مجتهدزاده: مرخصی زایمان پدران قابل خرید و ذخیره نیست

رییس مرکز امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری گفت:‌ قرار است در دولت یازدهم بیمه زنان خانه دار اجرایی شود و 100 میلیون تومان برای بیمه بازنشستگی زنان خانه دار در سال جاری تخصیص یافته شده و قرار است با این مبلغ 200 هزار زن سرپرست خانوار بیمه شوند.

0

سرویس خبر به دخت/

مریم مجتهد زاده دراین باره افزود: تا سال 94 یک میلیون و تا پایان برنامه هفتم 19 میلیون زن خانه دار بیمه می‌شوند.

وی ادامه داد: در دولت نهم و دهم مرکز امور زنان از طرف هیات دولت مکلف شد که این موضوع را پیگیری کند، بنابراین با همکاری معاونت حقوقی رییس جمهور گروهی کارشناس به منظور بررسی علل موفق نبودن اقدامات انجام شده برای بیمه زنان خانه دار تشکیل و راهکارهای لازم برای عملیاتی کردن این موضوع اتخاذ شد.

مجتهد زاده در ادامه به قانون افزایش مرخصی زایمان زنان به 9 ماه و مرخصی دو هفته‌ای پدران اشاره و اظهار کرد: مرخصی پدران غیرقابل خرید و غیرقابل ذخیره است و صرفا به منظور حضور آنها در کنار همسرانشان پس از زایمان در نظر گرفته شده است و در حال حاضر این لایحه از سوی رییس جمهور به دستگاه‌ها به منظور اجرا ابلاغ شده است.

وی افزود: در دولت دهم اعطای حق اولاد به زنان سرپرست خانوار مصوب شد و برای دورکاری نیز آنان را در اولویت قرار دادیم.

رییس مرکز امور زنان و خانواده به دیگر اقدامات این مرکز در 8 سال گذشته اشاره کرد وبا بیان اینکه لایحه تقلیل ساعات کار زنان سرپرست خانوار از 44 ساعت به 36 ساعت از جمله این اقدامات است، اظهار کرد: با تلاش‌های صورت گرفته قرار شد زنان سرپرست خانوار، زنان دارای فرزند زیر هفت سال و یا زنان دارای همسر و فرزند معلول ساعت کاریشان از 44 ساعت به 36 ساعت کاهش یابد که این لایحه اکنون در مجلس شورای اسلامی است و امیدواریم با عنایت ویژه‌ فراکسیون زنان مورد پیگیری قرار بگیرد و تصویب شود.

وی افزود: لایحه حمایت از زنان سرپرست خانوار در حال حاضر در مرحله نظرخواهی است و در این لایحه اولویت استخدام و مشوق‌های بیمه‌ای دیده شده است. این لایحه در حال حاضر در کمیسیون لوایح هیأت دولت قرار دارد و مصوب نشده است.

منبع : ايسنا/ انتهای متن/