یکشنبه ۲ آبان ۱۳۹۵

مشکلات آسان می شود

وقتی مشکلی پیش می آید آدمی، هم به خونسردی نیازمند است و هم به نیروی کافی  برای حل آن. از چه راه به این خونسردی و نیرومندی برسیم؟

sabr_salat

زینب اسکندری/

و استعینوا بالصبر و الصلوه و انها لکبیره الا علی الخاشعین (بقره /۴۵)

” از صبر و نماز یاری جویید ( و با استقامت و کنترل هوس های درونی و توجه به پروردگار، نیرو بگیرید) و این کار جز برای خاشعان گران است.”

 

راه پیروزی بر مشکلات
برای پیشرفت و پیروزی بر مشکلات، دو رکن اساسی لازم است: یکی پایگاه نیرومند درونی و دیگر تکیه گاه محکم برونی. در آیه فوق به این دو رکن با تعبیر “صبر” و “صلوه” اشاره شده است. صبر، آن حالت استقامت و شکیبایی و ایستادگی در جبهه ی مشکلات است و نماز، پیوندی ست با خدا و وسیله ی ارتباطی ست با این تکیه گاه محکم. گرچه کلمه ی “صبر” در روایات فراوانی به روزه تفسیر شده است ولی مسلماّ منحصر  به روزه نیست بلکه ذکر روزه به عنوان یک مصداق بارز و روشن آن است زیرا انسان در پرتو این عبادت بزرگ، اراده ی نیرومند و ایمانی استوار، پیدا می کند و حاکمیت عقلش بر هوس هایش مسلم می گردد.

 مفسران بزرگ در تفسیر این آیه، نقل کرده اند که: رسول گرامی اسلام (ص) هرگاه با مشکلی رو به رو می شدند که وی را خیلی ناراحت می کرد از نماز و روزه مدد می گرفتند.

 از امام صادق (ع) نقل شده است: هنگامی که با غمی از غم های دنیا رو به رو می شوید، وضو گرفته، به مسجد بروید، نماز بخوانید و دعا کنید. زیرا خدا دستور داده است ” و استعینوا بالصبر و الصلوه “. توجه به نماز و راز و نیاز با پروردگار، نیروی تازه ای در انسان ایجاد می کند و او را برای رویارویی با مشکلات نیرو می بخشد.

در کتاب “کافی” از امام صادق (ع) آمده:

” کان علی (ع) اذا اهاله امر فزع قام الی الصوه ثم تلا هذه الایه. و استعینوا بالصبر و الصلوه”

 هنگامی که مشکل مهمی برای علی (ع) پیش می آمد، به نماز بر می خاست، سپس این آیه را تلاوت می فرمود:” و استعینوا بالصبر و الصلوه”.

آری نماز، انسان را به قدرت لایزالی پیوند می دهد که همه مشکلات، برای او سهل و آسان است و همین احساس، سبب می شود که انسان در برابر حوادث نیرومند و خونسرد باشد.

 برگرفته از تفسیر نمونه /انتهای متن/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

کلیه حقوق متعلق به مجتمع رسانه ای اطلس می باشد
nmd runnner nmd runnner black nmd runnner white nmd runnner grey nmd runnner gs ultra boost ultra boost black ultra boost white ultra boost grey ultra boost gs ultra boost uncaged ultra boost uncaged black ultra boost uncaged white ultra boost uncaged grey ultra boost uncaged gs yeezy boost 350 yeezy boost 350 black yeezy boost 350 white yeezy boost 350 grey yeezy boost 350 gs yeezy boost 350 v2 yeezy boost 350 v2 black yeezy boost 350 v2 white yeezy boost 350 v2 grey yeezy boost 350 v2 gs yeezy boost 750 yeezy boost 750 black yeezy boost 750 white yeezy boost 750 grey yeezy boost 750 gs