زنانی که مورد تجاوز واقع می شوند، تنها 72 ساعت فرصت دارند به پزشک قانونی مراجعه کنند

زنانی که مورد تجاوز جنسي قرار می گیرند اگر به مراکز قضایی و پزشکی قانونی مراجعه کنند، مورد معاينات لازم قرار مي گيرند و نمونه هاي لازم براي بررسي آزمايشگاهي نيز اخذ مي شود. وسائل آنان مانند لباس یا دستمالی که به ترشحات مرد آلوده شده است، در آزمایش فرستاده می شود.

0

سرویس خبر به دخت/

زنانی که مورد تجاوز واقع می شوند، باید حداکثر ظرف 72 ساعت جهت اعلام شکایت به پزشکی قانونی مراجعه کنند و لازم است مدارک و اسنادی که نشان دهنده صحت ادعای آنان است به همراه داشته باشند. اما اغلب زنان به دلیل ناآگاهی و عدم شناخت درست یا به این مرکز قضایی مراجعه نمی کنند و یا دیرتر از موعد مقرر و بدون مدرک در پزشک قانونی حاضر می شوند. جهت شناخت درست این مراحل و اقداماتی که لازم است این زنان آسیب دیده انجام دهند، گفتگویی با دکتر فاطمه صمدی پزشک بخش معاینات زنان پزشک قانونی انجام دادیم که در ادامه به آن اشاره می شود.

صمدی به موضوع تجاوز جنسي در زنان اشاره کرد و گفت: هر نوع عمل جنسی که بدون رضایت قربانی انجام شود، تجاوز جنسي نامیده می شود. البته زن باید عاقل و بالغ و بالای 18 سال باشد تا رضایتش برای عمل جنسی شرط باشد. برای کودکان رضایت شرط نیست و هرگونه تماس جنسی با کودکان تجاوز به حساب می آید. همینطور آزار جنسی فردی که قدرت رضایت دادن نداشته باشد نیز تجاوز به حساب می آید.

پزشک بخش معاینات زنان پزشک قانونی گفت: زنانی که مورد تجاوز جنسي قرار می گیرند اگر به مراکز قضایی و پزشکی قانونی مراجعه کنند، مورد معاينات لازم قرار مي گيرند و نمونه هاي لازم براي بررسي آزمايشگاهي نيز اخذ مي شود. وسائل آنان مانند لباس یا دستمالی که به ترشحات مرد آلوده شده است، در آزمایش فرستاده می شود.

تحقیقات قضایی نشان می دهد که آیا فرد به راستی مورد تجاوز واقع شده است و یا خیر
صمدی در ادامه خاطرنشان کرد: یکی از راه های تشخیص صحت ادعای زنانی که مورد تجاوز قرار گرفته اند، آثار ضرب و جرح بر بدن آنان است. می توان از روی آثار ضرب و جرحی که در کل بدن آنها وجود دارد، تشخیص داد که مورد تجاوز قرار گرفته اند و یا خیر. البته همیشه این گونه نیست که کسانی که مورد تجاوز قرار گرفته اند آثار ضرب و جرح داشته باشند، زیرا ممکن است فرد را ترسانده باشند و بدون ایجاد ضرب و جرح به او تجاوز کرده باشند.

وی در ادامه بیان کرد: تشخیص نهايي تجاوزات جنسي با مقامات قضایی است. تحقیقات قضایی تشخیص می دهد که آیا فرد مورد تجاوز واقع شده است؟ اینکه به زنی تجاوز شده و یا فرد با میل شخصی خود به انجام این کار مبادرت کرده است را قاضی تحقیق باید مشخص کند.

زنانی که مورد تجاوز واقع شده اند باید ظرف 72 ساعت جهت انجام معاینات به پزشک قانونی مراجعه کنند
صمدی با اشاره به اينكه مراجعه سريع ‌تر زنان مورد تجاوز قرار گرفته به مراكز پزشكي قانوني به اثبات ادعاي آنان كمك مي كند، تصريح كرد: در صورت مراجعه فرد در 72 ساعت اول بعد از تجاوز جنسي با نامه مراجع قضايي به پزشكي قانوني، مي توان اقدامات لازم براي معاينه و نمونه برداري را به انجام رساند. همچنين اگر فرد قرباني، دختر باشد از علائم ايجاد شده مي توان تا سه هفته اول، زمان تقريبي تجاوز جنسي را تشخيص داد.

پزشک بخش معاینات زنان پزشک قانونی ادامه داد: از سويي در مراجعه زودهنگام اين افراد، مي توان آثار ايجاد شده بر نواحي مختلف بدن وي را نيز بررسي و اعلام نظركرد.

تجاوز جنسی آثار روحی و روانی شدیدی در فرد ایجاد می کند
صمدي در مورد آثار روحي و رواني تجاوزات جنسي نيز گفت: آثار روحي و رواني شديدي به دنبال تجاوزات جنسي در قرباني ايجاد مي شود كه قابل بررسي در مراكز پزشكي قانوني است؛ مثل احساس گناه، ترس، احساس حقارت، خجالت، عصبانيت، اضطراب، كابوس شبانه و غیره كه در مراحل حاد، روزها و ماه ها ادامه مي يابد. با فروكش كردن اين علائم فرد قرباني، تجاوز جنسي را به عنوان بخشي از تجربه زندگي خود مي پذيرد، اما پيامدهاي آن اغلب پايدار و طولاني مدت است و ممكن است در كار و زندگي خانوادگي فرد مشكلاتي ايجاد كند.

وي در پايان تأكيد كرد: فرد قرباني تجاوزات جنسي بايد هرچه زودتر براي پيشگيري از ابتلاء به بيماري هاي عفوني جنسي به مراكز درماني مراجعه كند.

منبع:مهرخانه/ انتهای متن/