جمعه ۷ آبان ۱۳۹۵

سیاست های کلی خانواده، در انتظار اقدام و نه همایش و نمایش

سیاست های کلی خانواده در جمهوری اسلامی مشخص و ابلاغ شد و حالا عموم مردم به دنبال انتشار این سیاست ها در انتظار اقدامات عملی در حوزه ی خانواده اند از سوی متولیان و دست اندرکاران امور مخصوصا مسئولین حوزه ی خانواده، البته اقداماتی از جنس اقدام و عمل و نه از نوع نمایش و همایش.

family

طیبه میرزااسکندری/

در دهه ی چهارم از عمر جمهوری اسلامی و در هنگامه ی مشکلات فراوان و گونه گونی که در حوزه ی خانواده، تشکیل و تحکیم آن در جامعه ی کنونی ایران پدید آمده است، «سیاست های کلی خانواده» توسط مقام معظم رهبری تعیین و ابلاغ شد تا این هشدار مهم را به همه از جمله به متولیان امور فرهنگی و اجتماعی و … کشور بدهد که وضعیت فعلی خانواده در کشور خطیر  است و نیازمند توجه.

متن سیاست‌های کلی خانواده در یک نگاه، شامل این مباحث کلیدی است:

اول

دسته ای از مباحث نو و بکر در موضوع  خانواده و کارکرد آن از جمله مفاهیمی چون “جامعه ی خانواده محور”، ” خانواده ی متعالی”، “مشارکت خانواده در امور فرهنگی ، اقتصادی و سیاسی  و دفاعی”، “عزت و کرامت همسری”، “نقش مادری و خانه‌داری زنان”، “نقش پدری و اقتصادی مردان”.

طبیعتا اولین قدم در اجرایی شدن این مفاهیم، تعریف و تبیین و شناخت آن برای افکار عمومی است. پس مخاطب آن اهالی اندیشه، فرهنگ، دانش و بینش اند.

 

دوم

آن دسته از مباحث که توجه به خانواده، تشکیل و تحکیم آن در قوانین و مقررات، برنامه‌ها، سیاست‌های اجرایی و نظام های آموزشی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی را بر پایه ی عدالت و امنیت مورد تاکید قرار می دهد؛ مباحثی که به قوای سه گانه و دستگاه های حکومتی بر می گردد.

این نوع مباحث نیازمند حرکت و اقدام عملی در حوزه ی قانونگذاری، اجرا و  قضاست. جالب این که در این نوع مباحث مصداق های مشخصی ذکر شده همچون “نظام مسکن و شهرسازی”، “سالمندی”، ” باروری و فرزندآوری”، ” زنان سرپرست خانوار” و  “پیشگیری از آسیب های اجتماعی حوزه ی خانواده و مشخصا طلاق و آسیب های آن”. ذکر این مصداق ها نشان از اهمیت اساسی و بلکه فوریت و حساسیت آن دارد.

 

سوم

دسته ای از امور در متن سیاست های خانواده به رابطه ی خانواده با دیگر نهادهای اجتماعی مثل مسجد (به عنوان کانون نهاد دین)، اشتغال و مسکن (به عنوان نماینده های نهاد اقتصاد)، مدرسه و نظام آموزشی ( به عنوان نماینده ی نهاد تعلیم و تربیت)، رسانه به عنوان رکنی مهم در عرصه ی اطلاع رسانی و ارتباطات درجوامع کنونی و بالاخره مشاوره ی متکی بر مبانی اسلامی- ایرانی می پردازد.  مخاطب این گونه مباحث طبعا دست اندرکاران و متولیان امور در آن نهادها هستند و وظایف آنها در ارتباط با خانواده است که مورد نظر این دسته از سیاست هاست.

 

چهارم

مجموعه مباحثی که نشانگر ارتباط خانواده با  امور و پدیده های دیگر اجتماعی هنمچون اخلاق، سرمایه ی اجتماعی، جنگ نرم، گروه های مرجع، سبک زندگی( اشرافیت و تجمل گرایی)  است. مخاطب این نوع مباحث مشخصا دانشمندان علوم انسانی اند و هم حوزه های علمیه ی دینی.

حالا جامعه و افکار عمومی منتظر است تا ببیند که با ابلاغ سیاست های خانواده به قوای سه گانه و مجمع تشخیص مصلحت و انتشار آن در سطح جامعه، چه قدمی از سوی مخاطبان اصلی این سیاست ها برای خانواده و بهبود شرایط و وضعیت آن و برخورد با عوامل مخل و مخرب برای این نهاد بنیادی جامعه برداشته می شود.

مردم منتظر حرکت های عملی، موثر و مثبت اند در عرصه ی قانون گذاری، اجرا، امور قضایی و نیز چشم به دستگاه های متولی تولید علم و بینش و آگاهی دارند تا در تبیین و نشر مفاهیم تازه و بکر در این مجموعه سیاست ها کاری کنند و قدمی بردارند.

مخصوصا متولیان امور زنان و خانواده باید توجه داشته باشند که نه تنها خود باید در جهت تحقق عملی این مجموعه سیاست ها قدم های عملی بردارند،  بلکه باید سایر دستگاه ها و سازمان ها را به این سمت سوق دهند و در این مسیر یک قدم مثبت و موثر،  ارزش بیشتری دارد تا خیل شعارها و سرو صداهای بی حاصل و بعضا مضر و مغایر روح حاکم بر این مجموعه سیاست ها و  هدف های مورد نظر آن.

امید این است که از سوی متولیان امور اگر قدم واقعی مثبتی در این مسیر برداشته نمی شود، از حرکت های نمایشی و پرسروصدا و بی خاصیت همچون برپایی همایش و  … صرف نظر شود.

/انتهای متن/

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

کلیه حقوق متعلق به مجتمع رسانه ای اطلس می باشد
nmd runnner nmd runnner black nmd runnner white nmd runnner grey nmd runnner gs ultra boost ultra boost black ultra boost white ultra boost grey ultra boost gs ultra boost uncaged ultra boost uncaged black ultra boost uncaged white ultra boost uncaged grey ultra boost uncaged gs yeezy boost 350 yeezy boost 350 black yeezy boost 350 white yeezy boost 350 grey yeezy boost 350 gs yeezy boost 350 v2 yeezy boost 350 v2 black yeezy boost 350 v2 white yeezy boost 350 v2 grey yeezy boost 350 v2 gs yeezy boost 750 yeezy boost 750 black yeezy boost 750 white yeezy boost 750 grey yeezy boost 750 gs