سه شنبه ۴ آبان ۱۳۹۵

سرطان ریه نخستین عامل مرگ و میر زنان

دبیر انجمن کلینیکال انکولوژی ایران با بیان به اینکه سرطان ریه در زنان بیشترین عامل مرگ و میر شناخته می شود گفت: برغم اینکه این سرطان شیوع کمتری در زنان دارد اما به عنوان نخستین عامل مرگ و میر آنان شناخته می شود.

به گزارش به دخت به نقل از خبرگزاری صدا و سیما،دکتر احمد عامری در حاشیه همایش سرطان و بارداری با بیان اینکه در مراحل اولیه تشخیص سرطان سینه بیش از ۹۰ درصد بهبودی کامل حاصل می شود و برگشت و پیشرفتی ندارد افزود: شایع ترین سرطان در ایران و جهان در میان زنان ، سرطان سینه است اما با پیشرفت پزشکی و درمان آن در ۱۵ سال اخیر در رده دوم مرگ و میر زنان قرار گرفته است.
متخصص کلینیکال انکولوژی ایران و عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی افزود: عوامل متعددی در ایجاد سرطان پستان شناخته شده است که شاید بارزترین و مهمترین آن افزایش سن است.
وی ادامه داد: عوامل ارثی، نوع تغذیه و سابقه‌ قرار گرفتن در مقابل اشعه به ویژه در ناحیه گردن و قفسه سینه از عوامل بروز سرطان سینه است.
دبیر انجمن کلینیکال انکولوژی ایران یکی از راه های پیشگیری از پیشرفت سرطان سینه را تشخیص زودرس این بیماری با ماموگرافی دانست و گفت: از سن ۴۰ تا ۴۵ به بعد ، معاینه توسط خود فرد و افراد متخصص توصیه خواهد شد و در افرادی که ریزفاکتورهای بارز در آن‌ها دیده می شود در سنین پایین تر توصیه می شود.
دکتر عامری افزود: اکنون سرطان پستان از سرطانی کشنده به یک بیماری تبدیل شده است به ویژه اینکه اگر زود تشخیص داده شود باتوجه به تحت نظر قرار گرفتن بیمار طی ۵ سال بعد از درمان و جراحی به بالای ۸۵ درصد، بهبودی رسیده است.
دبیر انجمن کلینیکال انکولوژی ایران گفت: برخی از سرطان های پستان وابسته به هورمون است و افرادی که در طولانی مدت هورمون درمانی می کنند یا افراد یائسه ای که برای آنها طولانی مدت هورمون تجویز می شود بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری قرار می گیرند که به این افراد توصیه می شود تا جایی که امکان دارد کمتر از هورمون استفاده کنند.
همایش یک روزه سرطان و بارداری در مرکز تصویربرداری بیمارستان امام خمینی(ره) تهران برگزار شد.
صدا و تصویر دارد.

/انتهای متن/

1 دیدگاه

  1. […] سرطان ریه نخستین عامل مرگ و میر زنان […]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

کلیه حقوق متعلق به مجتمع رسانه ای اطلس می باشد
nmd runnner nmd runnner black nmd runnner white nmd runnner grey nmd runnner gs ultra boost ultra boost black ultra boost white ultra boost grey ultra boost gs ultra boost uncaged ultra boost uncaged black ultra boost uncaged white ultra boost uncaged grey ultra boost uncaged gs yeezy boost 350 yeezy boost 350 black yeezy boost 350 white yeezy boost 350 grey yeezy boost 350 gs yeezy boost 350 v2 yeezy boost 350 v2 black yeezy boost 350 v2 white yeezy boost 350 v2 grey yeezy boost 350 v2 gs yeezy boost 750 yeezy boost 750 black yeezy boost 750 white yeezy boost 750 grey yeezy boost 750 gs