۶۲ درصد زنان معتاد متاهلند

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با بیان اینکه اعتیاد مرزهای تحصیل، فرهنگ و دین را درنوردیده است، گفت: آمارها حاکی از آن است که ۶۲ درصد زنان معتاد متاهل هستند که ۱۰ درصد علل شروع اعتیاد زنان به اختلافات خانوادگی ارتباط دارد و به همین دلیل اهمیت پرداختن به موضوع اعتیاد زنان را دو چندان می‌کند.

0

سرویس خبر به دخت/

به گزارش به دخت به نقل از مهر، شهيندخت مولاوردی در دومین جلسه کمیته زنان و خانواده‌های ستاد مبارزه با مواد مخدر که در محل اين ستاد برگزار شد با بیان این مطلب گفت: تقویت نهاد خانواده و اهمیت به جایگاه زن در عرصه‌های اجتماعی و استیفای شرعی، حقوقی و قانونی زنان در تمامی عرصه‌ها را از جمله ماموریت‌های مهم خود در معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری ذکر کرد و گفت: با توجه به اینکه بند ۱۴ سیاست‌های کلی نظام، سند چشم‌انداز ۲۰ ساله جمهوری اسلامی ایران و ماده ۲۳۰ برنامه پنجم توسعه به این ماموریت اشاره دارد، باید که به صورت جدی وارد این عرصه شده و وظیفه خود را به درستی انجام دهیم.

وی افزود: اخیرا آماری از سوی سازمان ثبت اسناد در خصوص علل ۹ گانه اعتیاد ارائه شده که براساس آن نرخ طلاق در شش ماهه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۷ درصد افزایش داشته که اعتیاد یکی از آن دلایل بوده است.

معاون رییس جمهور در ادامه، فقر اقتصادی و فرهنگی و مبحث معیشتی را از جمله عللی برشمرد که خانواده‌ها را درگیر اعتیاد می‌کند و اظهار داشت: اعتیاد مرزهای تحصیل، فرهنگ و دین را درنوردیده و هیچکس نمی‌تواند مدعی شود که اعتیاد، تنها مختص یک گروه یا طبقه خاص از جامعه است همانطور که مسئله خشونت علیه زنان مختص یک فرهنگ یا کشور خاص نیست.

مولاوردی افزود: آمار ۶۲ درصدی تاهل در زنان معتاد و اختصاص ده درصد از علل شروع اعتیاد زنان به اختلافات خانوادگی اهمیت پرداختن به موضوع اعتیاد زنان را دو چندان می‌کند، لذا ما باید با تمام ظرفیت‌هایی که در اختیار داریم، به این حوزه وارد شویم.

وی در ادامه با اشاره به تشکیل جلسات ستاد ملی زن و خانواده نهاد ریاست جمهوری گفت: جلسات این ستاد به ریاست رییس جمهور و با حضور ۸ وزیر برگزار می‌شود و مصوبات آن نیز لازم الاجرا است لذا هز زمان که مشکلی در پروسه تصویب قوانین در حوزه اعتیاد زنان در این کمیته بود، می‌توان مصوبات را از طریق آن ستاد اجرایی کرد.

معاون رییس جمهور در امور زنان همچنین بر تشکیل کارگروهی در وزارت تعاون کار با حضور کارشناسان معاونت امور زنان ریاست جمهوری، بهزیستی و سازمان‌های غیردولتی فعال تاکید کرد و گفت: هدف اصلی این کارگروه می‌بایست حمایت از زنان معتاد به‌منظور دستیابی آنان به بهبودی باشد و حمایت‌ها نیز به گونه‌ای باشد که فرد پس از بهبودی دیگر به سمت اعتیاد نرود و بتواند کسب و کار و مسکن مناسبی پیدا کند.

مولاوردی در ادامه، نقش تشکل‌های مردمی در امر مبارزه با مواد مخدر را مهم توصیف کرد و گفت: بدون جلب این ظرفیت، برنامه‌ها موفقیت‌آمیز نخواهند بود و تجربه سی و اندی سال نیز نشان می‌دهد که هر گاه از مشارکت این ظرفیت استفاده شده، به موفقیت رسیده‌ایم.

وی در پایان همکاری معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و نهادهای زیر مجموعه آن را با اهداف این کمیته اعلام کرد و ادامه داد: توجه به مسئله مبارزه با مواد مخدر، مسوولیت مشترک همه دستگاه‌های کشور است و خاص یک نهاد، قوه یا یک ستاد نیست لذا همه دستگاه‌ها باید در این مبارزه احساس مسولیت کنند چرا که اعتیاد در کمین همه افراد جامعه است و کسی از آن در امان نیست.

 /انتهای متن/