۸۵درصد کودکان بهزیستی بدسرپرستند

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی از واگذاری فرزند خواندگی سالانه ۹۰۰ کودک به خانواده های متقاضی خبرداد و گفت: ۴ ماه حداکثر زمان طی شده برای واگذاری کودکان بی سرپرست به خانواده ها است.

0

به گزارش به دخت، مسعودی فرید در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد کودکان تحت پوشش بهزیستی گفت: در حال حاضر بیش از ۲۴ هزار کودک بی سرپرست و بدسرپرست تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند که در مراکز و خانه های کودک و نوجوان نگهداری می شوند.

وی ادامه داد: به طور متوسط سالانه ۹۰۰ کودک به فرزندان بهزیستی اضافه می شود که این کودکان به دلایل مختلفی مانند بدسرپرستی والدین، زندان رفتن آنها، طلاق، اعتیاد و همچنین بی سرپرستی تحت پوشش بهزیستی قرار می گیرند و البته تعدادی نیز کودکان سر راهی هستند که به آمارها اضافه می شوند و همچنین سالانه ۹۰۰ کودک از مراکز بهزیستی ترخیص می شوند.

 

IMG22391411

 

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه کودکان زیر دو سال طرفدار زیادی برای فرزندخواندگی دارند، گفت: در این میان خانواده های متقاضی فرزندخواندگی استقبال زیادی از نوزادان دختر می کنند.

فرید با اشاره به اینکه ۸۰ تا ۸۵ درصد کودکان بهزیستی بدسرپرست هستند، افزود: بر اساس قانون فرزندخواندگی که مربوط به سال های قبل است کودکان بدسرپرست برای واگذاری مشکل قانونی دارند که البته این موارد در قانون جدید که بزودی به تصویب مجلس می رسد، راحت تر شده است.

وی با اشاره به اینکه به ازای هر ۶ یا ۷ کودک یک خانواده متقاضی فرزندخواندگی وجود دارد، گفت: تعداد فرزندان بهزیستی بسیار بیشتر از متقاضیان است که آن نیز به دلیل بدسرپرست بودن فرزندان و شرایط سخت واگذاری آنها به خانواده هاست.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی با تاکید بر اینکه فرآیند قضائی برای واگذاری فرزندان بدسرپرست در دادگاه ها بسیار طولانی است، افزود: در برخی از استان ها این زمان کمتر و در برخی دیگر به دلیل اینکه باید استعلام انجام شود مدت زمان بیشتری طول می کشد تا تمام مراحل فرزندخواندگی و واگذاری کودک به خانواده متقاضی انجام شود که این مدت گاهی تا دو سال به طول می انجامد.

به گفته وی، اما در مواردی که متقاضیان برای فرزند خواندگی کودک بی سرپرست به مراکز بهزیستی مراجعه می کنند نهایتا چهار ماه باید منتظر بمانند و در مدت زمان کوتاهی روند واگذاری طی می شود.

/انتهای متن/

درج نظر