شرط خانم رئیس‌جمهور برای سفربه آمریکا

رئیس جمهور برزیل در پی جاسوسی مقامات واشنگتن از ارتباطات اینترنتی وی برای سفر خود به آمریکا شرط گذاشت.

0

 سرویس خبر به دخت/

پایگاه خبری اسپانیایی زبان«مینوتو اونو» نوشت: دیلما دا روسف، رئیس جمهور برزیل در پی جاسوسی مقامات واشنگتن از ارتباطات اینترنتی وی برای سفر خود به آمریکا شرط گذاشت.

روسف روز جمعه در صفحه شخصی خود در توئیتر در خصوص سفر خود به واشنگتن در ماه اکتبر چنین نوشته است: در صورتی به آمریکا سفر می‌کنم که اوباما برای بهتر شدن روابط دیپلماتیک هر دو کشور چاره ای اندیشه کند و همچنین از مقامات و شهروندان کشور ما به صورت رسمی عذرخواهی کند.

اوایل هفته جاری اسناد و مدارکی منتشر شد که نشان می‌داد مقامات کاخ سفید ایمیل‌ها و چت‌های رئیس جمهور برزیل را کنترل می‌کرده است. این مسئله بر تنش‌های قبلی میان مقامات آمریکایی و برزیلی برای جاسوسی‌های آمریکا از ارتباطات اینترنتی شهروندان این کشور دامن زد و بر این تنش‌ها افزود.

لولا دا سیلوا، رئیس جمهور پیشین برزیل روز پنجشنبه در نشستی خبری اعلام کرد که باراک‌اوباما، رئیس جمهور آمریکا می بایست از دیلما دا روسف، همتای برزیلی خود به علت جاسوسی از ارتباطات اینترنتی وی و همچنین شهروندان این کشور عذرخواهی کند.

دا سیلوا در این نشست خبری اقدامات سازمان امنیت ملی آمریکا برای کنترل کردن تماس‌های تلفنی، ارتباطات اینترنتی از جمله ایمیل‌ها و چت‌های روسف و چندین تن از مقامات عالی رتبه این کشور را به شدت محکوم کرد.

رئیس جمهور پیشین این کشور آمریکای لاتین اقدامات مقامات کاخ سفید برای جاسوسی از این کشور را به شدت مورد انتقاد قرار داد و خاطرنشان کرد این مقامات حدود احترام برای حاکمیت دیگر کشورها را شکسته‌اند.

وی در ادامه افزود: کسی از آمریکا نخواسته است تا کلانتر جهان باشد تا بخواهد از دیگران جاسوسی کند. اگر سوالی از کسی دارد می تواند خود از او بپرسد. اگر مقامات آمریکایی اطلاعاتی از روسف لازم داشتند می توانستند شخصا از او بپرسند.

منبع :جهان/ انتهای متن/