راه‌اندازی 1000واحد اختصاصی زایمان، بزودی

0

معاون درمان وزارت بهداشت از بهبود شاخص‌های سلامت مادر و نوزاد با اجرای برنامه حمایت از زایمان طبیعی خبر داد.

به گزارش به دخت به نقل از ایسنا، دکتر محمد آقاجانی در جمع خبرنگاران در حاشیه همایش تقدیر از مجریان برتر سلامت مادر و نوزاد، درباره برنامه‌های وزارت بهداشت در این راستا گفت: ایجاد محیط خوشایند برای زایمان و ارتقای کیفیت آن یکی از مهم‌ترین برنامه‌های ما در سال جاری است. در این راستا امسال توسعه و بهینه سازی 366 بلوک زایمانی در بیمارستان‌های کشور را در دستور کار داریم و در قالب این 366 بلوک؛ یکهزار واحد اختصاصی زایمان نیز برای مادران راه‌اندازی خواهد شد.

امکان حضور همسر هنگام وضع حمل مادر
وی افزود: به این منظور امکان حضور همسران مادران باردار در حین وضع حمل میسر خواهد شد و محیط امن و اختصاصی با حفظ حریم خصوصی مادران ایجاد می‌شود؛ به گونه‌ای که شرایط زایمان طبیعی مورد رضایت مادران باشد. این برنامه استقبال از زایمان طبیعی را بیشتر و کیفیت آنرا افزایش می‌دهد.

آقاجانی در خصوص تعداد واحدهای اختصاصی زایمان طبیعی در کشور گفت: در حال حاضر تعداد محدودی از این واحدها در سه تا چهار نقطه از کشور به عنوان پایلوت وجود دارند که نتیجه خوبی هم داشته‌اند و قرار است آنرا به 366 بلوک زایمانی و یکهزار واحد اختصاصی گسترش دهیم.

آقاجانی ادامه داد: ویژگی این واحدهای اختصاصی این است که همه این امکانات درون یک محوطه وجود دارند و تمام مراحل زایمان در یک سوئیت اختصاصی طی می‌شود؛ به همین خاطر احساس آرامش و اطمینان برای مادر باردار وجود خواهد داشت و از حیث انتقال عفونت‌ها و کاهش عوارض‌های زایمان کمک کننده است. همچنین محیط امن و اختصاصی و ایمن برای مادر باردار در این واحدهای اختصاصی در نظر گرفته می‌شود.

زایمان طبیعی همچنان رایگان است
معاون درمان وزارت بهداشت درباره هزینه این واحدها گفت: زایمان طبیعی همچنان رایگان خواهد بود. در سال 93، 450 هزار زایمان رایگان انجام شده است. امسال نیز مانند گذشته زایمان‌ها علیرغم اینکه با استانداردهای بالاتر و در واحدهای اختصاصی انجام می‌شوند همچنان رایگان می‌مانند. حتی زایمان بی درد و فیزیولوژیک، یعنی برای زایمان طبیعی علیرغم هزینه‌هایی که برای واحدهای اختصاصی دارند یا زایمان فیزیولوژیک یا بی‌درد هزینه‌ای در نظر گرفته نمی‌شود.

کاهش 6درصدی زایمان سزارین با اجرای طرح تحول نظام سلامت
وی درباره برنامه وزارت بهداشت در خصوص حمایت از زایمان طبیعی گفت: شاخص‌های سلامت مادر و نوزاد در جریان برنامه حمایت از زایمان طبیعی مسیر خوب و امیدوار کننده‌ای را داشته است. نسبت سزارین به طبیعی از سال 70 تا 92 در حال افزایش بود و از 37 درصد به 56 درصد رسید. سال 93 برای اولین بار با اجرای برنامه طرح تحول نظام سلامت این روند متوقف شد و از 56 درصد به 50 درصد رسید. پیش بینی می‌کنیم که این روند امسال نیز ادامه یابد.

معاون درمان وزیر بهداشت ادامه داد: برای اولین بار در تیرماه امسال این شاخص به 49 درصد رسید که نشان دهنده استمرار وضعیت کاهنده است که البته مراحل بعدی دشوارتر خواهد بود. خوشبختانه همزمان با کاهش روند سزارین و افزایش زایمان طبیعی، بهبود شاخص‌های سلامت مادر و نوزاد را داشته‌ایم.

کاهش میزان مرگ مادران باردار
وی اعلام کرد: مرگ و میر مادران باردار از 19.6 درصد به 19 رسیده است که اتفاق مثبتی است. حتی یک مرگ مادر باردار نیز برای ما فاجعه است که خوشبختانه این روند در حال کاهش است.

آقاجانی با اشاره به کاهش روند مرگ و میر نوزادان گفت: آمار مربوط به این شاخص نیز به معنی طی کردن روند مطلوب سه شاخص مرگ و میر مادران باردار، میزان سزارین و مرگ نوزادان است. ما آینده خوبی را برای بهداشت مادر و نوزاد پیش بینی می‌کنیم.

/انتهای متن/

درج نظر