مدیریت مصرف در جامعه با زنان است

امروز مراسم افتتاحیه طرح «آموزش ملی سبک زندگی جهادی» با هدف تربيت مربی با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، جانشین رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، رئیس سازمان نشر آثار و ارزش‌های مشارکت زنان در دفاع مقدس و رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگزار شد.

0

به گزارش به دخت مراسم افتتاحیه دوره آموزشی «آموزش ملی سبک زندگی جهادی»(عقیله)  با حضور «محمدجواد آذری جهرمی» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، امیر سرتیپ دوم «محمد فهمیده قاسم‌زاده» جانشین رییس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و «مریم مجتهدزاده» رئیس سازمان نشر آثار و ارزش‌های مشارکت زنان در دفاع مقدس روز پنجم خرداد در سالن شهید قندی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد.

این مراسم که اولین جلسه طرح «آموزش ملی سبک زندگی جهادی» محسوب می شد از طریق ویدیو کنفرانس در 31 استان‌ کشور با حضور 50 شرکت کننده در هر استان به نمایش گذاشته شد.

در مراسم  افتتاحیه در سالن شهید قندی  جمع زیادی از نخبگان دانشگاهی و حوزوی، همسران شهدا و همسران فرماندهان نیروهای مسلح حضور داشتند.

 

طرحی با 1800 نیروی انسانی

سخنران اول مراسم مریم مجتهدزاده رئیس سازمان نشر آثار و ارزش‌های مشارکت زنان در دفاع مقدس در این مراسم اظهار داشت :

امروز اولین طرح آموزشی ملی سبک زندگی جهادی را در سراسر کشور در حالی آغاز می‌کنیم که به یک مدل فرهنگی برخاسته از دفاع مقدس بیش از هر زمان دیگری نیاز داریم.

امروز بالغ بر هزار و ۸۰۰ نفر از خواهران و برادران در این طرح گرد هم آمدند. این دوره به همت همه تلاشگران این عرصه سعی در بازسازی و جریان سازی فرهنگی مبتنی بر ارزش‌های دفاع ‌مقدس  با  چند هدف عمده  در سه حوزه مفهوم سازی، جریان سازی و نهادسازی دارد.

هدف دیگر ما تربیت نیروی متخصص، متعهد، خدمتگزار در عرصه تمدن نوین اسلامی است چارچوب مدل فرهنگی دفاع مقدس و سبک زندگی منتج از آن قابلیت این را نیز دارد که اهدافی چون فرهنگسازی، اصلاح چارچوب آموزشی و تربیتی و تربیت نسل سازنده و پویا را برای ما تضمین کند.

اگر این دوره آموزشی بتواند در اولین تجربه اجرایی خویش یک نقشه مهندسی از شاخصه‌های سبک زندگی جهادی را ارائه کند. در دوره آینده به مرحله عملیات و کار میدانی نزدیک خواهد شد.

امید که بتوان در پایان این مجموعه آموزش‌ها به دو نوع خروجی عمده یکی مجموعه‌ نیروی انسانی توانمند و دیگری  جریانی پویا و هدفمند در جامعه دست پیدا کرد که یک مجموعه منسجم عملیاتی را برای استفاده از دوره پیش دبستانی تا دانشگاه و همچنین برای سایر اقشار در اختیار قرار می‌دهد تا نهایتا با همکاری سایر نهادها و سازمان‌های مردم در کنار برنامه‎‌هایی همچون باشگاه دختران جوان، اردوهای فرهنگ محور محله‌ای و  برنامه‌های همسوی دیگر بتوانیم  به اهداف طرح نائل شویم.

ZAGG Register

بهره گیری از دفاع مقدس در سبک زندگی

امیر سرتیپ دوم «محمد فهمیده قاسم‌زاده» جانشین رییس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس سخنران بعدی مراسم هم بیان کرد:

با اقتباس از دوران دفاع مقدس و بهره‌گیری از تجربیات جهادی آن دوران، می‌توان شیوه‌ای را آموخت که سبک زندگی جهادی نام دارد.

 اگر مدیریت و سبک زندگی جهادی با استفاده از تجربیات جهادی دوران دفاع مقدس در جامعه حاکم شود، مشکلات ناشی از فشارهای سیاسی و تحریم‌های اقتصادی قابل رفع و حل خواهد بود و کشور حرکت رو به جلو خود را ادامه خواهد داد.

