عوامل شایع سرد مزاجی | به دخت::: پایگاه تخصصی دختران و زنان
عوامل شایع سرد مزاجی
عوامل گوناگونی در گرمی کانون خانواده و روابط زن و شوهر دخالت دارند. یکی از این عوامل مهم روابط جنسی است و برای رضایت بخش بودن آن، هر دو طرف لازم است به طور فعال نقش خود را ایفا نمایند. آمار حاکی از آن است که بیش از 50 در صد موارد طلاق به دنبال مشکلات زناشویی رخ می دهد. در صورتی که زن در این زمینه مشکلی ماندگار داشته باشد، سردمزاج نامیده می شود.

p-24

سرویس سلامت به دخت/

رابطه جنسی وقتی موفق است که زن و مرد هر دو از آن راضی باشند و در فواصل معین (رابطه)برقرار باشد. در طول زندگی زناشویی میزان رضایت متغیر بوده و فواصل آن هم تابع شرایط مختلف روحی و جسمی است. عوامل موثر، بعضی به مرد و بعضی به زن مربوط می شود.

طبق آمار کشورهای مختلف، ۷۰ در صد زوج ها در طول زندگی مشترک خود مشکلاتی گذرا پیدا می کنند. مثلا آقایان هنگام استرس زیاد و یا خستگی دچار مشکل می شوند و خانم ها هم هنگام استرس، بیماری جسمی و یا مواقع مختلف دیگر به این قضیه بی میل می شوند. در اکثر موارد سردمزاجی عارضه ای ثانوی به مشکلات دیگر است که با رفع آن مشکلات این ناراحتی هم برطرف می شود. اما بی توجهی به این حالت می تواند زندگی زناشویی را تهدید کند. عوامل زیر می توانند تاثیرگذار روابط سرد باشند:

عوامل جسمی

بیماری های جسمی از قبیل عفونت های واژن، شکم و لگن، اعمال جراحی، بیماری های عمومی مثل روماتیسم، عوارض حاملگی، زایمان و دوره نقاهت آن و هم چنین مصرف بعضی داروها ممکن است در کاهش میل جنسی خانمی که قبلا روابط عادی داشته تاثیرگذار باشند. تعداد کمی هم هستند که هیچگاه از نظر جسمی آمادگی ندارند و یا رضایت به دست نمی آوردند. با بالا رفتن سن (بخصوص پس از یائسگی) بدن دچار تغییراتی می شود که بسیاری از خانم ها و همین طور آقایان دچار اختلال در این رابطه می شوند.

عوامل روانی

بعضی از خانم ها تحت شرایط نامناسب به این کار بی علاقه می شوند و با بهبود شرایط می توانند زندگی عادی داشته باشند. نگرانی های روزمره، مشکلات کاری و مالی، افسردگی، اختلافات خانوادگی و … به آسانی می توانند شخص را سردمزاج نمایند. تجربه های ناموفق و ناخوش آیند از ازدواج قبلی، ناتوانی مرد ویا رفتارهای جنسی ناپسند وی می توانند موجب سردمزاجی زن شوند.

عوامل فرهنگی

باورهای غلط که یک دختر از طریق دوستان و اطرافیان به دست آورده، می تواند موجب ترس و وحشت وی از رابطه زناشویی شود. در اجتماعاتی که آموزش علمی مناسبی وجود ندارد، این باورهای غلط موجب نگرانی و در نتیجه سردمزاجی در دختران جوان می شود. در اجتماع ما هم از این موارد فراوان پیدا می شود.

عوامل ارتباطی و عاطفی بین زن و مرد

یکی از مهم ترین عوامل، ارتباط عاطفی بین زن و مرد است. اگر در این رابطه اختلالی به وجود آید می تواند موجب سردی گردد. عکس این موضوع هم صادق است. وجود یک رابطه موفق می تواند به رفع موانع و مشکلات جسمی کمک شایانی بنماید.

دکتر شریفه جعفری/انتهای متن/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

10 پاسخ برای عوامل شایع سرد مزاجی

 • میلاد ????:

  بازم آمار دروغی و ساختگی ، ۵۰ درصد. بابا هر مطلبی رو نذارید تو رو خدا!

