شاهکار دختر 17 ساله ایرانی در روسیه +عکس

0

شکست دادن دوباره قهرمان المپیک لندن در فاصله سه ماه شاهکاری بود که تکواندوکار دختر ایرانی رقم زد و همه را برای کسب سهمیه المپیک و حتی کسب مدال در این مسابقات امیدوارتر کرد.
به گزارش به دخت به نقل از مشرق ، کیمیا علیزاده در مسابقات گرند پریکس روسیه دست به کار بزرگی زد و با شکست قهرمان المپیک و نفر دوم رنکینگ جهانی در صدر اخبار تکواندوی جهان قرار گرفت تا به کیمیای تکواندو زنان ایران مبدل شود.

این دختر 17 ساله که پیش تر هم استعدادهایش در تکواندو را با کسب 7 مدال رنگارنگ بین المللی نشان داده بود این بار در مسکو ثابت کرد با عزم و اراده قوی می‌توان در سخت ترین شرایط هم از هیچ همه چیز ساخت.

علیزاده در دیدار فینال وزن 57- کیلوگرم زنان از رقیب سرشناس خود جید جونز عقب افتاد تا اینکه در لحظات پایانی وقت سوم دارنده مدال طلای المپیک لندن را با ضربه تماشایی خود وادار به قبول تساوی 3-3 در وقت معمول مبارزه نمود. در راند طلایی هم این نماینده شایسته ایزان بودکه با گرفتن امتیاز طلایی، به برتری دست یافت و صاحب گردن آویز طلا و 40 امتیاز شد. علیزاده با کسب این طلا مجموع امتیازات خود را به عدد 105.20 رساند و در رنکینگ جهانی و المپیک صعود کرد.

شاهکار دختر 17 ساله ایرانی در روسیه +عکس*سایت فدراسیون جهانی از خونسردی کیمیا نوشت

کیمیا علیزاده که قبل از رسیدن به مبارزه فینال گرند پریکس امتیازی المپیک در روسیه که اولین حضور بانوان در گرندپریکس بود، سه حریف قدرتمند و عنوان دار المپیک و جهان از انگلستان، کره جنوبی و کروواسی را مغلوب کرده بود در دیدار نهایی ابتدا برابر جیدا جونز انگلیسی 3-0 عقب افتاد.

سایت فدراسیون جهانی تکواندو هم در توصیف شرایط مبارزه کیمیای ایرانی و قهرمان المپیک نوشت: «کیمیا علیزاده زنورین با رنکینگ 40 جهانی در تمام طول مبارزه از جونز انگلیسی با رنکینگ شماره 2 دنیا عقب بود. شرایط مبارزه این دو به گونه ای بود که کسی فکر نمی کرد در نتیجه تغییری ایجاد شود. با این حال کیمیا با ضربه سنگین خود روی سر جونز در لحظات پایانی وقت آخر(سوم) 3 امتیاز گرفت تا بازی به راند طلایی کشیده شود. در ادامه این خونسردی تکواندو کار ایرانی بود کهسبب شد تک امتیاز سرنوشت ساز ران مرگ به نام او نوشته شود.»

شاهکار دختر 17 ساله ایرانی در روسیه +عکس* دومین پیروزی کیمیا بر جونز و مارتینا در 3 ماه اخیر

به گزارش به دخت، کیمیا علیزاده با شکست قهرمان المپیک لندن مورد توجه رسانه ها قرار گرفته و این برای تکواندو بانوان ایران که در دو دهه اخیر کمتر به حقش رسیده یک گام بلند رو به جلو خواهد بود.

با این حال شاید کمتر به این موضوع توجه شود که کیمیای 17 ساله یک پدیده نوظهور نیست؛ علیزاده پیش تر هم در بالاترین سطح تکواندو جهان هنرش را به نمایش گذاشته، اما به دلیل عدم توجه رسانه ای لازم به تکواندو ارزش‌های مبارزاتش به چشم نیامده است.

علیزاده همان مبارزی است که در نهایت مظلومیت در بازیهای آسیایی اینچئون کره تا پای شیاپ چانگ مبارزات هم رفت اما به دلیل کم بودن سنش مجوز حضور در مبارزات را پیدا نکرد تا یک شانس مسلم طلای کاروان ایران از دست برود. در ادامه با افتخارات کیمیا علیزاده و نیز رقیب سرشناسش بیشتر آشنا خواهید شد:

شاهکار دختر 17 ساله ایرانی در روسیه +عکسکیمیا اولین بار در مسابقات جهانی نوجوانان با قهرمانی در چین تایپه پای به جغرافیای تکواندو جهان گذاشت. بعد نوبت به کسب طلای تورنمنت کره و المپیک نانجینگ در رده سنی نوجوانان رسید.

علیزاده در ترکیه و جام فجر دو مدال طلای دیگر گرفت تا سال 2015 را با اقتدار آغاز کند. نوجوانی که در آیندهوون هلند تعداد مدالهای ارزشمند خود را به عدد 6 رساند در مسابقات جهانی روسیه به گوشه ای از مزد تلاش‌هایش دست پیدا کرد.

کیمیا در مسابقات بزرگسالان جهان در چلیا بینسک روسیه هم مدال برنز را بر گردن آویخت در شرایطی که در یک چهارم نهایی از پس قهرمان انگلیسی المپیک لندن، یعنی جیدا جونز 10-9 بر آمد.
این بهترین انتقامی بود که می شد از جونز گرفت چرا که قبل از این جیدا موفق شده بود در دور اول مسابقات جهانی سال 2013 سوسن حاجی پور را 7-4 شکست دهد. این انگلیسی در فینال رقابت‌های آزاد هلند هم 4-3 کیمیا را از سر راه خود برداشته بود.

شاهکار دختر 17 ساله ایرانی در روسیه +عکسجید جونز پس از کسب طلای المپیک 2012 این گونه شادی خود را نشان داد

به این ترتیب در گرند پریکس روسیه 2015 شکست دادن جونز حکم سومین مبارزه او با کیمیا و قبول شکست دوم را در سه ماه اخیر برابر این پدیده ایرانی داشت.

حال باید دید مبارز شایسته ایرانی که تا قبل از مبارزات روز گذشته روی پله چهلم رنکینگ فدراسیون جهانی ایستاده بود با 40 امتیازی که قهرمانی اش به ارمغان آورد تا چه اندازه به شیاپ چانگ مبارزات المپیک 2016 ریو نزدیک خواهد شد، مبارزاتی که حضور کیمیایی ایرانی در آن عامل غرور ورزش ایران خواهد شد.

 

به گزارش به دخت، جیدا جونز انگلیسی از سال 2009 تا پیش از گرند پریکس اخیر روسیه 33 مدال گرفته بود؛ در شرایطی که 55 درصد مدالهای این تکواندوکار طلا بودند. در جدول عملکرد او مشخص است که در سال 2015 وی چهار مدال طلا گرفته بود و قصد داشت مدال زردرنگ پنجمش را در مسکو بدست بیاورد که کیمیا علیزاده مانع از رسیدن وی به هدفش شد.

/انتهای متن/

 

درج نظر