دوشنبه ۳ آبان ۱۳۹۵

مادر و پدر ترسو ، ترس را به  بچه یاد می دهند

بزرگی گفته است: کسی که نتواند بر ترس غلبه کند ، هنوز اولین درس زندگی را نیاموخته است . اما ترس، مخصوصا در کودکان، از کجا می آید و  راه های غلبه بر ترس را چگونه می توان به کودکان آموخت؟

tars

فریبا علیزاده/

ترس واکنش هیجانی است که هنگام احساس خطر در کودک به وجود می آید و او را به عقب نشینی و فرار از موقعیت ترس آور وا می دارد . کودکی که به شدت ترسیده است از ارضای نیازهایش باز می ماند ، تعادل روانی اش به هم می خورد و نمی تواند از فرصت ها و توانایی هایش به طور مناسب استفاده کند . نوع ترس و میزان آن به سن بستگی دارد . مثلا حدود۲۰ تا ۵۰ درصد کودکان دو تا شش ساله از تاریکی می ترسند .

 

نشانه های ترس

معمولا ترس با تغییرات فیزیولوژیکی همراه است مانند :

فرار، چنگ زدن، کمک خواستن، جیغ کشیدن، خشک شدن دهان، لرزش اندام، پریدن رنگ، تنگی تنفس، گرفتن صدا، افزایش ضربان قلب ، عرق کردن، احساس خستگی شدید، از دست دادن کنترل ادرار، تضعیف قدرت اندیشه و تصمیم گیری، لکنت زبان ، نگاه های غیر طبیعی، گوشه گیری و انزوا طلبی، اختلال خواب ، اختلال گوارش ، ناخن جویدن ، شب ادراری ، خشم و عصبانیت ، دل درد ، سر درد و تهوع 

 

مادر و پدر ترسو

کودکان در مورد ترس با هم تفاوت های چشمگیری دارند . ممکن است یک محرک خاص کودکی را به شدت بترساند ، در حالی که همان محرک در کودک دیگر به هیچ وجه ترسی ایجاد نکند .

 ترس اکتسابی است و در محیط آموخته می شود . یکی از مهم ترین عواملی که ترس را در کودکان ایجاد می کند، الگوپذیری آن هاست . در این میان نقش اصلی را والدین و اعضای خانواده ایفا می کنند ؛ مادری که با دیدن عنکبوت یا سوسک فریاد می زند و فرار می کند به فرزندش می آموزد که از این موجودات باید ترسید و یا پدری که با شروع خاموشی و تاریکی فرزندش را در آغوش می گیرد و مدام می گوید : « نترس ، من کنارت هستم » به او می آموزد که چیزی برای ترسیدن وجود دارد ولی تو سعی کن که نترسی ! ترس کودکان در سنین مختلف متفاوت است .

 

شایع ترین ترس ها

شایع ترین ترس ها در کودکان عبارتند از :

ترس از تاریکی، ترس از ارتفاع، ترس از حمام، ترس از دزد، ترس از مرگ، ترس از آب، ترس از حیوانات، ترس از بیرون از خانه، ترس از صدای رعد و برق، ترس از آمپول و پزشک و بیمارستان، ترس از هواپیما، ترس از مکان بسته و ترس از صحبت و حضور در جمع  .

بعضی از شایع ترین ترس ها را به طور جداگانه توضیح خواهیم داد .

 

چرا می ترسیم؟

ترس علل متعددی دارد که عبارت است از :

حضور افراد نا آشنا و بیگانه ، صداهای ناگهانی و غیرمنتظره ، مشاهده حیوانات ، رعد و برق ، طوفان ، تاریکی ، احتمال ابتلا به بیماری ، احتمال مورد بی توجهی و بی مهری معلم و دوستان قرار گرفتن ، احساس خطر ، داشتن والدین ترسو ، داشتن سرگذشت غم انگیز ، تنبیه های شدید در خانواده ، رفتارهای خشونت آمیز معلمان در مدرسه ، نزاع های شدید خانوادگی ، خواب های وحشتناک  ، تاثیر سوء برنامه های رادیو و تلویزیون و سینما ، مشاهده صحنه هایی نظیر کشتن حیوانات در معابر عمومی ، سخت گیری های بی مورد والدین  ، احساس عدم امنیت در خانه و احتمال آزار و اذیت دیدن از سوی دیگران .

 

به کودک ترسو نگویید

رفتار هایی که نباید اطرافیان و والدین در مورد کودکی که ترس دارد، انجام دهند :

 • هرگز کودک را به خاطر ترسیدن از چیزی که در نظر شما خنده دار و کوچک است ، مسخره نکنید و اجازه ندهید دیگران نیز او را مسخره کنند .
 • در حضور او از چیزهای ترسناک با آب و تاب سخن نگویید . اگر از چیزی می ترسید ، ترس خود را در حضور کودک ابراز نکنید .
 • وقتی او از چیزی می ترسد ، واکنش شتاب زده نشان ندهید و سعی نکنید فورا او را آرام کنید .
 • او را به خاطر ترس ، تحقیر نکنید .
 • بیش از اندازه مراقب او نباشید .
 • وقتی می خواهید برای او تنبیه یا مجازاتی تعیین کنید ، از ترساندن و تهدیدهای وحشتناک استفاده نکنید .
 • در مکان یا شرایطی که احساس ناامنی می کند ، تنهایش نگذارید .
 • از ترس او عصبانی نشوید و داد و فریاد نزنید ، به ویژه زمانی که او در حال ترسیدن از چیزی است، به او « ترسو » نگویید و به دیگران هم اجازه ندهید که او را با این القاب صدا بزند .

/انتهای متن/

 

1 دیدگاه

 1. زهرا سلیمانی می‌گه:

  سلام با تشکر از مطالب خوبتون.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

کلیه حقوق متعلق به مجتمع رسانه ای اطلس می باشد
nmd runnner nmd runnner black nmd runnner white nmd runnner grey nmd runnner gs ultra boost ultra boost black ultra boost white ultra boost grey ultra boost gs ultra boost uncaged ultra boost uncaged black ultra boost uncaged white ultra boost uncaged grey ultra boost uncaged gs yeezy boost 350 yeezy boost 350 black yeezy boost 350 white yeezy boost 350 grey yeezy boost 350 gs yeezy boost 350 v2 yeezy boost 350 v2 black yeezy boost 350 v2 white yeezy boost 350 v2 grey yeezy boost 350 v2 gs yeezy boost 750 yeezy boost 750 black yeezy boost 750 white yeezy boost 750 grey yeezy boost 750 gs