پوشش کاترین اشتون در مذاکره با ایرانیان

دیپلماسی پوشش در ملاقات های اخیر کاترین اشتون با طرف مذاکره کننده ایرانی، حرف هایی زیادتر از کلمات جویده جویده او پشت تریبون گزارش دهی به رسانه ها دارد. او خوب دانسته که نگاه مخاطبان ایرانی هنگام مذاکره، روی لباسش، خیره مانده تا به پاسخ این پرسش برسند: “این بار چقدر آماده همراهی و احترام گذاشتن به من هستی ؟”

0

 سرویس خبر به دخت/

او یک لباس را دو بار نمی پوشد. با هر بار عوض کردن دستپخت خیاط لنکشایر، زادگاهش، پیامی را به طرف مقابل می دهد: “می توانی روی همراهی من حساب کنی یا “من می خواهم به تو احترام بگذارم”

 

رصد لباس پوشیدن این زاده لنکشایر برای رسانه نگاران و تحلیلگران ایرانی، هنگامی که طرف حساب چک و چانه اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، یک تیم وطنی باشد، وظیفه حساسی شمرده می شود. وظیفه ای که بارها به سرگرمی تبدیل شده و حتی سوژه رسانه های آن طرف آب هم شده، مخصوصا وقتی که روزنامه ای در تهران، به مدد “فتوشاپ”  یقه لباس اشتون را چند انگشتی بالا برد.

از ژنو تا ژنو
طی روزهای اخیر و در جریان مذاکرات حساس کشورهای 5+1 با تیم ایرانی به سرپرستی جواد ظریف، پوشش کاترین اشتون، نشان از همراهی با تیم ایرانی داشت. یقه لباس و نحوه انتخاب رنگها نشان می دهد او این بار نه از سر بی اطلاعی از رسوم ایرانیها هنگام مذاکره با یک خانم و نه از سر لجبازی با محدودیتهای پوششی مرسوم ایرانی، بلکه از موضع اطلاع کامل و همچنین شناخت کافی از عرف دیپلماتیک ایران، در مذاکرات حاضر شده است.
نگاهی به تغییرات در پوشش اشتون نشان می دهد او طی 3 سال مذاکره رودررو با طرفهای ایرانی، توانسته رگ خواب تیم مذاکره کننده سرزمین افسانه ای پارس را به دست آورد. کاترین اشتون که در اولین ملاقاتهای خود با سعید جلیلی، رهبر وقت تیم مذاکره کننده ایرانی، پوششی به تن داشت که نشان می داد گفته منتقدان او درست است. کسانی که در نشریات معتبر اروپایی از انتخاب او به عنوان راس سیاست خارجی اروپا انتقاد کرده بودند و با مقایسه او با “خاویر سولانا” مسئول پیشیین سیاست خارجی اتحادیه قاره سبز، اشتون را بی تجربه و خام، خوانده بودند.

 

تا جایی که ظاهر شدن سعید جلیلی با کاترین اشتون در مقابل دوربینهای خبری و در پاسخ به پرسشهای رسانه ها و خواندن بیانیه پایانی دور اول از نشستهای ژنو ایران با 5+1 حتی در خارج مرزهای ایران نیز باعث انتقاد به او و سعید جلیلی شد، آن هم به دلیل نادیده گرفتن عرف پوشش بانوان در یک نشست رسمی بین المللی.

 

ولی انتقادات از لباس خانم اشتون که باعث شد سخنگوی او در بهمن 89، در مقابل میکروفنها، درباره اش توضیح بدهد، باعث شد او در ملاقاتهای رسمی بعدی خود با سعید جلیلی، در فروردین 90 با اضافه کردن پوششی شبیه به روسری، از حساسیتهای طرف ایرانی بر مسئله حجابش، کم کند.

 

اشتون تا حدی به مسئله پوشاندن خود علاقمند شد که حتی در ملاقاتهای غیر رسمی و در استقبال از طرف ایرانی نیز سعی کرد باز هم نشان بدهد به حساسیتهای رهبر تیم مذاکره کننده هسته ای ایران، آگاه شده و تلاش دارد نگرانیهای او را از این بابت، کم کند.

 

این چنین شد که سیاستمدار کهنه کار حزب کارگر بریتانیا به این نتیجه رسید زمان دور انداختن مدل لباسهای یقه باز در ملاقات با طرفهای ایرانی فرارسیده است.
یقه او، بالاتر رفت و به یقه های معروف پوشش مردان ایرانی در مذاکرات دیپلماتیک، نزدیک تر شد. (یقه آخوندی یا یقه دیپلمات)

 

به نظر می رسد اشتون با توجه به مشاوره هایی که دریافت کرد، باز هم نوع پوشش خود را با استاندارد عرفی در پوشش خانمهای ایرانی نزدیک کرد. این چنین بود که در ملاقاتهای پایانی خود با سعید جلیلی توانست به شکل قابل قبولی از پوشش ملاقات دیپلماتیک با هیئت ایرانی دست پیدا کند.

 

لبخند رضایت طرفین گفتگوکننده در ملاقات های معروف به استانبول و ژنو2 نشان می دهد بخشی از مشکلات مربوط به نزدیک کردن نظرات دو طرف، دست کم در نحوه پوشش اشتون، حل شده و دیگر نیازی به هنرنمایی “فتوشاپ کاران” وطنی در رسانه های کثیر الانتشار نیست.
خیاط او باز هم دست به تغییرات دیگری زد و با حذف جزئیات غیر ضروری و باز هم بالا بردن یقه پوشش بانو اشتون، به طراحی لباسی رسید که قطعا باید به عنوان یک استاندارد برای خانم هایی که مایلند با ایرانیان به ماموریت مذاکرات دیپلماتیک و حساس، بروند، تعیین شود.

او حتی در واپسین ملاقات های خود با جلیلی، مشکلات زبان بدن (body language) دیپلماتیک را نیز حل کرد و توانست باز هم با رعایت حدود شرعی، در ملاقات با یک مقام رسمی ایرانی، در مقابل دوربین خبرنگاران ظاهر شود.

 

لباسی که به نظر می رسد کاملا با نوع پوشیده ترین مانتوهای کلاسیک ایرانی قابل قیاس است. اشتون از این الگو برای ملاقات با تیم بعدی مذاکره کننده ایرانی نیز استفاده کرد و توانست همانطور که در واپسین ملاقات هایش با جلیلی، بخشی از مذاکرات را با روابط عمومی صمیمانه خود پیش ببرد، با جواد ظریف نیز به تعامل جدیدی دست پیدا کند.

 

نوع پوشش اخیر او در ملاقات هایی که امروز و روزهای گذشته با جواد ظریف داشته، نشان می دهد کاترین اشتون، از هر زمان دیگری، بیشتر عرف پوشش بانوان را رعایت کرده و به دنبال رسیدن به نقاط مشترک و مفاهمه با تیم ایرانی است.

 

به نظر می رسد خیاط لنکشایر، زحمت رسانه نگاران ایران را در پوشش تصویری به مذاکرات او با تیم ایرانی، کم کرده است. چرا که این بار، کاترین اشتون، با مانتو . شلوار به پای میز مذاکره با طرف ایرانی رفته است.

 /انتهای متن/