جمعه ۷ آبان ۱۳۹۵

پرخاشگری کودک درمان می شود اگر …

گفتیم که پرخاشگری کودکان دلایلی دارد که یاد گرفتن از پدر و مادر مهم ترین آن است . اما در مقابل پرخاشگری کودک چگونه باید رفتار کنیم تا پرخاشگری  او را از بین ببریم؟

Aggression_child

فریبا علیزاده  کارشناس ارشد مشاوره/

یکی از دلایل بسیار مهم پرخاشگری در کودکان یادگیری است . یعنی کودکانی که الگوهای رفتاری پرخاشگرانه داشته اند ، همانند الگوهای خود رفتار می کنند . چنانچه پدر و مادری خلق و خوی عصبانی و پرخاشگرانه داشته باشند ، مسلماً فرزندشان نیز پرخاشگر خواهد شد .

 ـ کودکان ناکام پرخاشگر می شوند : وقتی کودک به هدف خود نرسد و ناکام شود ، یکی از رفتارهایی که از او سر می زند پرخاشگری است .

 

اضطراب و پرخاشگری : کودکان مضطرب نمی توانند کودکان آرامی باشند . آنها رفتارهای پرخاشگرانه ای از خود بروز می دهند ، البته بلافاصله پشیمان می شوند و از والدین خود عذرخواهی می کنند .

 

پرخاشگری نشانه ای از تضادهای درونی : گاهی کودکان در دوگانگی و تضادهای درونی قرار می گیرند یا بهتر است بگوییم ، گاهی بر سر دو راهی هایی قرار می گیرند  و نمی دانند کدام راه را انتخاب کنند و این حالت آنها را دچار تعارض ، اضطراب و خشم می کند .

 

پرخاشگری و افسردگی : پرخاشگری و کج خلقی در کودکان ، چنانچه با علامت های دیگر همراه باشد ، میتواند نشانه ای از افسردگی باشد .

 

پرخاشگری و مصرف دارو : بعضی از بیماری ها به مصرف دارو نیاز دارند ، و ممکن است از عوارض جانبی دار ، کج خلقی و رفتارهایی باشد که خشونت کودکان را  بر می انگیزد .

 

درمان پرخاشگری

درمان پرخاشگری به شیوه های گوناگون انجام می شود :

ـ ابتدا باید علل ایجاد کننده آن به خوبی شناسایی شود .

ـ درمان پرخاشگری از دو جنبه فردی و اجتماعی قابل بررسی است . در روش درمان از بعد فردی ، فعالیتهایی مختلف به خود کودک آموزش داده می شود از جمله :

ـ ورزش هایی مانند دوچرخه سواری ، شنا ، پیاده روی ، کوهپیمایی

ـ انجام دادن کارهای هنری نظیر نقاشی (نقاشی انگشتی)

ـ استفاده از کیسه بوکس در تخلیه عصبانیت بسیار مؤثر است .

ـ مسئولیت دادن به کودکان و همکاری با آنها در شرایط سخت به منظور سهولت کارها

ـ شرکت در فعالیت های اجتماعی

– به کار بردن  از فن قصه گویی برای درمان پرخاشگری

–  بیان انتظارات صریح و واضح  از کودک

– برخورد  توام  با جدیت  و بدون خشونت با کودکان در هنگام سرپیچی از قوانین

– فرصت  آرام شدن به کودک در هنگام بر آشفتگی

–  پاداش ، امتیاز دادن به کودک ، تحسین  کردن ، و در آغوش گرفتن کودکان در هنگام بروز رفتار مناسب

– آموزش استفاده از راههای مسالمت آمیز به کودکان به  منظور حل مشکلات روزمره خود

ـ  عدم استفاده از بازی های خشنونت آمیز در کودکان

ـ  خودداری از تنبیه بدنی کودک

ـ  مسخره نکردن کودک در حضور دیگران

ـ  ایجاد رابطه صمیمی  با  کودک و توجه  به او در بین اعضای خانواده

در درمان پرخاشگری از بعد اجتماعی ، تا زمانی که رفتار والدین و افراد ی که با کودک در ارتباط اند ، تغییر نکند هیچ گونه تغییر چشمگیری به وجود نخواهد آمد .

البته در برخی از کودکان جهت ایجاد آرامش ، ورزش هایی مانند یوگا را ترجیح  داده می شود در واقع باید با توجه به روحیات کودک تشخیص دهیم که چه روش هایی برای او مناسب تر است .

در آخر فراموش نکنیم که خشم ، قدرت زیادی در کنترل افکار و رفتار دارد ، به همین علت توانمند شدن در کنترل آن به زمان ، انرژی ، صبر والدین و اطرافیان نیاز دارد.

 

قسمت اول (کودکان پرخاشگری را می آموزند)

/انتهای متن/

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

کلیه حقوق متعلق به مجتمع رسانه ای اطلس می باشد
nmd runnner nmd runnner black nmd runnner white nmd runnner grey nmd runnner gs ultra boost ultra boost black ultra boost white ultra boost grey ultra boost gs ultra boost uncaged ultra boost uncaged black ultra boost uncaged white ultra boost uncaged grey ultra boost uncaged gs yeezy boost 350 yeezy boost 350 black yeezy boost 350 white yeezy boost 350 grey yeezy boost 350 gs yeezy boost 350 v2 yeezy boost 350 v2 black yeezy boost 350 v2 white yeezy boost 350 v2 grey yeezy boost 350 v2 gs yeezy boost 750 yeezy boost 750 black yeezy boost 750 white yeezy boost 750 grey yeezy boost 750 gs