در حوزه هویت، دفاع مقدس به عنوان یک الگوی جهادی مطرح است. باید به زندگی شهدا، خانواده‌های شهدا و ایثارگران، همسران و فرزندان شهدا توجه شود.

 

خانواده های شهدا و ایثارگران حقوقی نجومی بر گردن ما دارند

محمدجواد آذری جهرمی» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم در سخنانی خاطرنشان کرد:

آزادسازی خرمشهر یک ایثار زیبا، یک الگوی عزت آفرین برای همگان و یک نقش ماندگار توسط فرزندان امام بر پیکره تاریخ بود و انقلاب ما به دفعات ثابت کرده است هر زمان که خالصانه برای رضای خدا اقدام کرده ایم امدادهای الهی نیز ما را یاری کرده است.

در مقایسه جوانان امروز با دوران دفاع مقدس می توان گفت که جوانان حزب اللهی ما بسیار با ایمان تر و انقلابی تر هم هستند.

بنظر من بانوان نورانی ترین تجلی انسان، و جلوه گر آینه تمام نمای هویت انسانی هستند و مسیر جامعه را تعیین می کنند و تربیت کننده بزرگ زنان و مردان هستند. زنان شهیده جلوه هایی از ایثار و فداکاری را آفریدند که در تاریخ انقلاب بی سابقه بودند. خانواده های شهدا و ایثارگران زینب وار رشادت ها و شجاعت های عزیزان خود را منتقل و بی ریا و خالص عمل کردند و اگرچه حقوقی نجومی بر گردن همه ما دارند ولی سهم آن ها از سفره انقلاب حتی بوسیدن روی فرزند یا برادر شهید خود نبوده است و تنها یک نام و پلاک برای شان مانده است.

در مورد اقناع مخاطبان هم به گمان من امروز شرایط، ابزار رسانه و تبلیغات ارزش ها تحول یافته است و باید از شیوه های جدید و بهره مندی مناسب از شبکه های اجتماعی و فضای مجازی استفاده کنیم.

 

وظیفه زنان در سبک زندگی جهادی بیشتر از مردان است

غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی هم به عنوان اولین مدرس دوره تربیت مربی سبک زندگی چهادی خطاب به مربیان گفت:

 دشمن زمانی که در جنگ با ایران به ناکامی رسید، جنگ دیگری را طراحی کرد. حاصل طراحی این جنگ، مبارزه در دو جبهه با ملت ایران است. اول جنگ اقتصادی و دوم جنگ فرهنگی است. پیروزی ما در این جنگ مستلزم رجوع به سبک زندگی اسلامی است و سبک زندگی جهادی نقطه اوج سبک زندگی اسلامی است.

بهرحال سیاست دشمن در جنگ اقتصادی این است که عرصه را بر نظام جمهوری اسلامی تنگ کند تا راه معیشت سالم ملت را ببندد. از آن طر ف هم از نظر فرهنگی بر عکس خواهان ولنگاری فرهنگی و مدیریت نکردن فرهنگی اس و برای همین هم ایمان و اخلاق جوانان را در فضای مجازی نشانه گرفته است. در واقع دشمنان ما نه از سلاح هسته‌ای که از امثال شهید حججی می‌ترسند؛ جوانانی که سر می‌دهند اما ایمانشان را نمی‌فروشند. این است که می بینیم دشمن عملا با یک قیچی دو تیغه یکی تحریم اقتصادی و دیگری بی‌بند و باری فرهنگی می خواهد ریشه انقلاب را قطع کند. از نظر رهبر معظم انقلاب اقتصاد مقاومتی برای خنثی کردن تحریم اقتصادی و سبک زندگی اسلامی برای مقابله با تهاجم فرهنگی رمز پیروزی ما در این دو جبهه است.

در چنین شرایطی تربیت ملی سبک زندگی جهادی در سطح کشور، کاری جهادی محسوب می‌شود. در سبک زندگی جهادی وظیفه زنان اگر بیشتر از مردان نباشد، کمتر نیست. مدیریت مصرف در جامعه با زنان است.  اقتصاد خرد و مدیریت مصرف در خانواده با مدیر خانواده یعنی زن است. اگر زنان کشور شرایط موجود را کاملا بشناسند قطعا به وظیفه خود عمل و مصرف را مدیریت می کند. یک بانوی انقلابی جهادی می تواند در خانه بنیاد اقتصاد مقاومتی را از حیث مصرف استوارکند.

 

/انتهای متن/