یکشنبه ۲ آبان ۱۳۹۵

نقش خانواده در عدم مصرف دخانیات فرزندان

یک روانشناس بالینی با تاکید بر اینکه خانواده می تواند […]

یک روانشناس بالینی با تاکید بر اینکه خانواده می تواند نقش موثری در کاهش مصرف دخانیات داشته باشد، گفت: خانواده به عنوان کوچیک ترین و اصلی ترین رکن جامعه می تواند با داشتن ارتباط خوب و صمیمانه با فرزندان، دوست بودن با فرزندان، عدم ترساندن آنها نقش به سزایی در کاهش مصرف دخانیات داشته باشد.

به گزارش به دخت به نقل از ایسنا ،دکتر ربابه غفار تبریزی در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار کرد: نترسیدن فرزندان از والدین باعث می شود به راحتی تمام مسائل و مشکلات خود را با آنها مطرح کنند و در هیچ شرایطی کارهای خود را از آنها پنهان نکنند چرا که این ترسیدن منجر به پنهان کاری و بروز بسیاری از مشکلات در آینده جوانان می شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: مصرف دخانیات به دلیل عادت کردن است و این عادت به دو علت که یکی ریشه روانی دارد و دیگری به علت شرطی شدن فرد و لذت بردن این افراد از مصرف دخانیات است که باید علت آن ریشه یابی شود.

مصرف دخانیات در خانواده باعث تشویق کودک به مصرف می شود
وی عدم اعتماد به نفس، ایجاد جلب توجه را جزء عوامل موثر در مصرف دخانیات به خصوص سیگار دانست و افزود: در خانواده هایی که دخانیات مصرف می شود، فرزند خود را از انجام این کار منع نمی کنند و به او اجازه مصرف را می دهند حتی اگر فرد در دوران کودکی به بوی دخانیات عادت کرده باشد احتمال آنکه در آینده و در دوران کودکی خود به سمت دخانیات برود بسیار زیاد است.

غفار تبریزی در پایان بیان کرد: در حال حاضر ممنوع کردن مصرف دخانیات در اماکن عمومی مانند رستوران، کافی شاپ، فروشگاه می تواند فرهنگ سازی خوبی در آینده برای کاهش دخانیات باشد. همچنین با پخش برنامه هایی در خصوص مضرات مصرف دخانیات، احساس بدی که دیگران نسبت به افراد مصرف کننده دارند و آسیب های جبران ناپذیری که می تواند به خود و دیگران وارد کند، بتوانیم پیشرفت آن را در جامعه کنترل کنیم.

/انتهای متن/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

کلیه حقوق متعلق به مجتمع رسانه ای اطلس می باشد
nmd runnner nmd runnner black nmd runnner white nmd runnner grey nmd runnner gs ultra boost ultra boost black ultra boost white ultra boost grey ultra boost gs ultra boost uncaged ultra boost uncaged black ultra boost uncaged white ultra boost uncaged grey ultra boost uncaged gs yeezy boost 350 yeezy boost 350 black yeezy boost 350 white yeezy boost 350 grey yeezy boost 350 gs yeezy boost 350 v2 yeezy boost 350 v2 black yeezy boost 350 v2 white yeezy boost 350 v2 grey yeezy boost 350 v2 gs yeezy boost 750 yeezy boost 750 black yeezy boost 750 white yeezy boost 750 grey yeezy boost 750 gs