دوشنبه ۳ آبان ۱۳۹۵

سیاحت امت من در مساجد است

مومنان نُه ویژگی دارند که شش تای آن فردیست و مربوط به خودسازی، دوتای آن به وظایف اجتماعی مربوط می شود و آخرین آن هم مربوط به وظایف مومنان در تشکیل حکومت صالح است.

tafsir_8 (1)

زینب اسکندری/

 

التَّائِبُونَ الْعَابِدُونَ الْحَامِدُونَ السَّائِحُونَ الرَّاکِعُونَ السَّاجِدُونَ الْآمِرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَالنَّاهُونَ عَنِ الْمُنکَرِ وَالْحَافِظُونَ لِحُدُودِ اللَّـهِ  وَبَشِّرِ الْمُؤْمِنِینَ (توبه-١١٢﴾

 

(مومنان کسانی هستند که) توبه کنندگانند و عبادتکاران و سپاس گویان و سیاحت کنندگان و رکوع کنندگان و سجده آوران و آمران به معروف و نهی از منکر و حافظات حدود ( و مرزهای ) الهی و بشارت بده ( به این چنین ) مومنان.

 

صفات نه گانه ی مومنین مجاهد

«سائح» در اصل از ماده «سیح» و «سیاحت» به معنی جریان و استمرار گرفته شده است. همان گونه که روش قرآن مجید است که در آیه ای سخن را به اجمال برگزار می کند و در آیه ی فوق مومنان را که فروشندگان جان و مال به خدا هستند را با نه صفت بارز معرفی می کند.

۱- “آن ها توبه کارانند” و دل و جان خود را به وسیله آب توبه از آلودگی گناه شستشو می دهند. (التائبون)
۲- “آن ها عبادت کارانند” و در پرتو راز و نیاز با خدا  پرستش ذات پاک او خودسازی می کنند. (العابدون)
۳- “آن ها در برابر نعمت های مادی و معنوی پروردگار سپاس می گویند”. (الحامدون)
۴- “آن ها از یک قانون عبادت و پرستش به کانون دیگری رفت و آمد دارند”. (السابحون)

به این ترتیب برنامه های خودسازی آنان در پرتو عبادت، در محیط محدودی خلاصی نمی شود و به افق خاصی تعلق ندارد، بلکه همه جت کانون عبودیت پروردگار و خودسازی و تربیت برای آن ها است و هرکجا درسی در این زمینه باشد، طالب آن هستند. منظور از سائح در آیه فوق با توجه به ائصافی که قبل و بعد از آن برشمرده شد، سیر در میان کانون های عبادت است. در حدیثی از پیامبر (ص) می خوانیم:
“سیاحه امتی فی المساجد: سیاحت امت من در مساجد است.”

۵- “آن ها که در برابر عظمت و بزرگی خدا رکوع می کنند”. (الراکعون)
۶- “آن ها که سر به آستانش می سایند و سجده می آورند”. (الساجدون)
۷- آن ها که مردم را به نیکی دغوت می کنند”. (الامرون بالمعروف)
۸- “آن ها که تنها به وظیفه ی ذعوت به نیکی قناعت نمی کنند بلکه با هرگونه فساد و منکری می جنگند”. (والناهون عن المنکر)
۹- “و آن ها که پس از ادای رسالت امر به معروف و نهی از منکر به آخرین و مهم ترین وظیفه ی اجتماعی خود یعنی حفظ حدود الهی و اجرای قوانین و اقامه حق و عدالت قیام می کنند”.

(و الحافظون لحدود الله)

پس از ذکر این صفات نه گانه، خداوند بار دیگر چنین مومنان راستین و تربیت یافتگان مکتب ایمان و عمل را تشویق می کند و به پیامبرش می گوید: « این مومنان را بشارت ده » و از آنجا که بشارت به طور مطلق ذکر شده است مفهوم وسیعی را می رساند که هر خیر و سعادتی را در بر می گیرد، یعنی آن ها را به خیر و سعادت و هرگونه افتخار بشارت ده.
توجه به این نکته لازم است که شش صفت اول مربوط به جنبه های خودسازی و تربیتی افراد است و دو صفت هفتم و هشتم به وظایف حساس اجتماعی و پاکسازس محیط جامعه اشاره می کند و آخرین صفت حکایت از مسئولیت های همگانی در مورد تشکیل حکومت صالح و شرکت فعالانه در مسائل مثبت سیاسی دارد.

برگرفته از تفسیر نمونه / انتهای متن/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

کلیه حقوق متعلق به مجتمع رسانه ای اطلس می باشد
nmd runnner nmd runnner black nmd runnner white nmd runnner grey nmd runnner gs ultra boost ultra boost black ultra boost white ultra boost grey ultra boost gs ultra boost uncaged ultra boost uncaged black ultra boost uncaged white ultra boost uncaged grey ultra boost uncaged gs yeezy boost 350 yeezy boost 350 black yeezy boost 350 white yeezy boost 350 grey yeezy boost 350 gs yeezy boost 350 v2 yeezy boost 350 v2 black yeezy boost 350 v2 white yeezy boost 350 v2 grey yeezy boost 350 v2 gs yeezy boost 750 yeezy boost 750 black yeezy boost 750 white yeezy boost 750 grey yeezy boost 750 gs