تکنیک زیبای گچ و پاستل در نقاشی

پاستل یکی از روش های دیگر نقاشی است که ابزاری بسیار ساده دارد، این روش نقاشی نیاز به خشک شدن ندارد و اجازه می دهد هنرمند بدون هیچ واسطه ای و به طور مستقیم از مواد مخصوص این کار روی کاغذ یا مقوای مخصوص استفاده کند.

0

فاطمه قاسم آبادی/

رنگ هایی که در این روش نقاشی استفاده می شوند گچ مانند هستند و رنگ هایی درخشان و بسیار متنوعی را در طیف خود دارند که با تکنیک های مختلفی اثرات متفاوتی ایجاد می کنند، از خطوط موج دار گرفته تا لبه های نرم و بافت پر مانند. اشتباهات در این سبک نقاشی به راحتی قابل جبران هستند.

پاستل چیست؟

پاستل از رنگدانه های پودری مخلوط درست شده است و با مقداری چسب به صورت لوله های مکعبی حالت داده شده اند . آنها خشک هستند و می توانند به هر صورتی استفاده شوند.

قدمت استفاده از رنگدانه پودری به ماقبل تاریخ بر می گردد، اما پاستل هایی که ما در حال حاضر می بینیم از اواخر قرن 17 ساخته شده. پاستل ها در اواخر دهه 1800 بسیار محبوب شدند درست در زمانی که مانه، دگاس، رنوار و تولوس لوترک از آنها استفاده می کردند. دگاس علاوه بر نقاشی پتانسیل های پاستل را جست و جو می کرد که با ترکیب آنها با دیگر مواد نقاشی ها چه چیزی بوجود می آمد. پاستل ها را می توان به صورت مجموعه ای خریداری کرد، بعضی ها در جعبه های چوبی هستند و بعضی ها به صورت تکی بفروش می روند.

2

 

3

کار با پاستل

به طور سنتی نقاشی های پاستل بر روی مقواهای فابریانو کشیده می شده است . کار بر روی این نقاشی ها همیشه با این سختی همراه بوده که با هر ضربه ای گچ ها از مقوا جدا می شود . در حال حاضر کارهای پاستل را می توان بر روی مقواهای جیر انجام داد. این مقواها در دو مدل ایرانی و انگلیسی در بازار عرضه می شود. در مدل ایرانی خواب جیر مقوا باعث می شود که گچ بر روی پرز مقوا به خوبی قرار می گیرد و نقاشی بسیار شفاف و با دوام خواهد شد. که بعد از اتمام کار با اسپری فیکساتیو ، نقاشی را بسیار با ثبات خواهیم کرد.

مقواهای جیر انگلیسی هم مانند مقوای ایرانی خواب دار است ولی پرزهای روی مقوا خود دارای بافت است و برای کارهایی مانند طرح چهره مناسب نیست. مقواهای انگلیسی برای طرح هایی مانند طرح گل، میوه و حیوانات بسیار مناسب است و نمای بسیار زیبایی به کار خواهد داد.

شاید نقاشی های ترسیم شده با پاستل بسیار زیبا و جالب توجه به نظر برسند، اما استفاده از آن چندان آسان نیست. هنرمندانی که در این زمینه فعالیت مستمر و تجربه کافی دارند، نقاشی های بسیار زیبایی خلق می کنند.

افرادی که هنوز در ابتدای راه نقاشی هستند و به اصطلاح هنوز خبره این کار نشده اند نیز می توانند با تمرین زیاد، نقاشی های درخور توجهی ترسیم کنند. به طور کلی نقاشی و هنر، به تمرین و تکرار مداوم نیاز دارد. پاستل نیز از این قاعده مستثنی نیست.

شما می توانید از پاستل برای کشیدن همه بخش های نقاشی استفاده کنید و یا برای خلق اثری زیبا، آن را در کنار سبک ها و رنگ های مختلف بکار ببرید. بیشتر هنرمندانی که از پاستل استفاده می کنند، اصولاً آن را با سبک های دیگر ادغام می کنند. به طور مثال، برای نقاشی و رنگ آمیزی قسمت های تیره نقاشی خود از پاستل استفاده می کنند.

1

 

ترکیب رنگ ها

برای استفاده از رنگ های پاستل نیاز به هیچ ابزار خاصی نیست. آنها رنگ های مدادی گِرد و مربعی شکل و شبیه گچ های مدرسه هستند. برای ترکیب بهتر رنگ ها می توان از انگشتان دست کمک گرفت. البته هنگام استفاده از انگشتان باید توجه داشته باشید اثر چربی انگشتان تان روی سطح نقاشی باقی نماند و ایجاد لکه نکند. برای این کار بهتر است حتماً قبل از استفاده از انگشت برای ترکیب رنگ، دستان تان را تمیز بشویید.

زمینه نقاشی

  بهترین زمینه نقاشی با پاستل در ابتدای راه، استفاده از کرباسِ کشیده شده است؛ همان بوم های سفید رنگی که مخصوص نقاشی رنگ روغن هستند. این بوم ها را می توانید از مغازه به صورت آماده تهیه کنید و یا خودتان بسازید. برای این کار کافیست کرباس را تا جای ممکن بکشید و روی قاب چهارگوش ساخته شده از چوب با میخ محکم کنید. حتماً توجه داشته باشید کرباس هیچ گونه چین و چروکی نداشته باشد. صاف و محکم و البته یکدست بودن سطح زمینه نقاشی، تأثیر شگرفی در نقاشی دارد. برای یکدست کردن سطح کرباس نیز می توانید از  کاغذهای مشکی سنباده استفاده کنید.

5

 

رنگ روغن و پاستل

  برای کشیدن نقاشی با پاستل و رنگ روغن به طور همزمان باید نکاتی را رعایت کنید. نخستین مسئله توجه به صاف و یکدست بودن سطح کار است. صاف یا ناصافی سطح نقاشی و سفت و محکم بودن کرباس برای استفاده قلم و پاستل روی آنها بسیار اهمیت دارد. طی انجام کار با این مواد متوجه خواهید شد برخی از بخش های نقاشی به فشار بیشتر قلم مو نیاز دارند. توجه داشته باشید، هر چه بیشتر قلم را فشار می دهید، رنگ بیشتری روی سطح قرار خواهد گرفت.

4

یکدست سازی

  یکی از روش های رقیق و یکدست کردن نقاشی های پاستل استفاده از تربانتین است. از این ماده می توان برای صاف و یکدست نمودن سطح نقاشی استفاده کرد. اگر در نظر دارید در چند مرحله از یکدست سازی استفاده کنید. باید توجه داشته باشید هر لایه به خوبی خشک شده باشد و سپس لایه و مرحله بعد را شروع کنید. در مورد استفاده از رنگ روغن در نقاشی های پاستل باید بدانید که زمان خشک شدن این رنگ ها بسیار طولانی است و باید صبر داشته باشید.

 

اسگرافیتو(sgraffito)

 

  در نقاشی پاستل می توان از افکت ها  و تزئیناتی که اسگرافیتو نامیده می شود استفاده کرد. این افکت ها را با مدادهای سربی یا تیغ  ایجاد می کنند که به نوعی همچون خراشیدن سطح رنگ و ایجاد بافت در آن است.

در آخر باید به این نکته اشاره کرد که تکنیک گچ و پاستل یکی از زیبا ترین و محبوب ترین تکنیک ها در ایران به حساب می آید و استادان زیادی به آموزش این تکنیک محبوب پرداخته اند.

6

/انتهای متن/

درج نظر