سه شنبه ۴ آبان ۱۳۹۵

کودک من بیش فعال است یا بازیگوش؟

آیا کودک من بیش فعال است یا شیطان ؟ اختلال بیش فعالی در چه سنی بیشتر بروز می کند ؟
آیا کودکان بیش فعال در هنگام درس خواندن و مدرسه رفتن نیز با مشکل مواجهه هستند ؟
آیا می توان گفت تغذیه و یا شیوه تربیتی در بیش فعالی موثر است ؟

ADHD

فریبا علیزاده/

بیش فعالی اختلالی است که در آن کودک دارای علائمی همچون پرتحرکی، پرفعالیتی، انجام حرکات و عملکرد ناگهانی، کمبود توجه و یا تمرکز، عصبانیت های زیاد و بی مورد، پرش افکار، افت تحصیلی، اختلالات رفتاری و پرخاشگری است و با علامت اختصاری ADHD مشخص می گردد .

 

در پسران سه تا پنج برابر شایع تر از دختران است

علائم بیش فعالی معمولا بعد از دو سالگی آغاز و تا قبل از هفت سالگی تشخیص داده می شود . اختلال بیش فعالی از ۱۲ تا ۲۰ سالگی رو به بهبود می رود و درصد کمی از علائم اختلال در بعضی از این کودکان تا بزرگسالی ادامه پیدا می کند . این اختلال در پسران سه تا پنج برابر شایع تر از دختران است.

 البته باید دقت کرد که کودکان سالم و بازیگوش با کودک بیش فعال اشتباه گرفته نشود .

 در کودک سالم و بازیگوش، فعالیت زیاد، باعث کاهش بازده کودک نمی شود. کودک در کنار فعالیت زیاد جسمی، در تحصیل و روابط اجتماعی خود، فرد موفقی است . اما در کودکان مبتلا به ADHD درکنار فعالیت زیاد، اختلالات رفتاری و اختلال درتحصیل دیده می شود . بنابراین مرز تشخیص برای این کودکان ایجاد اختلال در عملکردهاست ، نه میزان فعالیت آنها و باید بسیار احتیاط کرد تا برچسبی بر کودکان سالم و بازیگوش زده نشود. به همین دلیل هم زیر سن مدرسه تشخیص سخت است .

 

علل بیش فعالی در کودکان

در بروز این عارضه عوامل ژنتیک و وراثت دخالت دارد. افزایش میزان سرب و یون های مثبت در هوا ، وجود والدین سیگاری، عدم توافق در الگوهای تربیتی، عدم توجه به نیازهای عاطفی کودک، وجود تعارض و تنش و مشاجره های مداوم بین اعضای خانواده، اضطراب والدین، متارکه، روش های استبدادی و محدود کننده توسط والدین یا اجرای الگوهای افراطی کودک محوری هم در ایجاد این عارضه دخیل هستند. همچنین مادرانی که در زمان بارداری از رژیم غذایی نامطلوب استفاده کرده و یا بدون مشورت پزشک دارو مصرف می کنند، سیگار می کشند، مضطرب یا افسرده هستند، الکل مصرف می کنند و یا فعالیت های مداوم و سنگین انجام می دهند، از جمله مادرانی هستند که خطر ابتلای کودک خود را به بیش فعالی افزایش می دهند . صدمات جزیی به ساختمان مغز، در جریان حاملگی با زایمان یا پس از آن نیز می تواند باعث بروز این مشکل گردد. استفاده از برخی مواد غذایی که عبارتند از : شیرینی جات، نوشابه گازدار و شیرین، سیب زمینی، غذاهای آماده، چای و قهوه، کاکائو،کشمش، زردآلو، فرآورده های کنسرو شده، زیتون ، مواد رنگی موجود در خوراکی ها و انواع بستنی های رنگی ( به خصوص رنگ های قرمز ) نیز موجب تشدید این عارضه برای کودکان می گردد .

/انتهای متن/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

کلیه حقوق متعلق به مجتمع رسانه ای اطلس می باشد
nmd runnner nmd runnner black nmd runnner white nmd runnner grey nmd runnner gs ultra boost ultra boost black ultra boost white ultra boost grey ultra boost gs ultra boost uncaged ultra boost uncaged black ultra boost uncaged white ultra boost uncaged grey ultra boost uncaged gs yeezy boost 350 yeezy boost 350 black yeezy boost 350 white yeezy boost 350 grey yeezy boost 350 gs yeezy boost 350 v2 yeezy boost 350 v2 black yeezy boost 350 v2 white yeezy boost 350 v2 grey yeezy boost 350 v2 gs yeezy boost 750 yeezy boost 750 black yeezy boost 750 white yeezy boost 750 grey yeezy boost 750 gs