تعداد زنان سیگاری در جهان و ایران

از حدود صد سال پیش، یعنی زمانی که شرکت‌های دخانیات زنان را با تبلیغات فریبنده هدف خود قرار دادند، تعداد زنان سیگاری رو به افزایش گذاشت.

0

سرویس خبر به دخت/

شرکت‌های دخانی تلاش کردند تا از طریق تبلیغاتی که مدل‌های جذاب و مورد پسند زنان را نشان می‌داد، پیام‌های تبلیغاتی خود را با تمایلات زنان و دختران جوان متناسب کنند.

آن ها با این پیام که “انتخاب خود را پیدا کنید” و با نشان دادن زنانی از زمینه‌های قومی و نژادی مختلف، زنان و دختران را هدف گرفتند. این پیام نشان می‌داد که سیگار کشیدن با آزادی و قدرت زنان ارتباط دارد. ترفندهای دیگر این شرکت‌ها شامل پیشنهاد تخفیف غذا یا اجناس خانگی معمولی، هدیه دادن تقویم، دفترچه تلفن یا لباس با خرید سیگار بود.

مضرات مصرف سیگار

سیگار کشیدن موجب مشکلات تنفسی، برونشیت، بیماری قلبی، بیماری انسداد عروق، مشکلات عصبی و افسردگی می‌شود. احتمال ابتلای افراد سیگاری به سرطان دهان، چهار برابر افراد غیرسیگاری است، این سرطان در گونه، لثه، زبان، لب، فک و دور دهان ایجاد می‌شود.

همچنین زنانی که سیگار می‌کشند، مشکلاتی در رابطه با دوره قاعدگی خود (مانند درد بیشتر و بی‌قاعدگی) دارند.

احتمال پوکی استخوان در زنانی که سیگار می‌کشند بیشتر است و در نتیجه، تراکم استخوان کمتر و احتمال بیشتر شکستگی اندام تحتانی در آنها دیده می‌شود. همچنین سیگار کشیدن موجب چین و چروک صورت می‌شود.

احتمال ابتلا به سرطان ریه پیشرفته در زنانی که سیگار می‌کشند، ۱۰ برابر زنان غیرسیگاری است. زنانی که سیگار می‌کشند به طور متوسط، ۱۴.۵ سال زودتر می‌میرند.

مضرات مصرف قلیان

مصرف قلیان به طور قابل ملاحظه‌ای با سرطان‌های ریه، مثانه، حلق و مری ارتباط دارد. همچنین مصرف قلیان با بیماری‌های تنفسی، کاهش وزن هنگام تولد، بیماری‌های دندان، ناهنجاری‌ دهانی و ناباروری همراه است.

مطالعات دیگری نشان داده‌اند که مصرف قلیان، تاثیر منفی بر کارکرد ریه دارد و به اندازه سیگار کشیدن می‌تواند مضر باشد. علاوه بر این‌ها، استفاده از دهانه مشترک، موجب گسترش بیماری‌های واگیردار می‌شود.

استنشاق دود غیرمستقیم دخانیات

با توجه به اینکه سیگار کشیدن در مردان بیشتر است زنان و کودکان به میزان بیشتری در معرض دود غیرمستقیم قرار می‌گیرند و توسط آن آسیب می‌بینند. از تمامی مرگ‌هایی که به دود غیرمستقیم نسبت داده می‌شود، حدود ۴۷ درصد از آن در زنان غیرسیگاری اتفاق می‌افتد.

احتمال ابتلا به سرطان ریه در زنان غیرسیگاری که در معرض دود غیرمستقیم دخانیات همسرانشان هستند، تقریبا ۲۸ درصد افزایش می‌یابد.

استنشاق دود غیرمستقیم دخانیات، تاثیر منفی فوری بر سیستم قلبی و عروقی، لخته شدن خون و افزایش احتمال ابتلا به حمله قلبی و سکته دارد. همچنین دود غیرمستقیم دخانیات موجب بروز علائم بیماری‌های مزمن تنفسی مانند سرفه، بی‌حالی، خس‌خس سینه و تنگی نفس در غیرسیگاری‌ها می‌شود. استنشاق دود غیرمستقیم دخانیات با ابتلا به عفونت سل نیز ارتباط دارد.

تعداد زنان سیگاری در جهان و ایران

در سال ۲۰۱۰، حدود ۲۰۰ میلیون زن در سراسر جهان سیگار مصرف می‌کردند. نیمی از این زنان سیگاری در کشورهای با درآمد بالا و نیمی دیگر در کشورهای با درآمد پایین و متوسط بودند.

آمارها نشان می‌دهد در سال ۲۰۱۰، در ایران ۹ درصد دختران ۱۳ تا ۱۵ ساله و کمتر از یک درصد زنان ۱۵ تا ۶۴ ساله به صورت روزانه سیگار مصرف می‌کردند.

بارداری و دخانیات

مطالعات متعدد نشان داده است که سیگار کشیدن و استنشاق دود غیرمستقیم سیگار توسط زنان باردار، یکی ازعلل مهم سقط جنین ناخواسته، تولد زودرس، مرده‌زایی، پارگی ناگهانی جفت از جنین، افزایش خطر مرگ ناگهانی نوزاد و دوره بارداری کوتاهتر است.

همچنین سیگار کشیدن و استنشاق دود غیرمستقیم سیگار در طول دوران بارداری، خطر کندی رشد و کاهش وزن نوزاد، اختلالات تنفسی و مشکلات بینایی در دوران کودکی، سرطان خون، عقب‌ماندگی ذهنی، اختلال حواس، بزه‌کاری و خشونت در دوران جوانی و بزرگسالی را افزایش می‌دهد.

یک چهارم همه مرگ‌های ناگهانی نوزادان به سیگار کشیدن مادران در دوران بارداری نسبت داده می‌شود. همچنین میزان مرگ و میر جنین در زنان بارداری که سیگار می‌کشند ۳۵ درصد بالاتر است.

علل مصرف سیگار در زنان

افراد معمولا دلایلی مانند توصیه دوستان و آشنایان به مصرف سیگار، بیکاری، ناراحتی روانی، تنهایی، خستگی و دیدن نمایش سیگار کشیدن بازیگران در فیلم‌ها را برای سیگار کشیدن خود ذکر می‌کنند.

دختران جوان برای جلوگیری از افزایش وزن و نشان دادن خود به عنوان افرادی مستقل و جذاب، سیگار می‌کشند. همچنین بسیاری از زنان، استرس را به عنوان یکی از دلایل سیگار کشیدن خود بیان می‌کنند.

 منبع:مشرق