بلوغ زودرس دختران چرا؟

بنابر نتایج آزمایش‌ها و پژوهش‌های محققین، بلوغ زودرس در دختران 8 برابر بیش از پسران رخ می‌دهد.

0

سرویس ما و زندگی به دخت ؛زهرا شعبان شمیرانی/

گذشته از عوامل فیزیولوژیک و ژنتیکی موثر  در بلوغ زودرس دختران به عوامل فرهنگی و اجتماعی آن و نیز به سهم خانواده‌ها در حل یا تشدید این معضل باید پرداخت.

1-رژیم غذایی و فست فود‌ها
نسل جدید با طعم‌ها و ذائقه ای متفاوت از نسل قبل رشد کرده است. ذائقه این نسل بیش از آش و آبگو‌شت متمایل به پیتزا و چیز‌برگر شده و این یعنی افزایش میزان چربی و ادویه‌جات که محرک جنسی ست و سن بلوغ را کاهش می‌دهند. علاوه بر عادات غلط غذایی تحرک پایین نیز بی تاثیر نبوده است. در حالیکه خانواده‌ها وظیفه اصلاح الگوی تغذیه ای فرزندان را نیز عهده دارند متاسفانه در اسال‌های اخیر تسلیم ذائقه فست فود‌ی فرزندان شده اند‌.

2-شیوع کامپیوترهای شخصی، اینترنت پر سرعت و فیلترشکن‌ها
این مسئله -یعنی بلوغ زودرس- در جامعه ایران در زمره مسائل نوظهور محسوب می‌شود، درست همزمان با فراگیر شدن رسانه‌های فردی(!) به ویژه اینترنت و موبایل.

همانگونه که نقش رسانه‌ها در به بلوغ رساندن افراد در حوزه‌های سیاسی، اعتقادی،تاریخی و . . . غیرقابل انکار است، در حوزه مسائل جنسی نیز چنین است. و از آنجا که در تهاجم برنامه‌های رسانه‌های مذکور دختران بیش از سایرین مورد هجمه واقع می‌شوند و ایضا به دلیل آنکه محدودیت‌های اعمال شده بر دختران بیشتر است، لذا دچار بلوغ جنسی زودرس می‌شوند.

با سلطه نظام تکنیک بر زندگی، کم کم فرهنگی حاکم شد با عنوان “گسترش حریم خصوصی فرزند” و این یعنی فاصله‌گیری دنیای والدین و فرزندان. شاید خانواده ها بزرگترین اشتباه را زمانی مرتکب شدند که کامپیوترها را به اتاق‌های در بسته فرزند منتقل کردند و دومین خطا این بود که یادگیری نحوه استفاده از آن را جدی نگرفتند.

به این دو عامل فراگیری اینترنت پرسرعت را هم باید اضافه کرد که ارتباطات مجازی را به شدت سهولت بخشیده‌اند. در چنین شرایطی احتمال بروز خطا از جانب فرزندان افزایش می‌یابد؛ رفتارهایی که از نگاه دیگران- خانواده – پنهان می‌ماند: فیلم‌ها و عکس‌های مبتذل، موسیقی‌های محرک، چت روم‌ها و . . . به اصطلاح قدیمی‌ترها چشم و گوش شان باز می‌شود!!! تخیلات آنچنانی فرزند به ویژه دختران را _که آسیب پذیرتر‌ند_  احاطه می‌کند و تخیل مقدمه تحقق فعل خطا هم هست.

3-رواج تلفن‌های همراه و سیم کارت‌های اعتباری
از دهه 80 تا کنون کامپیوتر و موبایل به اجزای لاینفک زندگی در کلان شهرها مبدل شده‌اند و شاید بدون اغماض بتوان گفت از دهه 90 سن استفاده از این دو تکنولوژی چنان کاهش یافته است که کمتر دبیرستانی را در تهران پیدا میک نیم که از هر 10 نفر، 7 نفر همراه نداشته باشد!!! گرچه داشتن تلفن همراه فی نفسه دارای اشکال نیستT اما نحوه استفاده از آن محل بحث است. مزاحمت‌های تلفنی، دوستی‌های تلفنی، رابطه‌های پیا‌مکی، بلوتوث‌های غیر اخلاقی، همه و همه از جمله آسیب‌های فراگیر این همراه ناخوانده است. طرح‌های تخفیف مکالمات شبانه ایرا‌نسل را هم در نظر بگیرید و اینکه اساسا چنین طرح‌هایی برای چه مخاطبی طراحی می‌شود؟!
4-ویترین‌های رنگارنگ مغازه‌ها و مد روز
سبک پوشش بیش از آنکه بر چشم و ذهن بیننده اثر بگذارد بر خود مصرف کننده اثر می گذارد. در واقع استفاده از رنگ‌های محرک و لباس‌های بدن نما، کوتاه و تنگ به احساسات جنسی خود دختر نیز دامن می‌زند و اصلا در پی همین برانگیختگی‌ست که احساس نیاز به دیده شدن و مورد توجه واقع شدن و در یک کلام احساس نیاز به ارتباط با جنس مخالف در فرد شعله‌ور می‌شود. متاسفانه خانواده‌ها هنگام خرید و یا مصرف لباس توسط فرزندا‌ن شان کمتر به این مسئله توجه می‌کنند و دختر خود را مبرا می‌دانند.
 5-سالن‌های آرایش و زیبایی
باز شدن زودتر از موعد پای دختران به این سالن‌ها و فضای زنانه 100% غرب‌زده حاکم بر این مراکز و نهایتا پدیده “‌به خود پرداختن بیش از اند‌ازه” آفت دامن‌گیریست.چرا که آرایش اگر بپذیریم نیمی از لذ‌تش به زبان عامیانه برای دل خود فرد استT اما حداقل نیمی از لذ‌تش نیز برای دیده شدن و مورد تحسین و تمجید واقع شدن است که نتیجه این مقوله برای دختران مجرد، ناگفته مشخص است. در حالی که خانواده‌ها به ویژه مادران در روشنگری نسبت به این مسئله کوتاهی می‌کنند و غالبا از صحبت پیرامون این موضوعات خودداری می‌کنند در حالی که با سکوت مادر صورت مسئله دختر عوض نخواهد شد.

6-باشگاه‌های بدن سازی و تناسب اندام
در شرایطی که به نظر می رسد کمترین نظارتی بر کار این باشگاه‌ها و همچنین سالن های آرایشی وجود ندارد و با اقبال چشمگیر بانوان و دختران جوان به این باشگاه‌ها شایسته است خانواده‍‌‌ ها نظارت خود را بیشتر کنند. چرا که اهتمام افراطی به تناسب اندام زنگ خطری جدیست که گاهی به مصرف داروهای روانگر‌دان و اعتیاد‌آور، عمل‌های جراحی شکم و سینه و … منجر می‌شود و خلاصه سخن آنکه جوانی و نوجوانی دختر‌ان در بیراهه هدر می‌رود.

نکته آخر :
بزرگترین خطری که دختران دچار بلوغ زودرس و خانواده‌های شان را تهدید می کندT این است که این افراد صرفا از جهت جسمی و جنسی و نهایتا عاطفی به بلوغ می رسندT اما از حیث عقلانی ضرور‌تا به بلوغ نرسیده اند و لذا توانایی محافظت از خویش را در برابر خطرات احتمالی ندارند. ضمنا یکی از پیامد‌های معضل فوق پایین آمدن سن ازدواج است که چون در اوج غلیان احساس و غریزه شکل گرفتهT اغلب فرجام خوشی نداشته و ندارند.

 / انتهای متن/