خبری خوش برای زوج های نابارور

وزیربهداشت با استقبال از پوشش بیمه‌ ای برای کمک به درمان زوج‌های نابارور گفت: اگر بودجه لازم به خصوص اعتبار ۱۴۰۰ میلیارد تومانی برای تشویق سیاست‌های جمعیتی که مجلس تصویب کرده است تخصیص یابد حتماً به سمت ایجاد بیمه‌های خاص پیش می‌رویم.

0

سرویس خبر به دخت/ 

سیدحسن هاشمی در گفت‌وگو با تسنیم، در پاسخ به این پرسش که با توجه به منویات مقام معظم رهبری در بحث اصلاح سیاست‌های جمعیتی و همچنین عدم پوشش بیمه‌ها در مقوله درمان‌های ناباروری، خانواده‌های بسیاری گرفتار هزینه‌های سنگین هستند و آیا این امکان وجود دارد که بیمه‌ها با توجه به دیدگاه رئیس جمهور در مبحث توانمندی بیشتر با پوشش برخی از درمان‌های ناباروری در گام نخست گوشه‌ای از مشکلات این خانواده‌ها را از دوش آنان بر دارند، اظهار داشت: بنده بسیار ممنون هستم از این سئوال شما و همچنین راهکاری که ارائه دادید. ببینید ۱۴۰۰ میلیارد تومان مجلس برای مسائل تشویقی سیاست‌های جمعیتی تصویب کرد که متاسفانه یک ریال هم در این زمینه اعتباری وجود ندارد.

وی افزود: یعنی این ۱۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار تشویقی برای سیاست‌های جمعیتی مجلس جزو مواردی است که مربوط می‌شود به بودجه ۲۱۰ هزار میلیاردی که دولت قبل برای برنامه بودجه سال ۹۲ ارائه کرده بود که در حال حاضر بیش از ۱۳۰ میلیارد از این بودجه اصلأ وجود ندارد.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: اگر اعتباری تخصیص داده شود قطعاً یکی از بهترین پیشنهادها در حوزه سلامت همین پیشنهاد شما (ایجاد بیمه های مخصوص زوج‌های ناباروری) است تا ما بتوانیم بیمه‌های خاصی را تعریف کنیم که واقعاً تشویق کند، حال نه در قالب اینکه به ازای هر فرزند یک میلیون تومان بدهیم البته طرح گذشته (تشویق‌های جمعیتی با پرداخت یک میلون تومان برای هر تولد) نیز طرحی است که برخی آن را بپسندند. ولی در این قسمت اگر اعتبارات لازم پرداخت شود بسیار می‌توان کمک کرد.

به گزارش تسنیم، در سال ۹۱ کلیات مصوبات مربوط به طرح جامع «جمعیت و تعالی خانواده» مصوب شد و احمدی‌نژاد رئیس دولت دهم بالغ بر ۱۴۰۰ میلیارد تومان را برای پرداختن به موضوع افزایش جمعیت در بودجه سال ۹۲ مصوب کرد تا این بودجه در سازمان‌های مرتبط توزیع شود.

افراد به دلیل هزینه‌های سنگین درمان ناباروری از پیگیری روند درمان دلسرد می‌شوند

امیدوار رضایی معاون قوانین مجلس شورای اسلامی نیز درباره چالش‌های درمان ناباروی عنوان می‌کند: امروزه ۱۰ درصد از ازدواج‌ها در کشورمان را زوج‌های نابارور تشکیل می‌دهند که حتماً مسئولان اجرایی کشور و دست اندرکاران سلامت باید فکر اساسی برای درمان این افراد بکنند.

وی با اعلام اینکه سالانه ۱۵ در صد به این آمار اضافه می‌شود، می‌افزاید: مشکلات زیادی زندگی زوج‌های جوان را تهدید می‌کند که از جمله مشکلات ناباروری است البته ایران در این حوزه پیشرفت داشته و جزو ۱۰ کشور برتر جهان در زمینه پیشرفت در امر درمان ناباروری است.

رضایی از وجود ۶۰ مرکز درمان ناباروری در کشور خبر داد و بیان می‌کند: اغلب زوج‌های نابارور در لایه های پایین تر هستند و درآمد زیادی ندارند و هزینه سنگین درمان و نداشتن تمکن مالی باعث شده این افراد از پیگیری روند درمان دلسرد شوند به طوریکه بیمه‌ها نیز در بحث باروری و نازایی ضعیف عمل می‌کنند.

سازمان‌های بیمه گر زیر بار بیمه کردن درمان ناباروری نمی‌روند

هزینه داروهای درمان ناباروری با وضعیت فعلی دارو در کشور سر به فلک می‌زند این در حالی است که تا قبل از گران شدن بی‌رویه دارو نیز زوجین نابارور با مشکلات عدیده‌ای در طول درمان روبه‌رو می‌شدند که گاهی منجر به عدم پیگیری درمان می‌شد. اگر چه گفته می‌شود هزینه درمان ناباروری در کشورمان یک پنجم سایر کشورهاست و هر ساله تعداد زیادی توریسم برای درمان ناباروری به کشورمان مراجعه می‌کنند اما واقعیت این است که سازمان‌های بیمه گر زیر بار بیمه کردن ناباروری نرفته‌اند و هیچ سازمانی نتوانسته آنها را مکلف به تحت پوشش قرار دادن درمان‌های ناباروری کند.

به‌گفته متخصصان، ۷۰ درصد مراجعه‌کنندگانی که به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند با روش‌های معمول درمان می‌شوند و می‌توانند باردار شوند و فقط ۲۵ درصد از زوج‌های نابارور به روش‌های پیشرفته درمان ناباروری یا روش‌های کمک به ناباروری از قبیل اهدای جنین نیاز دارند.

اگر چه گفته می‌شود تعداد زیادی از ناباروری‌ها با درمان‌های ابتدایی رفع می‌شوند اما درمان ناباروری‌های خاص هزینه‌های زیادی را به‌دنبال دارد. درمان‌هایی از قبیل فریز جنین، میکرو انجکشن، لیزر هچینگ و… هزینه‌هایی فراتر از درمان‌های عادی دارند که بیش از نیمی از مراجعه‌کنندگان توانایی پرداخت آن را ندارند و بعد از مدتی پروسه درمانی خود را قطع می‌کنند.

هزینه‌های بالای درمان ناباروری

یک متخصص زنان عنوان می‌کند: بسته به انتخاب نوع درمان برای مراجعه‌کنندگان، هزینه‌ها از ۳۰۰ هزار تومان آغاز و تا ۸ میلیون تومان نیز می‌رسد. اما باز هم این هزینه‌ها بستگی به نوع درمان در خانم‌ها و آقایان دارد و گاهی یک دوره درمانی ممکن است تا سال‌ها به طول انجامد.

۲ میلیون و ۸۰۰ هزار زوج نابارور در کشور

علی سنگی، مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت نیز با اشاره به آمار ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار زوج نابارور در کشور می‌گوید: برآورد اولیه برای حداقل یک دوره درمان چیزی حدود ۲میلیون و ۸۰۰ تا ۳ میلیون تومان است ضمن اینکه ‌درمان‌هایی همچون IVF و درمان‌های پیشرفته اغلب هزینه‌های بالاتری دارند و گاهی وقت‌ها هم نیاز به سه تا چهار مرحله درمان وجود دارد. تکرار درمان در موارد ضروری یا تکرار IVF در برخی از زوج‌ها هزینه‌ای معادل ۶ تا ۷ میلیون تومان را به آنها تحمیل می‌کند.

 /انتهای متن/