از هر ۱۰ زن یکی به افسردگی پس از زایمان مبتلا می‌شود

یک متخصص زنان و زایمان گفت: از هر ۱۰ مادر یک نفر به افسردگی پس از زایمان مبتلا می‌شود که مدت آن کوتاه است ولی در زنان چندقلوزا ممکن است به دلیل استرس بیشتر مدت آن طولانی شود.

0

سرویس خبر به دخت/

مریم کاشانیان در مورد علائم افسردگی پس از زایمان خاطرنشان کرد:‌ برخی از مادران دو تا هشت هفته پس از زایمان یا حتی یکسال بعد از تولد کودک با نشانه‌هایی مانند خستگی، زودرنجی یا کم اشتهایی مواجه شوند که تمام این عوامل طبیعی است.

وی افزود: به طور عادی از هر 10 زن یک نفر به افسردگی پس از زایمان مبتلا می‌شود که این رقم در میان مادران نوجوان به 4 مورد در هر 10 نفر می‌رسد ولی بسیاری از زنان در سکوت از آن رنج می‌برند و مشکل خود را با کسی در میان نمی‌گذارند.

این متخصص زنان و زایمان علت اصلی تغییر افسردگی پس از زایمان را تغییرات ناگهانی هرمونی در بدن عنوان کرد و گفت: این امر یک بیماری نیست بلکه عارضه‌‌ای است که تنها چند روز طول می‌کشد و فقط باید درست مدیریت شود.

رئیس بیمارستان اکبرآبادی علائم اصلی که باید مادر یا اطرافیان به آن آگاه باشند را ترس و اضطراب، احساس ناامیدی، گریه مداوم، بی‌خوابی، از دست دادن اشتها و عدم تمرکز عنوان کرد و افزود: افسردگی پس از زایمان در زنانی که دوقلو یا بیشتر به دنیا آورده‌اند شایع‌تر است و ممکن است به دلیل استرس برای مراقبت از کودکان مدت این افسردگی بیشتر طول بکشد.

کاشانیان توصیه کرد تا مادران باردار قبل از زایمان با افزایش سطح آگاهی و برنامه‌ریزی برای تغذیه خود را برای این شرایط آماده کرده و در صورت بروز این حالات با پزشک خانواده خود مشورت کنند چرا که در موارد جدی پزشک می‌تواند داروی ضدافسردگی که برای دوران شیردهی ایمن است را تجویز کند.

منبع:فارس