 • مریم ????:

  اقا میلاد زود عصبانی نشو. نکته این جاست که ما آمار دقیق نداریم آمار رسمی از قول کلینیک خانواده بیشتر از این هاست.خواهشا خود شما مطلبی که می نویسی حداقل یک بار از روی آن بخوان. متهم کردن شمادر بیشتر مطالبتان به صورت مطلق است.
  مطمئن باش کسی که این مطلب را نوشته نمی خواسته جو سازی کنه.

  • میلاد ????:

   مطلبش خوبه. کاملا درسته ولی آماره کار رو خراب کرده مریم خانم! حرف من فقط همینه.
   مطلب های اینطوری نباید با آمار مطرح بشن. اثرات این آمارها مخربه. بیشتر ناامید کنندست و کمکی هم به موضوع نمی کنه! برعکس موضوع رو عادی تر می کنه. فکر نکنید اینطوری حساسیتش میره بالا و مردم براش راه حل پیدا میکنن. برعکس فکر میکنن طلاق برای این عوامل عادیه. به جای حل مساله فکر طلاق میفتن!
   صد بار هم گفتم. خیلی این آمارها کفر آدم رو در میاره!
   یکم کارشناسانه تر به موضوع نگاه کنید. لازم نیست همه آمارها رو اعلام کنید. حتی اگر درست باشن.
   وای به حال این آمارها که کلا اشتباه هستند!

 • hoseini ????:

  جناب میلاد
  میشه شما یه سند رسمی به ما نشون بدید از همین آمار ۵۰ درصد؟
  منتظریم ببنیم

 • میلاد ????:
  • میلاد ????:

   لینک بالا در مورد سرد مزاجی زنان است که از عوارض خود ارضایی زنهاست که از دوران نوجوانی به آن مبادرت داشته اند.
   البته اینجا پزشک گفته که عوارض آن با ترک قابل بهبود است. اما همیشه اینطور نیست و اکثر پزشکان مجرب معتقدند که عوارض آن بهبود نمی یابد و گاها به نازایی نیز منجر می شود.

   در وبلاگم خلاصه تحقیقاتم در این زمینه را آورده ام

   http://www.onlineclinic.ir/ftopict-319.html

   http://www.mojarada.persianblog.ir وبلاگ من

 • میلاد ????:

  از خانم حسینی و خانم های محترم دیگر خواهش می کنم کاری کنند که جوان ها سریعتر ازدواج کنند. اینها از عوارض دیر ازدواج کردن است.
  چون این کارها از طرف دختر و پسر مخفیانه صورت می گیرد پدر و مادر ها در جریان نیستند. عوارض آن و همچنین ادامه آن بعد از ازد.اج به عنوان یک عادت بد منجر به سرد مزاجی و تخریب زندگی مشترک می گردد.
  باور کنید خیلی شایع است.
  یک فکری بکنید. از مجلسی ها بخواهید. ازدواج را تسهیل کنید.
  یک فکری بکنید شما رو به خدا هی تند تند آمار راست و دروغ ندید!

  • fatemeh ????:

   میدونید مشکل جدیدی که وجود داره اینه که نظر بعضی از خانواده ها همپای جوونهاشون در مورد ازدواج محدود شدن بچه هاشون میدونند و فکر میکنند وقتی ازدواج کنند خیلی از آزادی ها ازشون گرفته میشه و متاسفانه این طرز فکر خانواده ها در حال رشده.
   با این حساب یک جوونی که در مورد آیندش بی خیاله از اینی که هست بی مسئولیت تر میشه…

 • یک کارشناس ????:

  من درطول مقاله،مطلبی درموردخودارضایی ندیدم.عوامل مختلفی ازقبیل عدم ارتباط عاطفی،استرس،مشکلات کاری و مالی،اختلاف خانوادگی وبیماریهای جسمی و…نام برده شده است،که واقعااز عوامل مهم میباشند،بله یکی هم،این مساله است.ولی یکی از انهاکه این جاهم، نیامده،ولی مطلب به سمت و سوی دیگر کشیده میشودواصل مطلب رامنحرف میکند.این کارهم اخلاقی نیست وهم ذهن راازیک سری موضوعات اساسی دور میکند.

 • حنانه ????:

  مطالبی که میذارید واقعأ به درد بخود هستند. اما اگه میشه یه سری راه حل هم بهمون یاد بدید که بتونیم از این مشکلات رها بشیم.
  ممنون از خانم دکتر . به خاطر همه ی مطالب آموزنده شون.