پنج شنبه ۶ آبان ۱۳۹۵

چرا کودکم ناخن هایش را می جود؟

ناخن جویدن کودکان یک اختلال است و  وسیله ای برای کاهش فشار درونی که در بزرگسالی هم وجود دارد و با اضطراب و تنش همراه است. چرا این اختلال پیدا می شود و عوامل تشدید کننده ی آن چیست؟

Nail_biting

 فریبا علیزاده مشاور روان شناسی/

ناخن جویدن یکی از رفتارهای نسبتا شایع در میان کودکان و نوجوانان است . این اختلال در دختران کمتر از پسران است . بروز این گونه رفتارها که ناشی از بعضی حالات درونی فرزندان است از حدود سه یا چهار  سالگی آغاز می شود و به تدریج شدت می یابد و معمولا در دوران ابتدایی و راهنمایی به اوج می رسد . ناخن جویدن ، واکنشی است در مقابل تنش . در مواقع تنش زا ، هم بچه ها و هم بزرگسالان دست های شان را به دهان شان می برند یا به صورت خود می زنند . این واکنش به یاد آورنده پستان مادر و ارتباط آن با احساس آرامش و امنیت است . ناخن جویدن یکی از رفتارهای « دست به دهانی» است که انسان را آرام می سازد . ناخن جویدن با انگشت مکیدن فرق دارد . ناخن جویدن وسیله ای برای کاهش فشار درونی است و در بزرگسالی هم وجود دارد و با اضطراب و تنش همراه است ، در حالی که مکیدن انگشت تقریبا یک عادت دوره کودکی است و با لذت و آرامش توأم است .

 

عوامل بروز یا تشدید ناخن جویدن

برخی اموری که باعث ناخن جویدن می شود، عبارت است از : شکست در امور تحصیلی ، بی حوصلگی ، احساس ناآرامی و ناامنی ، تیک اختلال خواب ، نگرانی ، ترس ، شکست و تردید نسبت به شایستگی ها و عملکردهای خویش ، اضطراب  عصبانیت و هیجان پذیری بسیار ، دلواپسی ‍، تحرک زیاد ، شب ادراری ، بی قراری ، دندان قروچه ، خشم  حساسیت زیاد نسبت به انتقاد ، زود رنجی ، تمارض ، یاس و بدبینی ، بی اشتهایی .

علل ناخن جویدن در افراد مختلف، متفاوت است . برخی از علل عبارتند از :

اختلافات  و کشمکش های خانوادگی ، احساس ناامنی و محرومیت ، تربیت نادرست ، اختلالات شخصیتی  خود آزاری ، تثبیت در مرحله دهانی ، رابطه نامطلوب مادر و کودک ، ضعف جسمانی و کمبود ویتامین کمبود محبت ، توقع بیش از حد والدین از کودک ، خشم و عصبانیت ، ناکامی های مکرر ، خستگی و      بی حوصلگی ، مشاهده فیلم ها و صحنه های وحشتناک ، عدم تأمین نیازهای اساسی کودک ، تبعیض میان بچه ها

اضطراب ، دلهره و نگرانی ؛ کودک با ناخن جویدن بر اضطراب خود چیره می شود و این کار به او تسکین و آرامش می دهد.

سخت گیری و فشار زیاد محیط ؛ مثل برقراری انضباط شدید و واداشتن کودکان به رعایت آن .

احساس تنهایی ؛ کودک در تنهایی رنج آور خود احساس بدی را تجربه می کند و برای غلبه بر این احساس ممکن است به ناخن جویدن روی بیاورد .

ترس از مسایل مختلف ؛ ترس های مزمن ، ترس از مجازات ، ترس از قرار گرفتن در شرایط اضطراب زا

احساس گناه ؛ ناامنی و ناخشنودی از شرایط زندگی

خصومت به درون برگشته است ؛ رفتار نامطلوب والدین کودک ممکن است خصومت کودک را نسبت به والدین برانگیزد وکودک به دلیل ترس ، این خصومت را به درون برگرداند .

یادگیری و تقلید از اطرافیان ؛ گاهی اوقات نیز کودکان عمل ناخن جویدن را به صورت تقلید از دیگر اعضای خانواده یاد می گیرند و با ادامه ی آن ، به این کار عادت می کنند.

کم رویی و خجالت ؛ ناخن جویدن در افراد کم رو و خجالتی بیشتر رواج دارد . گاهی نیز این عمل به خاطر جلب توجه دیگران صورت می گیرد . به هر حال اولین و مهم ترین اقدام بزرگترها آن است که با دقت در حالات و رفتار فرزندان خود ، دقت کنند تا علت ناخن جویدن آن ها را پیدا کنند .

/انتهای متن/

 

2 دیدگاه ها

 1. دهقان می‌گه:

  با عرض سلام و تشکر از راهکارهای جالب و کاربردی شما کارشناس محترم . سؤالی در مورد کودکم داشتم .
  دختری دارم ۶ ساله ، مدتی است ناخن هایش را می جود . هر کاری که از دستم برآمده اعم از تشویق و .. براش انجام دادم ولی فایده نداشته . اطرافیان بهم پیشنهاد دادندکه از لاک تلخ استفاده کنم . می خواستم از شما سؤال کنم که لاک تلخ برایش مفید هست یا خیر ؟ با تشکر .

  • فریبا علیزاده می‌گه:

   با عرض سلام
   گاهی اوقات عمل ناخن جویدن کودکان بصورت تقلید از دیگران می باشد و با ادامه ی آن به عادت تبدیل می شود.اگر این عمل تبدیل به عادت شود ممکن است با این روش (لاک تلخ )برطرف گردد در غیر این صورت علت باید بطور دقیق بررسی شود.
   موفق و پیروز باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

کلیه حقوق متعلق به مجتمع رسانه ای اطلس می باشد
nmd runnner nmd runnner black nmd runnner white nmd runnner grey nmd runnner gs ultra boost ultra boost black ultra boost white ultra boost grey ultra boost gs ultra boost uncaged ultra boost uncaged black ultra boost uncaged white ultra boost uncaged grey ultra boost uncaged gs yeezy boost 350 yeezy boost 350 black yeezy boost 350 white yeezy boost 350 grey yeezy boost 350 gs yeezy boost 350 v2 yeezy boost 350 v2 black yeezy boost 350 v2 white yeezy boost 350 v2 grey yeezy boost 350 v2 gs yeezy boost 750 yeezy boost 750 black yeezy boost 750 white yeezy boost 750 grey yeezy boost 750 gs