جمعه ۳۰ مهر ۱۳۹۵

مشاوره ی مجازی/اول پرسش و پاسخ، بعد خواستگاری

یکی از کاربران به دخت از استاد دکتر محمد جعفر غفرانی پرسیده:

Consultation_by_email

سلام

ازتون خواهش می کنم راهنماییم کنید که دختران در جلسات خواستگاری باید چه سوالاتی رو مطرح کنند؟

ممنونم ازتون

پاسخ دکتر غفرانی را بخوانیم:

در ازدواج، قدم اول روشن شدن « کفویت و هم­سری و تفاهم » میان دو نفر  است و « پرسش­های اصلی و مهمی » که باید میان طرفین  مبادله شود، میزان این هم سری و تفاهم را نشان می دهد.این پرسش ها را پیش از خواستگاری حضوری مطرح کنید.

 

سخنی با والدین محترم

خدا را سپاسگزار باشید به خاطر اینکه ازدواج کرده­ و فرزنددار شده­اید و امروز نوبت فرزندِ شماست که ازدواج کند و بتواند مرحله­ی جدید زندگی مستقلش را شروع نماید.

زیرا در آفرینش حکیمانه­ی الهی ، تنفس زندگی بدون « هم­نفس »، امکان ندارد.

 

هیچ چیز انسان را مجبور نمی کند

با اینکه انسان به خاطر داشتن « عقل و اراده » ، قطعا « مختار » است و هیچ عاملِ وراثتی یا محیطی (مانند رفیق و همسر) هرگز نمی­تواند او را « مجبور » به کاری کند و سرنوشت و کارنامه­ی هر فرد ، فقط تابع افکار و گفتار و رفتار و اخلاق خود او است اما چون « توانایی­های » انسان « امانت الهی » است و باید به « أهل » آن برسد ، لذا هر انسان عاقل و متدینی باید برای « شناسایی کفو خودش » تلاش کند.

 

برای همسر شناسی

برای همسرشناسی اینها ضروری است:

 ۱ـ نگاه

 ۲ـ پرسش

۳ـ تحقیق

اما از این سه عامل ، آنکه در روشن شدن « کفویت و هم­سری و تفاهم » میان دو نفر مهم تر است ، « پرسش­های اصلی و مهمی » است که باید میان طرفین  مبادله شود.

 

پرسش های اصلی برای شناسایی هم سر

طبق تجربه فراوان و به استناد آمار روزافزون انواع طلاق­ها ، اگر دو طرف یکدیگر را ابتدا « ببینند » و برای هم خوشایند باشند ، از « پرسش های اصلی » غافل می­شوند و « تحقیق » دقیقی را هم انجام نمی­دهند و در نتیجه بعدا خیلی زود به « عدم تفاهم » می­رسند.

از سوی دیگر ، چون :

اولا : پرسش­هایی که بتواند « هم­سری » دو نفر را روشن کند زیادند و فرزند شما در جلسه­ی خواستگاری قطعا نمی­تواند تمام آنها را به خاطر بیاورد و آنها را مطرح کند و حتما نمی­تواند « پاسخ » طرف مقابل را هم به خاطر بسپارد و به شما منتقل کند.

ثانیا : برای هر خواستگاری، وقت و انرژی و هزینه­ی زیادی صرف می­شود اما اکثر خواستگاری­ها به خاطر اطلاعاتِ جدیدی که طرفین از یکدیگر بعدا به دست می­آورند « نافرجام » می­ماند و آثار منفی زیادی در روحیه­ی طرفین به جا می­گذارد.

بنابراین بهترین روش برای جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه و آسیب های روانی این است که شما والدین عزیز بپذیرید و والدین مقابل را هم متقاعد کنید که قبل از اولین دیدار و خواستگاری حضوری ، پرسش­هایی را که مواضع فرزندان را روشن می­کند از طریق واسطه­ای مطمئن میان آنها مبادله شود و بعد از تبادل پاسخ­ها در یک زمان ، و بعد از توافق غیابی با بیش از پنجاه درصد از این روش، اولین ملاقات­ و تحقیقات بعدی انجام شود.

 

سخنی با شما جوان عزیز

طبق فرمایش قرآن ، ‌خداوند حکیم  ‌همه ‌چیز را “ زوج ‌“ آفریده ‌است‌.

پس حیات و رشد و شکوفایی و ‌آرامش و نشاط و تعادل و تکامل ‌و تعالی ‌و تقرب هر فردی ، فقط ‌با « ازدواج اسلامی » ‌امکان‌پذیر است‌.

 

هم سری و هم سویی

از همین منظر ، محبوب‌ترین ‌و جاودانه‌ترین نهاد در پیشگاه‌ الهی ، ‌“ ازدواج‌“ است

و ‌یکی از تکالیف زوج برای موفقیت در ‌ازدواج ‌، “هم سری ‌و هم سویی‌“ آنها است.

هر چند انسان‌ تنها مخلوقی ‌است‌ که‌ به‌ خاطر مختار بودن ، « ‌تغییر پذیر » است‌ و هرگز نمی‌توان‌ مواضع و رفتار او را در « آینده » به طور قطع ‌پیش‌بینی‌ کرد اما باورها و مواضع و زمینه‌های ‌پرورشی‌ِ فرد ، تا حدَی « عاقل یا جاهل » بودن و ‌مسیر زندگی ‌و « سلامت یا بیماری ‌قلبی » ‌او را مشخص‌ ‌و تفاهم ‌میان زوج را ممکن‌تر می­سازند.

بهتر است این ‌پرسشنامه ، قبل از ملاقات یکدیگر ‌اولین ‌مرحله­ی ‌آشنایی شما باشد اما چون ‌نمی‌تواند برای إحراز « هم­سری » کافی باشد ، پس ‌باید در جلسات معارفه و خواستگاری ، دقت و تحقیق ‌بیشتری‌ انجام ‌شود تا به اطمینان ‌قابل اعتمادی ‌برسید.

ادامه دارد…

/انتهای متن/

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

کلیه حقوق متعلق به مجتمع رسانه ای اطلس می باشد
nmd runnner nmd runnner black nmd runnner white nmd runnner grey nmd runnner gs ultra boost ultra boost black ultra boost white ultra boost grey ultra boost gs ultra boost uncaged ultra boost uncaged black ultra boost uncaged white ultra boost uncaged grey ultra boost uncaged gs yeezy boost 350 yeezy boost 350 black yeezy boost 350 white yeezy boost 350 grey yeezy boost 350 gs yeezy boost 350 v2 yeezy boost 350 v2 black yeezy boost 350 v2 white yeezy boost 350 v2 grey yeezy boost 350 v2 gs yeezy boost 750 yeezy boost 750 black yeezy boost 750 white yeezy boost 750 grey yeezy boost 750 gs