سه شنبه ۴ آبان ۱۳۹۵

یک سوم خانواده‌های ایرانی فرزند ندارند

رئیس کمیته بهداشت شورای فرهنگی و اجتماعی زنان با اشاره به وجود ۱۲ میلیون دختر و پسر در سن ازدواج گفت: در حال حاضر یک سوم خانواده‌ها فاقد فرزند یا دارای یک فرزند هستند و کشور ما در حال حاضر دچار پیری زودرس و وارد فاز اول سالمندی شده است.

به گزارش به دخت به نقل از فارس، خلیل علی‌محمدزاده در سومین هم‌اندیشی ملی چشم‌انداز جمعیتی ایران گفت: در سال ۶۸ نرخ باروری ۶.۴ فرزند بود و قرار بود تا سال ۹۰ به ۴ فرزند کاهش یابد. درصد رشد جمعیت بدون محاسبه مهاجران ۳.۲ بود که باید به ۲.۳ می‌رسید.

وی ادامه داد: میزان سزارین در آن سالها ۱۴ درصد بود که پس از اجرای برنامه تنظیم خانواده میزان سقط جنین به کمتر از ۷۰ هزار در تعداد بارداری ها رسید.

وی گفت: مرگ مادران باردار ۱۲۰ در ۱۰۰ تولد بود اما اکنون به ۲۰ در هر ۱۰۰ هزار تولد رسیده و شاخص ۱.۶۸ مرگ نوزاد در هر ۱۰۰۰ تولد زنده بهبود یافته است.

رئیس کمیته بهداشت شورای فرهنگی و اجتماعی زنان گفت: آمار زایمان طبیعی رو به انقراض بود و ۵۶ درصد زایمان‌ها با سزارین انجام می‌شد و سقط جنین عمدی اکنون بیش از ۵ برابر افزایش یافته است.

علی‌محمدزاده افزود: افزایش سزارین و سقط جنین در کنار سیاست‌های کنترل جمعیت منجر به کاهش نرخ باروری کل شد.

وی گفت: پیشگیری از سقط عمد مهم است چون بسیار پر عارضه بوده و توسط افراد غیر حرفه‌ای انجام می‌شود این در حالی است که جراحی‌های پیشگیری از بارداری در زنان و مردان قبل از سیاست‌های جمعیتی هرسال یک درصد و ۳ درصد ثبت می‌شد اما اکنون در بخش خصوصی به راحتی انجام می‌شود.

رئیس کمیته بهداشت شورای فرهنگی و اجتماعی زنان با اشاره به اینکه ۱۲ میلیون جوان در سن ازدواج قرار دارند، گفت: یک سوم خانواده‌ها فاقد فرزند یا دارای یک فرزند هستند، جمعیت جوان هم ۲۳.۴ درصد است اما وارد فاز اول سالمندی شده‌ایم و در ۳۰ سال آینده جمعیت سالمندی بیش از ۲۰ درصد کل جمعیت می‌شود.

وی تاکید کرد: دچار پیری زودرس می‌شویم و آمار ناباروری ۲۰ درصد شده است. از طرفی وزارت بهداشت ترویج زایمان طبیعی را اجرا و تا ۵ درصد پیشرفت داشته است اما متاسفانه سزارین همچنان در بخش خصوصی روال قبل را دارد.

وی در پایان گفت: سالانه ۵ تا ۶ هزار سقط جنین در کشور ثبت می‌شود اما ده‌ها هزار مورد به صورت ثبت نشده انجام می‌شود و نظارتی هم روی آن نمی‌شود.

/انتهای متن/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

کلیه حقوق متعلق به مجتمع رسانه ای اطلس می باشد
nmd runnner nmd runnner black nmd runnner white nmd runnner grey nmd runnner gs ultra boost ultra boost black ultra boost white ultra boost grey ultra boost gs ultra boost uncaged ultra boost uncaged black ultra boost uncaged white ultra boost uncaged grey ultra boost uncaged gs yeezy boost 350 yeezy boost 350 black yeezy boost 350 white yeezy boost 350 grey yeezy boost 350 gs yeezy boost 350 v2 yeezy boost 350 v2 black yeezy boost 350 v2 white yeezy boost 350 v2 grey yeezy boost 350 v2 gs yeezy boost 750 yeezy boost 750 black yeezy boost 750 white yeezy boost 750 grey yeezy boost 750 gs