بانوی اول تاریخ «فرمول یک»

“ماریا ترزا دفیلیپیس” زنی است که با مهارتش در رانندگی همه را به شگفتی واداشت؛ او اولین راننده زن فرمول یک است که دو هفته قبل در سن 89 سالگی درگذشت.

0

به گزارش به دخت به نقل از فرادید، فیلیپیس ایتالیایی اولین زنی بود که در مسابقه‌های گرن پری قهرمانی جهان فرمول یک مسابقه داد. او فعالیت در مسابقات اتومبیلرانی را از سن 22 سالگی و هنگامی که برادران وی به شوخی به او گفتند توانایی لازم برای تبدیل شدن به یک رانندهٔ مسابقه‌ای حرفه‌ای را ندارد آغاز کرد.
ماریا با یک فیات 500 نخستین بار در یک مسابقهٔ خیابانی شرکت کرد و در آن برنده شد، از آن جا بود که فعالیت وی با شرکت در مسابقات مختلفی از جمله مسابقات”هیلکلیمب” و مسابقات استقامتی همراه با تیم مازراتی شروع شد.

بانوی اول تاریخ «فرمول یک» کیست؟
او در اولین تلاش خود برای شرکت در “گرن پری” 1958 موناکو نتوانست رکورد لازم را کسب کند، ولی در همان سال در “گرن پری” بلژیک در شهر اسپا موفق شد رتبهٔ دهم را به خود اختصاص دهد. ماریا گرچه در مسابقات فرمول یک زیادی شرکت کرد، ولی هرگز موفق نشد مقامی کسب کند. دفیلیپس” یک سال بعد و پس از مرگ مدیر تیمش “ژان بهرا” از مسابقات حرفه‌ای اتومبیلرانی بازنشسته شد و پس از آن فقط در برخی مسابقات خاص و یادبودها شرکت کرد.
در خاطرات دفیلیپس آمده که یکبار مسئولان برگزاری مسابقات فرانسه مانع حضور او در رقابت‌های اتومبیلرانی می‌شوند و به او می‌گویند “تنها کلاهی که یک زن باید بر سر بگذارد، کلاهی است که در آرایشگاه روی سر می‌گذارد”. با این حال او از تلاش دست نکشیده و با مهارتش در رانندگی به اولین راننده فرمول یک تبدیل شده است.
دفیلیپیس در سال 1979 به باشگاه بین‌المللی رانندگان بازنشسته فرمول یک پیوست و در سال 1997 نایب رییس این باشگاه شد.

/انتهای متن/