درخواست معصومه ابتکار از مردم برای همراهی در پویش اجتماعی حفاظت از جنگل‌ها

0

معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه برای مقابله با تخریب و آتش‌سوزی جنگل‌ها نیازمند حرکت و پویشی اجتماعی هستیم، در پیامی به حرکت اجتماعی «جنگل رمز حیات» در روز 8 مرداد برای حفاظت از جنگل‌های کشور از مردم خواست به پویش اجتماعی حفاظت از جنگل‌ها بپیوندند.

به گزارش به دخت به نقل از ایسنا ،معصومه ابتکار در نشست کارگروه مشترک رسانه ملی، سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگل‌ها مقرر شد با توجه به شروع موج سفرهای تابستانی و به منظور اطلاع رسانی و آموزش همگانی برای ارتقاء حفاظت از جنگل ها، هشتم مرداد با عنوان روز جنگل رمز حیات ، تعیین و برنامه های آموزشی و فرهنگی برای حفظ جنگلها برگزار شود و رسانه ها و به ویژه شبکه خبر و شبکه های ملی و استانی صدا و سیما بطور شایسته ای به آن بپردازند.

بر اساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان محیط زیست، در پیام معصومه ابتکار به پویش اجتماعی برای حفظ جنگ‌ها چنین آمده است : «بررسی عکس‌های هوایی دوره 50 ساله 1334 تا 1386 توسط سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور نشان می‌دهد که به طور متوسط سالانه 2867 هکتار از جنگل‌های شمال ایران تخریب شده است که اگر این رویه ادامه پیدا کند تا پنجاه سال آینده در بسیاری از نقاط شمال ایران آثاری از جنگل های بازمانده از دوران سوم زمین‌شناسی نخواهیم داشت.

علاوه بر ضرورت اتخاذ سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌های مناسب در دستگاه‌های دولتی که در این زمینه نقش مهمی دارند، اصلاح رفتارهای نادرست ناشی از عدم آگاهی و آموزش نیز اهمیت حیاتی داشته، چرا که ناآگاهی شهروندان، تیشه‌ای است که متاسفانه به جان جنگل‌های کشور افتاده است. مثلا آمارها نشان می‌دهد که آتش‌سوزی در جنگل‌ها حدود 95 درصد ریشه در خطای انسانی دارد. نه فقط روشن کردن آتش برای گرم شدن یا پخت و پز بلکه پرتاب ته سیگاری از درون اتومبیل یا جا گذاشتن شیشه نوشابه‌ای که در اثر تابش خورشید جنگلی را به آتش کشیده است. گاه البته فاجعه عمیق‌تر است. مانند اختلافات خانوادگی بین دو نفر از اهالی دو روستای منطقه «دَروَن کُفره» سیروان که به قتل می رسد و قاتل خرمن او را نیز به آتش می‌کشد و این آتش به جنگل سرایت می‌کند.

برای مقابله با چنین وضعیتی بی شک نیازمند حرکت و پویشی اجتماعی هستیم. به این منظور و با هدف جریان‌سازی ممکن با توجه به شروع موج سفرهای تابستانی، روز پنجشنبه هشتم مرداد ماه طی برنامه‌های ویژه‌ای صورت پذیرد.

این روز نمادین، نظر به نقش جنگل‌ها در تامین آب، هوا و امنیت غذایی، عنوان «جنگل رمز حیات» و شعار «نگذاریم بمیرد جنگل، که جهان خواهد مرد» را دارد. اما این حرکت بی تردید بدون یاری رسانه‌های ارتباط جمعی موفق نخواهد بود.

بنابراین تقاضا داریم تا با ما در این مسیر همراه شوید … وعده ما 8 مرداد…

هر ایرانی در هر جا که هست، هر حرکتی را که می تواند برای حفظ جنگل ها انجام دهد.»

/انتهای متن/

درج نظر