سه شنبه ۴ آبان ۱۳۹۵

فرنگیس بعد از سیاوش نماد امید و استقامت

در بیان داستان زندگی سیاوش به آنجا رسیده بودیم که سیاوش را ناجوانمردانه کشتند و همسرش فرنگیس را به سوگ شوهر خود نشاندند؛ زنی که بر همه ی سختی ها صبر می کند با قدرتی بسیار و امیدی ستودنی.

farangis

فاطمه قاسم آبادی/

یکی از زنان خردمند اسطوره ای شاهنامه فرنگیس است. او دختر افراسیاب، همسر سیاوش و مادر کیخسروست که هر سه اسطوره هایی در پیوند با خرد یا بی خردی اند. او در شاهنامه زیبا، خردمند و نیرومند توصیف شده و به هر دو جنبه ی زیبایی درونی و بیرونی ستوده شده است.

البته زندگی فرنگیس، بسیار سخت و دلخراش است، منتها او با قدرت و امیدواری روزهای سخت و اتفاقاتی چون مرگ همسر و دوری از فرزند را پشت سر می گذارد و موفق می شود از غم های زندگی اش عبور کرده، به ساحل آرامش برسد.

 

شخصیت فرنگیس

ویژگی های شخصیتی و زیبایی های درونی فرنگیس ترکیبی از خرد و اسطوره است. یکی از مهم ترین نقش های او مادری کیخسرو و دارنده ی نقش محوری و نتیجه ی پیوند با سیاوش است.

او نه یک زن، همسر، مادر به مفهوم عادی، بلکه پیک و امیدواری و نشانه ی استقامت است. در آغاز داستانِ پیوند سیاوش با او در شاهنامه آمده است:

یکی روز پیران به به روزگار

سیاوش را گفت کای نامدار

اگر چند فرزند من خویش توست

مرا غم ز بهر کم و بیش توست

فرنگیس مهتر ز خوبان اوی

نبینی به گیتی چنان روی و موی

 

فرنگیس، بعد از سیاوش

با کشته شدن سیاوش، ناله و نفرین فرنگیس بر آسمان بلند می‌شود و خشم افراسیاب ( پدر فرنگیس) برانگیخته می‌گردد. او که هنوز بعد از کشتن سیاوش از او سخت خشمگین است، فرمان می‌دهد گیسوی فرنگیس را بریده و جامه برتنش بدرند و آنقدر به شکمش تازیانه بزنند که کودکش سقط شود.

پیلسم ماجرا را به پیران خبر می‌دهد اما پیران وقتی می‌رسد که سیاوش کشته شده و دژخیمان درحال تازیانه زدنِ فرنگیس هستند. پیران فرنگیس را نجات می‌دهد و به نزد شاه می‌رود. او افراسیاب را سرزنش می ‌کند که چرا سیاوش را بیگناه کشتی و کینه ی ایرانیان را به جان خریدی؟ لااقل ازخون فرزند سیاوش و نوه ی خودت بگذر و آتش کینه را بیش از این، شعله‌ور نکن. بعد از آن  پیران، فرنگیس را به خانه ی خود برده و او را به دست همسرش گلشهر می‌سپارد.

 

کیخسرو به دنیا می آید

هنگامی که پسر سیاوش به دنیا می‌آید، پیران خبرش را به افراسیاب می‌دهد و از او می‌خواهد نوه‌اش را چون فرزند خویش بپرورد. اما افراسیاب می‌گوید: «به این شرط از خون پسرسیاوش می‌گذرم که او را دور از مادرش پرورش دهی و نداند کیست و از چه نژادی است».

پیران به ناچار کودک را، که کیخسرو نامیده می‌شود، به شبانان می‌سپارد که در کوهستان پرورش یابد. کیخسرو به نوجوانی می‌رسد اما شباهتی به چوپان‌زادگان ندارد و به جای نگهداری گوسفندان، به فکر شکاراست.

 

فرنگیس و دیدار فرزند

شبانان به پیران پیغام می‌دهند که این جوان دائم در حال شکار و نبرد است. کیخسرو ابتدا به شکار آهو می‌رفت، ولی حالا قصد شکار شیر و پلنگ می‌کند و ما برجان او ایمن نیستیم. پیران به دیدار کیخسرو می‌رود و از دیدن چهره‌ی زیبا و قامت برومند او به یاد سیاوش می افتد.

پیران تصمیم می‌گیرد او را به شهر بیاورد و از افراسیاب اجازه بگیرد که کیخسرو را به دست مادرش بسپارد. افراسیاب با دیدن کیخسرو چشمانش پر از اشک می‌شود و  بعد از پرسش‌هایی از او، چون به این نتیجه می‌رسد از گذشته خبری ندارد و به فکر انتقام نیست، اجازه می‌دهد او را به نزد مادرش ببرند.

 

رستم در تلاطم مرگ سیاوش

وقتی خبر کشته شدن سیاوش به ایران می‌رسد، کشور سراسر در غم و ماتم فرو می‌رود. کاووس نیز با بزرگان ایران‌زمین، به سوگ سیاوش می‌نشیند. اما وقتی خبر به زابلستان می‌رسد، جز ماتم و سوگ، خشم رستم نیز برانگیخته می‌شود و به پایتخت  می آید و سودابه را به کیفر هوس ناپاکش که باعث مرگ سیاوش شد، می‌کشد.

بعداز سوگواری، ایرانیان به کین‌خواهی سیاوش به توران حمله می‌کنند و سال‌های طولانی جنگ‌هایی بین دو کشور بر پا می‌شود؛ جنگ‌هایی که حاصلی جز کشته شدن از دو لشکر، و خرابی و ویرانی ندارد.

 پس از سال‌ها جنگ و خشکسالی، ایرانیان به این نتیجه می‌رسند که تنها راه پیروزی در جنگ این است که کیخسرو را از توران به ایران بیاورند و به جای کاووس بر تخت بنشانند.

ادامه دارد

 

/انتهای متن/

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

کلیه حقوق متعلق به مجتمع رسانه ای اطلس می باشد
nmd runnner nmd runnner black nmd runnner white nmd runnner grey nmd runnner gs ultra boost ultra boost black ultra boost white ultra boost grey ultra boost gs ultra boost uncaged ultra boost uncaged black ultra boost uncaged white ultra boost uncaged grey ultra boost uncaged gs yeezy boost 350 yeezy boost 350 black yeezy boost 350 white yeezy boost 350 grey yeezy boost 350 gs yeezy boost 350 v2 yeezy boost 350 v2 black yeezy boost 350 v2 white yeezy boost 350 v2 grey yeezy boost 350 v2 gs yeezy boost 750 yeezy boost 750 black yeezy boost 750 white yeezy boost 750 grey yeezy boost 750 gs