یکشنبه ۲ آبان ۱۳۹۵

وقتی کودک از ارتفاع و حیوان می ترسد

 برای غلبه بر ترس کودک تان از ارتفاع و حیوانات اول  باید ترس را احساس کنید و بعد برای ترس کودک  دست به کار شوید .

fear_Height

فریبا علیزاده/

ترس از ارتفاع

بسیاری از افراد از بلندی ، پرتگاه ها و جاهایی از این قبیل وحشت دارند . البته این ترس تا حدی به جاست و انسان طبیعتا از هر چیزی که برایش خطر آفرین است می ترسد و دوری می کند . اما در بعضی از افراد این ترس به شکل مرضی و زیاد وجود دارد که باعث آزار و ایجاد ناراحتی شده و تا حدی روال عادی زندگی شان را مختل کرده و باید حتما رفع گردد .

چاره ترس کودک از ارتفاع

چنانچه کودک تان ترس از ارتفاع دارد از هم اکنون اقدام نمایید و راهکارهایی را که ارائه می شود به کار ببرید تا زودتر جلوی این مشکل گرفته شود :

 • اگر کودک شما از ارتفاع می ترسد ، ابتدا ریشه یابی کنید که این ترسش چگونه و از کجا ریشه می گیرد و دلیلش چیست تا نسبت به آن اقدام شده و حساسیت زدایی گردد .
 • دست کودک را بگیرید و با او مرحله به مرحله بدون عجله و با صبر و حوصله به مکانی مرتفع بروید. در ابتدای کار ، از مکان هایی که خیلی مرتفع نیستند و خطر کمتری دارند شروع کنید . اگر حاضر به بالا رفتن و یا حضور در آن مکان نشد، اصرار نکنید .
 • در ایام تعطیل کودک را به دامنه کوه برده تا بالا رفتن دیگران را مشاهده نماید .
 • می توانید هنگام بالا رفتن و یا حضور در آن محل چشمانش را ببندید وبه او بگویید تا تصور کند در کنار دریا قدم می زند و یا در یک جشن تولد حضور دارد .
 • می تواند در صورت تمایل صورتش را با عینک آفتابی ، ماسک و … بپوشاند .
 • هر پیشرفت کوچکی را تشویق نمایید . برای حل این مشکل ممکن است زمان طولانی صرف شود اما عجله نکنید .

ترس از حیوانات

چنانچه کودک تان ترس ازحیوانات دارد به این  راهکارها توجه کنید:

ترس از حیوانات در کودکان معمولا از سن دو تا سه  سالگی شروع می شود. در این سن کودک متوجه حیوان خطرناک می شود . البته گاهی اوقات والدین خود باعث ترس کودک می شوند و او را از حیوانات           می ترسانند ، مثلا مادری که از گربه می ترسد ، این ترس را به کودک خود منتقل می کند .

اما چاره کار این هاست:

 • علت ترس را مشخص کنید و ببینید کودک شما از چه نوع حیوان ،( سگ ، گربه) و یا چه چیزی مربوط به آن حیوان می ترسد . (مثلا از رنگ یعنی از سگ سیاه می ترسد یا سفید ، از دندان ها و یا نوک حیوان می ترسد ، از حیوان بزرگ یا کوچک می ترسد) .
 • کودک را مسخره و سرزنش نکنید : « گربه به این کوچکی که به تو کاری ندارد» …
 • میزان ترسش را مشخص کنید و سپس ترس او را درجه بندی و اولویت بندی نمایید از او بخواهید با دست ها و یا با شمارش ۱ تا ۱۰میزان ترس خود را مشخص کرده و ترس را از کم به زیاد درجه بندی کنید . اگر از حیوانی مثل سگ می ترسد ، مرحله به مرحله پیش روید . ابتدا کتاب هایی که عکس سگ و یا در مورد سگ است برایش تهیه نموده به او نشان دهید و داستان های مربوط به آن رابرایش بخوانید. البته نباید موضوع منفی در آن بکار ببرید تا ترس کودک را  تشدید کند ، سپس در مورد این مسئله با کودک صحبت کنید و فواید حیوان را به او توضیح دهید . ماکت یا عروسکی از آن حیوان تهیه کنید و در مرحله بعد حیوان واقعی را به او نشان دهید .
 • از فواید حیوانات بسیار برای او صحبت کنید و قصه هایی که در آن این فواید نشان داده شده بگویید .
 • فیلم هایی که در آن حیوانات وجود دارند را به کودک نشان دهید، مخصوصا فیلم هایی که در آن نقش اول و قهرمان فیلم ، آن حیوان باشد .
 • هیچ گاه به او نگویید که گربه نمی تواند به تو نزدیک شود ، من در کنارت هستم ، این جمله یعنی اینکه حتما خطری از جانب گربه وجود دارد .
 • او را به باغ وحش ببرید تا از نزدیک حیوانات را ببیند؛ حتی اگر روزهای اول حاضر نشد به قفس ها نزدیک شود ، نگران و عصبانی نشوید بگذارید تا با دیدن کودکان دیگر که به قفس ها نزدیک شده و به حیوانات غذا می دهند ، برای این کار تشویق شود .
 • اگر می خواهید او را به حیوانی نزدیک کنید ، متوجه باشید که حیوان عصبانی نیست و به او نشان دهید به کدام حیوان می تواند نزدیک شود . مثلا به او بگویید «وقتی سگ پارس می کند و دندان هایش را نشان می دهد نزدیک نشود .»اما وقتی دمش را تکان می دهد  به این معنی است که قصد دوستی با او را دارد و آزاری نمی رساند .
 • عکس حیوانی را که کودک می ترسد، در خانه نصب کنید تا جلوی دیدش باشد و برایش عادی گردد .

/انتهای متن/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

کلیه حقوق متعلق به مجتمع رسانه ای اطلس می باشد
nmd runnner nmd runnner black nmd runnner white nmd runnner grey nmd runnner gs ultra boost ultra boost black ultra boost white ultra boost grey ultra boost gs ultra boost uncaged ultra boost uncaged black ultra boost uncaged white ultra boost uncaged grey ultra boost uncaged gs yeezy boost 350 yeezy boost 350 black yeezy boost 350 white yeezy boost 350 grey yeezy boost 350 gs yeezy boost 350 v2 yeezy boost 350 v2 black yeezy boost 350 v2 white yeezy boost 350 v2 grey yeezy boost 350 v2 gs yeezy boost 750 yeezy boost 750 black yeezy boost 750 white yeezy boost 750 grey yeezy boost 750 gs