تکذیب ادعای مرگ مادر باردار سلماسی به دلیل عدم توانایی مالی

0

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ارومیه با تکذیب خبر فوت مادر باردار سلماسی در بیمارستان به دلیل عدم توانایی مالی، گفت: مرگ این فرد هیچ ربطی به نوع زایمان وی نداشته است و فرآیند زایمان آن بدون مشکل صورت گرفته است.
به گزارش به دخت به نقل ازخبرگزاری فارس، جواد آقازاده اظهارداشت: چند روز پیش خبری مبنی بر فوت مادر بارداری به دلیل نداشتن استطاعت مالی جهت عمل سزارین در یکی از سایت ها منتشر شد.

وی گفت: بلافاصله موضوع را از بیمارستان سلماس پیگیری گردیم که گزارش ها حاکی از آن بود که طی روزهای اخیر هیچ مادر بارداری در این بیمارستان فوت نکرده است و از این رو این خبر تکذیب شد.

آقازاده افزود: روز گذشته مجددا ادعای دیگری مبنی بر فوت این مادر باردار به دلیل بی توجهی در بیمارستان منتشر شد که مجددا موضوع را بررسی کردیم و متوجه شدیم حدود 2 ماه پیش در بیمارستان سلماس مادر بارداری مراجعه و زایمان طبیعی کرده است.

وی در توضیح بیشتر گفت: طبق بررسی ها این مادر باردار برای سومین زایمان خود به بیمارستان مراجعه کرده بود و دو زایمان قبلی وی نیز به صورت طبیعی بوده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ارومیه افزود: این مادر باردار یک روز پس از انجام زایمان طبییعی و به تشخیص دکتر متخصص قلب و عروی بیمارستان و با همراهی این متخصص به دلیل مشکل قلبی به بیمارستان شهدای ارومیه اعزام می شود که در آنجا بیمار به دلیل کاردیومیوپاتی فوت می کند.

آقازاده با تاکید بر اینکه طبق بررسی های صورت گرفته همسر بیمار نیز موضوع عدم انجام سزارین به دلیل نداشتن پول را تکذیب کرده است، گفت: همسر این مادر باردار اظهار داشت در هنگام مراجعه به بیمارستان پول به اندازه کافی داشته ولی پولی از ما طلب نشد اما وی ادعا می کند ممکن است در رسیدگی به همسر وی کم توجهی شده باشد.

وی گفت: در همین خصوص از همسر بیمار سوال شد که آیا تیم درمانی بیمارستان با مشاهده بیمار بدحال شما اقدامات لازم درمانی را برای بیمار انجام داده است که وی در پاسخ گفت: کادر درمانی بیمارستان اقدامات درمانی لازم را صورت دادند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ارومیه با بیان اینکه موضوع بی توجهی به بیمار نیز طبق بررسی ها صحت ندارد تاکید کرد این مادر باردار به دلیل بیماری قلبی که داشته است در بیمارستان ارومیه فوت نموده است.

آقازاده در عین حال تصریح کرد: مرگ مادر باردار یکی از شاخص های سلامت کشورها محسوب می شود و این شاخص به صورت مستمر و مرتب از طریق ستاد وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی رصد و بررسی می شود.

وی گفت: با توجه به اینکه تمام تلاش تیم سلامت این است که میزان مرگ و میر مادران را پایین بیاورند گفت: از آنجایی که موضوع فوت مادر باردار برای ما اهمیت دارد قضیه را بررسی نموده ایم و طبق بررسی های صورت گرفته محرز شده است که بیمار به دلیل قصور فوت نکرده بلکه علت فوت او ناراحتی قلبی بوده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ارومیه در ادامه با تاکید بر اینکه اجرای طرح تحول سلامت به لحاظ کاهش هزینه های درمانی از جیب مردم، انقلابی ایجاد کرده است گفت: شاید در گذشته خیلی از بیماران به دلیل عدم بضاعت مالی پشت درهای بیمارستان می ماندند اما امروز هزینه های درمانی در شهرها به 6درصد و در روستاها به 3درصد کاهش یافته است.

آقازاده خاطرنشان کرد: هزینه عمل سزارین قبل از اجرای طرح تحول سلامت 1میلیون و 500هزار تومان بوده است و با اجرای این طرح هزینه انجام عمل سزارین در روستاها به 50 تا 60 هزار تومان و در شهرها به 150 هزار تومان کاهش یافته است.

وی گفت: در مورد این مادر باردار نیز که ادعا شده بود به دلیل نداشتن استطاعت مالی برای انجام عمل سزارین فوت شده است آیا منطقی است که بیمارستان تنها برای دریافت 150هزار تومان از انجام عمل سزارین به قیمت فوت مادر باردار ممانعت به عمل آورد؟! ضمن اینکه این مادر باردار دو فرزند قبلی خود را زایمان طبیعی کرده و نیازی به انجام سزارین برای تولد فرزند سوم خود نداشته است در عین حال همسر او نیز اعلام کرده است که پول کافی به همراه داشته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ارومیه در ادامه با تاکید بر اینکه رسانه ها باید در انتشار اینگونه اخبار غیر واقعی اخلاقمداری را رعایت کنند، گفت: این گونه ادعاها باید با مستندات و ادله کافی مطرح شود.

وی تصریح کرد: در مورد مرگ مادر باردار سلماسی هیچ گونه قصوری صورت نگرفته و بیمار به علت نداشتن کافی پول فوت نکرده است و فوت او به دلیل بیماری قلبی بوده است.

آقازاده در پایان تاکید کرد: هدف از طرح اینگونه مسایل در رسانه ها به زیر سوال بردن دستاورد های طرح تحول نظام سلامت از سوی منتقدین این طرح است.

/انتهای متن/

درج نظر