فرمانروای مه

با خوانش این کتاب به راحتی می توان جن و شیطان واقعی را شناخت و با تمام وجود حضور منفی شان را حس کرد و از شخصیت های انس و جن و برخوردها ودرگیری های آنها که منطبق بر آموزه ها و پندهای قرآنی ست، به شناخت کاملی از ارتباط بین جن و انس رسید.

1

سرویس فرهنگی به دخت؛ محبوبه نورسته/

«فرمانروای مه» جدیدترین رمان چاپ شده از خانم مهدیه ارطایفه است. این کتاب که توسط نشر تکا در 724 صفحه برای نخستین بار، در بیست و ششمین نمایشگاه بین‏المللی کتاب در سال 92 ، با حضور مسئولین وزارت ارشاد اسلامی، رونمایی شد، عنوان چهارمین کتابی است که از مهدیه ارطایفه منتشر شده است. پیش از این، سه مجموعۀ داستانی با نام های: «فصل دیدار»، «به جای پدرم»، «کلک مشکین»، از نامبرده به چاپ رسیده و آثاری با عناوین: خون آشام، پذیرایی با گلوله و در آغوش رفیق در نوبت چاپ قرار دارد.

مهدیه ارطایفه که فارغ التحصیل رشته زبان و ادبیات عرب است، در سال 1345 در تهران به دنیا آمده و فعالیت های ادبی خود را از سال 1381 با حضور در کلاس های داستان نویسی حوزه هنری آغاز کرده است.

این کتاب حجیم که در قالب داستان بلند نوشته شده، دارای سی و چهار فصل  پرکشش و خواندنی از مطرح ترین موضوعات روز جهان؛ یعنی ارتباط با جن و شیطان است.

موضوع داستان دربارۀ چند خانم است که برای سیر و سلوک و ورود به دنیای عرفان متوسل به استادی می‏‏ شوند که پیش از این، بارها او را آزموده ‏اند و کرامات مختلفی از او دیده‏ اند. به تدریج با انجام دستوراتی که استاد به آنها می ‏دهد و همچنین با تزکیه نفس، هر کدام به توفیقاتی دست پیدا می‏ کنند که به صورت عادی غیرممکن به نظر می رسد. البته بروز ماجراهای تلخ و شیرینِ هر کدام از شخصیت ها در راه رسیدن به مقصود، باعث می‏ شود بعضی در میانه راه از گروه جدا شده و بعضی مصمم‏ تر به راهشان ادامه دهند. آنچه بیش از همه آزارشان می‏ دهد، شکی است که نسبت به استاد خود دارند. شکی که مثل خوره به جانشان می‏ افتد و رهایی از آن، گسستن ارتباطات تنگاتنگ است. و پرسشی که مدام در ذهن تک تک شخصیت ها تکرار می شود. اینکه استاد عرفان آن ها، واقعاً با معصومین در ارتباط است، یا از نیروهای دیگری فرمان می گیرد؟

این ستیز درونی همواره با شخصیت هاست تا زمانی که دوباره قدرتی به دست می‏ آورند و مطمئن می ‏شوند که این فقط زمانی صورت می‏ گیرد که به سرچشمه وصل متصل باشند. وقتی یکی از آنها مستجاب‏ الدعوه می ‏شود، یا به چشم بصیرت می ‏رسد و دیگری توان طی‏ الارض پیدا می‏کند، جایی برای شک باقی نمی‏ ماند. آن ها، یقین می‏ کنند و جلو می‏ روند تا شخصاً به حقیقت دست پیدا کنند. کراماتی که زن های گروه به دست می ‏آورند، روز به روز بیشتر می‏ شود، اما اینکه انتهای داستان به کجا می‏ انجامد، چیزی است که مطالعۀ خواننده را می‏ طلبد واین که ؛ آیا این سیروسلوک در مسیر الهی قرار دارد و یا در بیراهه است؟

به جرئت می ‏توان گفت، نویسنده موضوع بدیع و تازه‏ای را انتخاب کرده است که این خود، امتیازی برای این کار به شمار می آید. به ویژه در دوره ای که دین نماهای کاذب، تلاش می کنند با تبلیغات دروغین، جایگاه ویژه ای بین جوانان، به خصوص مسلمانان بیابند.

نثر روان و پرداختن به مسائل ماورائی از دیگر ویژگی های این کتاب است، به طوری که می توان آن را بدون وقفه و در مدت زمان کوتاهی خواند.

 محتوای این کتاب درست در نقطه مقابل فیلم های هالیوودی با مضمون جن وشیطان قرار دارد. آنچه این روزها در تبلیغات کاذب فیلم ها و کتاب های غربی به چشم می خورد مبارزه علیه دین و اشاعه شیطان پرستی و بی دینی است. قوی نمایاندن قدرت شیطان در چشم جوانان و برتر نشان دادن قدرت های شیطانی موضوعی است که در بسیاری از فیلم های هالیوودی به چشم می خورد. با خوانش این کتاب به راحتی می توان جن و شیطان واقعی را شناخت و با تمام وجود حضور منفی شان را حس کرد و از شخصیت های انس و جن و برخوردها و درگیری های آنها که منطبق بر آموزه ها و پندهای قرآنی ست، به شناخت کاملی از ارتباط بین جن و انس رسید؛ از سویی به دروغ پردازی های فرهنگ ضد دینی و سکولاری غرب  در خصوص شیطان وتبلیغ برای شیطان پرستی هم پی برد.

در پشت جلد و برای آشنایی مخاطب با فضای این داستان، متن کوتاهی از کتاب این‏گونه آورده شده:

احساس می‏ کنم کسی کنارم ایستاده. با عجله وضو می‏ گیرم. می ‏ترسم در آینه نگاه کنم. هر چند که همه جا تاریک است. تمام فیلم های ترسناکی که دیده ‏ام، به یادم می‏ آید. دستم را که روی دستگیره می‏ گذارم، تپش قلبم بیشتر می ‏شود. نکند دست دیگری را حس کنم؟

این کتاب از طریق فروشگاه کتاب، مؤسسه نمایشگاه فرهنگی کتاب قابل دریافت است.

 /انتهای متن/