لال مسجد در اذهان مردم نقش بسته است. جنون تشکیل ‘حکومت شریعت’ که از سال ها پیش از آرزوهای عبدالعزیز و حامیانش بوده است، اکنون شکل انتقام به خود گرفته است. در سال های گذشته در نزدیکی کاخ ریاست پرویز مشرف رئیس جمهوری وقت پاکستان، سلاح و چوب دستی انبار می شد اما او خبر نداشت. دولت کنونی از گذشته درس عبرت بگیرد. ‘

در ادامه این مقاله آمده است: نمونه هایی از زنان حامی و تسهیل کننده حملات تروریستی چندین بار در ملاء عام ظاهر شده اند. در بخش هایی از آمریکا، ترکیه، پاکستان و برخی دیگر کشورهای اسلامی زنان در حمایت از داعش به صف شده اند. گروه های تروریستی در پاکستان از میان زنان درحال یارگیری برای حمایت و تسهیل اقدامات و نقشه های داعش هستند. 20 زنی که ماه گذشته از ایالت پنجاب به سوریه رفتند، تمامی آموزش ها و اطلاعات لازم را در پاکستان کسب کرده بودند.

نویسنده این مقاله معتقد است: چودری نثار وزیر کشور پاکستان از تهدیدها عبد العزیز وحشت زده است. برخی از مناطق ایالت پنجاب در تصاحب و حاکمیت گروه های تروریستی قرار دارد. چند نفر از مسئولان ایالت پنجاب از جمله رانا ثناءالله وزیر دادگستری این ایالت، به این واقعیت اعتراف کرده اند. رسانه ها هشدار می دهند. هر زمان حادثه ای رخ می دهد، رسانه های فریاد برمی آورند اما مسئولان برای کم اهمیت نشان دادن واقعیت ها، می گویند که رسانه ها با هیاهوی خود، رعب و وحشت در جامعه ایجاد می کنند.

‘دولت های فدرال و ایالتی از گروه های تروریستی وحشت دارند. دولت باید بداند که ار اگر 200 هزار تا 400 هزار نفر در این کشور همراه تروریست ها هستند، در مقابل 180 میلیون نفر مردم پاکستان، از حامیان کشورند و دولت نباید ترسی از اقدام جدی علیه تروریست ها داشته باشد. در صورتی که دولت قادر به اقدام علیه زنان و مردان آموزش دیده توسط گروه های تروریستی نیست، مسئولیت آن را نیز به ارتش واگذار کند.’

این مقاله خطاب به دولت و دستگاه های امنیتی پاکستان می افزاید: در صورتی که یک ‘شخصیت مذهبی قوی و پر نفوذ’ و یکی دو تا از اعضای اصلی گروه های تروریستی را راهی زندان کنید، مردم نیز اطمینان خاطر پیدا می کنند که بی سرپرست نیستند و کسی هست که آنان محافظت کند. گروه های تروریستی خطرناک مثل ‘جیش محمد’ با آرامش در ایالت پنجاب زندگی می گذرانند. شاید در دوره ای، گروه های افراطی در پیروزی احزاب سیاسی در انتخابات همکاری می کردند.

‘کسانی که در دوران جنگ روسیه و سپس حمله آمریکا به منطقه، مجاهد خوانده می شدند امروز تبدیل به تروریست شده اند. حامیان احزاب افراط گرا نیز امروز با نام تروریست خوانده می شوند. کسانی که این مارها را در آستین خود پرورش دادند، امروز توان اقدام علیه این مارها را ندارند. زنان و مادران کشور ما ما دیگر تحمل از دست دادن عزیزان خود را ندارند.’

نگارنده این مقاله در ادامه آورده است: اکنون نوبت آن است که خانه و پناهگاه ستمگران نابود شود. نیروهای ارتش برای حفاظت از ناموس و آبروی کشور، وارد صحنه شوند. عملیات ضدتروریستی ‘ضرب عضب’ نباید تنها به مناطقی از کشور محدود شود بلکه باید در تمامی شهرها و خیابان ها اجرا شود. تروریست ها پیش از آنکه سر بلند کنند، باید سرکوب شوند. توطئه تشکیل حکومتی خود مختار در دل دولت و حکومت قانونی کشور، خیانت به ملت و کشور و جرم سنگینی است. پیش از این که طالبات مسجد چوب به دست بر پشت بام مسجد حضور یابند. دولت چشمان خود را باز کند.

روحانی(عبدالعزیز) نه تنها می گوید پاکستان نه تنها یک کشور تروریستی می باشد بلکه زمامداران بدون آنکه اقدامی انجام دهند، فقط نگاه می کنند و این درحالی است که برخی زنان این کشور، در همراه سلاح به دست گرفته اند و نمونه روشن آن، زنانی هستند که با حمل سلاح و رساندن آن به دست تروریست ها، به اجرا شدن حمله تروریستی وحشتناک دو هفته پیش به دانشگاه باچاخان کمک کردند. این زنان، کسانی هستند که در مدارس دینی خاص آموزش افراط گرایی و تررویسم دیده اند.

/انتهای متن/