۱۱ مرکز مشاوره ژنتیک درمانی ناشنوایی در کشور افتتاح می شود

با توجه به اینکه آمار ناشنوایی ژنتیکی در جنوب و جنوب غرب کشور رو به افزایش است، مراکز مشاورهای آغاز به کار می کنند.

0

به گزارش به دخت به نقل از تسنیم، نشست مشترک مدیران هیأت امناء صرفه جویی ارزی و تعدادی از اعضا هیأت امناء بنیاد “بخشش به منظور هم افزایی بین مدیران مرتبط با کاشت حلزونی کشور برگزار شد.

در این نشست محمد فرهادی – رئیس مرکز کاشت حلزونی بیمارستان رسول اکرم (ص) و رئیس هیأت امناء “بخشش” با ذکر آماری از افراد ناشنوا و تعداد افراد کاشت شده در جهان و ایران، اظهار داشت: اولین عمل جراحی کاشت در دنیا در سال ۱۹۶۱ و نخستین عمل جراحی کاشت در ایران در سال ۱۳۷۰ انجام شد.

فرهادی افزود: متأسفانه آمار ناشنوایی در جهان روبه افزایش است و بیشترین آمار ناشنوایی ژنتیک در کشور مربوط به جنوب و جنوب غرب کشوراست.

رئیس هیأت امناء “بخشش، تعداد افراد کاشت شده در جهان را حدود ۴۰۰ هزار نفر عنوان و افزود: در ایران ۹۰۲۷ نفر عمل کاشت را انجام دادهاند و بهترین زمان مطلوب برای کاشت را بین ۱تا ۵٫۱ سالگی عنوان کرد.

وزیر پیشین علوم با بیان اینکه در سال جاری یک جوان کاشت حلزونی شده توانست رتبه ۵۶ رشته دندانپزشکی را کسب نماید، عنوان کرد: یکی از ویژگی‌های این نوع معلولیت سلامت کامل پس از انجام کاشت حلزونی است و به همین دلیل تلاش در جهت رفع این معضل در جامعه یکی از امور مهم، تأثیر گذار و خداپسندانه است.

در این نشست همچنین حسین قریب – رئیس هیأت امناء صرفه جویی ارزی ضمن ارائه گزارشی از برنامه‌های هیأت امناء اظهار داشت، بودجه مصوب برای امر کاشت حلزونی ۴۰ میلیارد تومان بوده که فعلا ۵۰ درصد آن تخصیص داده شده است.

وی از مذاکره هیأت امناء با یکی از شرکت‌های تأمین کننده پروتز خبر داد و گفت: بزودی در نشستی با مدیران هیأت امناء صرفه جویی ارزی مشکلات موجود و تأخیر در ورود پروتز را با روش فاینانس حل کنیم.

رئیس هیأت امناء صرفه جویی ارزی همچنین مذاکرات با وزیر بهداشت و درمان را در جهت تسریع در واردات پروتز کاشت و رفع موانع موجود را مثبت و راهگشا برشمرد و افزود: با همکاری “بخشش” مشکلات پس از کاشت خانواده‌های نیازمند نیز همچون گذشته برطرف شود.

در ادامه دکتر نوروزی – عضو هیأت مدیره “بخشش” و دکتر اجل‌لوئیان – مدیر عامل “بخشش” نیز ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌های یکساله ‌این مجموعه نوپا از عزم جدی هیأت امناء و هیأت مدیره “بخشش” در توسعه حمایت‌های کاشت و پس از کاشت، ورود “بخشش” به موضوع پیشگیری و ایجاد بخش‌های مشاوره ژنتیک ناشنوایی در مراکز ۱۱ گانه با همکاری مدیران مراکز کاشت حلزونی در سراسر کشور را از موارد مهم و کلیدی فعالیت‌های “بخشش” دانست.

اجل‌لوئیان در این رابطه بیان کرد: با هزینه‌ای معادل ۴ میلیارد تومان سالانه ۱۰ درصد از جمعیت ۱۰۰۰نفری متولدین ناشنوای کشور را کاهش می یابد و این یک کار حرکت بسیار ارزشمندی است که در صورت استمرار می‌تواند ظرف ۱۰ سال تولد کودک ناشنوا را تقریباً به ۱۰۰ نفر در سال تقلیل دهد.

/انتهای متن/

مطالب مرتبط مطالب مرتبط با این نویسنده