پنج شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۵

مصرف بی رویه اسید فولیک در بارداری و افزایش خطر ابتلای نوزاد به اوتیسم

مصرف بی رویه اسید فولیک و B12 در دوران بارداری می تواند خطر ابتلا به بیماری اوتیسم در نوزاد را افزایش دهد.

به گزارش به دخت به نقل از ایرنا از پایگاه اینترنتی هلث نیوز لاین، مصرف اسید فولیک و مکمل های ویتامین توصیه اغلب پزشکان به مادران باردار و یا زنانی است که می خواهند باردار شوند. هدف از تجویز این مکمل ها پیشگیری از ابتلای نوزادان به برخی نقص های مادرزادی است.
اما نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد که مصرف بسیار زیاد اسید فولیک و ویتامین B12 در دوران بارداری با ابتلای کودک به اختلال اوتیسم ارتباط دارد.
نتایج این مطالعه جدید نشان می دهد، در زنانی که هنگام زایمان مقدار زیادی اسید فولیک و ویتامین B12 مصرف کرده باشند، خطر ابتلای نوزاد به اختلال اوتیسم (ASD) افزایش می یابد؛ ASD گروهی از اختلالات تکاملی است که بر تعامل اجتماعی کودکان و مهارت های ارتباطاتی و نیز علایق و رفتار آنها تاثیر می گذارد.
دانیل فالین استاد دانشکده بهداشت جان هاپکینز بلومبرگ در بالتیمور گفت: تحقیق جدید بدنبال دوز مناسب اسید فولیک و ویتامین B12 است.
در این مطالعه فالین و همکاران وی داده های تقریبا ۱۴۰۰ مادر و کودک را بررسی کردند. نتایج این مطالعه نشان داد که ۱۰ درصد زنان دارای سطوح زیاد اسید فولیک (ویتامین B9) بودند و شش درصد آنها بیش از حد ویتامین B12 داشتند.
محققان متوجه شدند که خطر به دنیا اوردن نوزاد مبتلا به اوتیسم در مادرانی که در زمان زایمان سطوح بسیار زیادی اسیدفولیک در خونشان وجود داشت، دو برابر زنانی بود که میزان اسید فولیک در بدن آنها عادی بود.
محققان همچنین متوجه شدند، زنانی که سطوح بیش از حد ویتامین B12 داشتند سه برابر بیشتر مستعد تولد کودک مبتلا به اوتیسم بودند.
با این حال به رغم یافته های این مطالعه، فالین و تیم تحقیقاتی وی تصدیق کردند که مطالعه آنها تنها یک رابطه میان فولیک اسید و بیماری اوتیسم پیدا کرده است و نمی تواند ثابت کند که سطوح زیاد ویتامین B12 و اسید فولیک در خون مادر باعث افزایش خطر ابتلای کودک به بیمار اوتیسم می شود.
محققان همچنین تاکید کرد که نتایج این مطالعه زنان را به قطع مصرف مولتی ویتامین های خود تشویق نمی کند.
نتایج این مطالعه در نشست بین المللی برای تحقیقات اوتیسم در بالتیمور ارائه شد.
/انتهای متن/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

کلیه حقوق متعلق به مجتمع رسانه ای اطلس می باشد
nmd runnner nmd runnner black nmd runnner white nmd runnner grey nmd runnner gs ultra boost ultra boost black ultra boost white ultra boost grey ultra boost gs ultra boost uncaged ultra boost uncaged black ultra boost uncaged white ultra boost uncaged grey ultra boost uncaged gs yeezy boost 350 yeezy boost 350 black yeezy boost 350 white yeezy boost 350 grey yeezy boost 350 gs yeezy boost 350 v2 yeezy boost 350 v2 black yeezy boost 350 v2 white yeezy boost 350 v2 grey yeezy boost 350 v2 gs yeezy boost 750 yeezy boost 750 black yeezy boost 750 white yeezy boost 750 grey yeezy boost 750 gs