عصبانیت مخرب‎ترین نیرو در زندگی زناشویی

یک کارشناس دینی گفت: عصبانیت یکی از مخرب‏‎ترین نیروها در زندگی زناشویی است.

0

 سرویس خبر به دخت/

 حجت‌الاسلام محمد محمدی، تصریح کرد: چنانچه عصبانیت در خفا ادامه یافته و در صحنه‎های متناوب خشم کنترل شود و چه در اظهارات خشونت‎آمیز و تنفرآمیز روزمره به نمایش درآید همگی جز تلخی برای پدر و مادر و بچه‎ها چیز دیگری ایجاد نمی‎کند.

وی خاطرنشان کرد: درست است که عصبانیت این حسن را دارد که افراد را متوجه موقعیت‎هایی می‎کند که باید مورد توجه قرار گیرد؛ اما باید به‌عنوان یک فراخوان به جنگ با آن نگریست وقتی زن و شوهر فهرستی از شکایات را ردیف می‎کند طرز فکری را گسترش می‎دهند که آنها را از اعتماد کردن به یکدیگر، مشارکت با همدیگر و لذت بردن از همدیگر باز می‎دارد.

حجت‎الاسلام محمدی افزود: وقتی زن و شوهر قادر باشند درباره مشکلاتی که آنها را ناراحت کرده یا به دردسر انداخته صحبت کنند زندگی زناشویی آن‎ها می‎تواند بسیار بهبود یابد.

این کارشناس دینی اظهار کرد: کتاب‎های خودآموز بسیاری در این زمینه وجود دارد که مشکلات زناشویی را مورد توجه قرار می‌دهند که همسران به طور سازنده می‎توانند از آن استفاده کنند؛ اما مهم آن است که بدانیم چگونه مسئولیت یک لحظه را وقتی که سبب آن بوده‎ایم بپذیریم حتی اگر از روی عمد هم نباشد.

وی ادامه داد: وقتی فکر می‎کنیم همسرمان بیش از حد حساسیت نشان داده در این صورت اگر ما به نقش خود در ایجاد این رنجش اعتراف کنیم این‎ ماجرا قابل چشم‌پوشی خواهد بود و با گفتن ساده «من نمی‎دانستم این مسئله این قدر باعث آزار شما می‌شود و من به هیچ وجه قصد رنجش شما را نداشتم» نقش بسزایی در مطلع کردن همسران از این که احساسات او را درک و تایید کنیم دارد و ماجرا تا زمانی که از آن چشم‌پوشی نشود کاملاً حل و فصل نمی‌شود.

حجت‌الاسلام محمدی خاطرنشان کرد: گذشت در پاسخ به عذرخواهی همسر، کلید جادویی در پایه‌ریزی دوباره عشق و پیوند است. گذشت نه‌تنها تقویت کننده زندگی زناشویی است بلکه برای بچه‎ها هم که می‎توانند شاهد روش سازنده در پرداختن به درگیری و ناامیدی باشند مایه تقویت است و همین بچه‎ها هستند که بیشترین فایده را از خانه‎ای آرام و عاری از کشمکش می‌برند.

منبع: ایسنا/انتهای متن/