سکته ناقص خدمات درمانی در تعطیلات نوروزی

تعطیلات نوروزی که می رسد، تعداد بالایی از پزشکان و کادر تخصصی بخش بهداشت و درمان مثل خیلی از مردم دیگر راهی سفر می شوند و هیچ مقام و مرجعی هم نیست که معلوم کند تکلیف خدمت درمانی و پزشکی برای بیماران در این ایام چه می شود؟

1

نسیم شهسواری/

 

تعداد بالایی از پزشکان و کادر تخصصی بخش بهداشت و درمان که تعطیلات نوروزی را فرصتی برای مسافرت انتخاب می‌کنند و همین باعث می‌شود بیمارانی که در این ایام دچار شرایط نیازمند ویزیت، بستری شدن یا عمل جراحی و … می‌شوند نگرانی مضاعفی به نام یافتن پزشک متخصص داشته باشند.

همه ما شنیده‌ایم که مریضی و حادثه خبر نمی‌کند. همه ما وقتی دچار اختلال، کمبود و یا مشکلی در سلامتی‌مان می‌شویم، بعد از خدا امیدمان به پزشک و بیمارستان و مراکز درمانی است تا با تشخیص درست و به‌موقع شان، سلامتی دوباره‌مان را به ما بازگردانند ما را روانه خانه‌مان کنند.

پارسال تعطیلات نوروز را هیچ‌وقت فراموش نمی‌کنم. آقا جان مریض شد و ما برای درمان بیماری آقاجان کلی بیمارستان و مرکز پزشکی را زیر پا گذاشتیم تا شاید پزشک متخصصی بیمار رما را  یک ویزیت خیلی مختصر بکند و روند درمانش را شروع کند، اما افسوس که آن‌همه بدو بدو و بالا پایین رفتن فایده‌ای نداشت و هر جا می‌رفتیم یک حرف می‌شنیدیم:

 بعد از تعطیلات بیایید.

یکی از خدماتی که ارائه آن‌ها در جامعه ارتباطی به تعطیلات ندارد و به‌نوعی غیرقابل تعطیلی است؛ بهداشت و درمان است و این موضوع در تعطیلات طولانی فروردین‌ماه هم باید لحاظ شود.

 آنچه از سال‌های گذشته به یاد داریم نمونه‌های مختلفی از مشکلات ناشی از غیرفعال و یا نیمه فعال بودن مراکز درمانی در این ایام است.

هرساله در آستانه تعطیلات طولانی نوروزی این موضوع مهم تعطیل می‌شود و هیچ تدبیر ویژه ای هم  برای جلوگیری از کمبود نیروهای تخصصی در مراکز بهداشتی و درمانی اندیشیده نمی شود.

 تعداد بالایی از پزشکان و کادر تخصصی بخش بهداشت و درمان که تعطیلات نوروزی را فرصتی برای مسافرت انتخاب می‌کنند؛ باعث می‌شود بیمارانی که در این ایام دچار شرایط نیازمند عمل جراحی و یا بستری شدن می‌شوند نگرانی مضاعفی به نام یافتن پزشک متخصص داشته باشند.

اگر نگاهی به خبرهای نوروزهای سال گذشته از بیمارستان‌های کشور بیندازیم، می‌بینم خبر از فوتی‌هایی منتشرشده است که اگر این افراد در روزهای دیگر سال این بیماری را داشتند به‌زودی بهبودیافته و به خانه خود بازمی‌گشتند!

آیا واقعاً باید دعای اصلی مردم بر سر سفره هفت‌سین این باشد که تا پایان فروردین بیمار نشوند؟!

یا اینکه باید امیدوار بود که مسئولین نظام درمان ما، فکری کنند تا این پای لنگ نظام درمان را در تعطیلات نوروز علاج کنندو روزهای سال نو را با خاطرات تلخ برای مردم و خانواده بیماران همراه نسازند.

آیا ممکن است که امسال بر خلاف سال‌های گذشته راهی برای این مشکل توسط مسئولان نظام درمان پیدا شود  و امسال دیگر شروع سال با سکته ناقص کادر درمان و پزشکی در کشور همراه نباشد؟

/انتهای متن/