چهارشنبه ۵ آبان ۱۳۹۵

عقدنامه‌های قجری مرمت می شوند

مسئول واحد حفاظت و مرمت اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان گفت: دو سند ازدواج مربوط به اواخر دوره قاجار توسط کارشناسان این اداره کل مرمت شد.

به گزارش به دخت به نقل از میزان، راضیه طاهری گفت: با توجه به شرایط نامناسب نگهداری و مرمت‌های نادرست، این اسناد آسیب زیادی دیده بودند.


وی گفت: بر این اساس، مرمت این اسناد با مستندنگاری و آسیب‌شناسی و ثبت آسیب‌های وارده، پاکسازی، باز کردن مرمت‌های قدیمی و استحکام ‌بخشی انجام شد.
مسئول واحد حفاظت و مرمت اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان اظهارکرد: متن این عقدنامه‌ها با خط‌های تعلیق- ثلث و نسخ، نگاشته و حواشی آنها نیز به تذهیب و نقوش زیبا و مهرها و امضاهای شهود عقد مزین و عناصر به کار رفته در این اسناد شامل تسمیه( ذکر نام خدا و یاد خدا)، خطبه، تاریخ و وقوع عقد، تاریخ ثبت، معرفی زوجین، نام و نام خانوادگی، صداق(مهریه)، نوع عقد و شروط و … است.
وی گفت: کاغذ به دلیل برخورداری از ماهیت آلی، در معرض آسیب قرار دارد و با تاثیرگذاری عوامل فیزیکی، شیمیایی، زیست محیطی به راحتی از بین می‌رود و انسان نیز ممکن است ناآگاهانه بر اثر استفاده غیرصحیح، شیوه‌های نامناسب نگهداری و تعمیرات نادرست و … موجب از بین رفتن این‌گونه آثار شود.
طاهری یکی از راه‌های پیشگیری و مهار این عوامل مخرب را فراهم کردن شرایط مناسب برای نگهداری کتب و نسخ خطی و ارائه آموزش‌های لازم عنوان کرد.
مسئول واحد حفاظت و مرمت اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان گفت: تا پیش از سال ۱۳۱۰ ه.ش ازدواج و طلاق اشخاص به ثبت نمی‌رسید و در مرداد همان سال قانون ازدواج مشتمل بر ۲۰ ماده که مقررات طلاق را هم در بر داشت در مجلس تصویب شد و به ثبت رسید.

/انتهای متن/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

کلیه حقوق متعلق به مجتمع رسانه ای اطلس می باشد
nmd runnner nmd runnner black nmd runnner white nmd runnner grey nmd runnner gs ultra boost ultra boost black ultra boost white ultra boost grey ultra boost gs ultra boost uncaged ultra boost uncaged black ultra boost uncaged white ultra boost uncaged grey ultra boost uncaged gs yeezy boost 350 yeezy boost 350 black yeezy boost 350 white yeezy boost 350 grey yeezy boost 350 gs yeezy boost 350 v2 yeezy boost 350 v2 black yeezy boost 350 v2 white yeezy boost 350 v2 grey yeezy boost 350 v2 gs yeezy boost 750 yeezy boost 750 black yeezy boost 750 white yeezy boost 750 grey yeezy boost 750 gs