جمعه ۳۰ مهر ۱۳۹۵

زنان زیبا و عفیف پاداش خیر هستند

در بررسی نقش حیا و عفت زنان در کتاب هفت پیکر نظامی به داستان پنجم می رسیم: داستان خیر وشر .

chaird

 

فاطمه قاسم آبادی/

داستان پنجم داستان “خیر و شر” است، که بانوی قصر صندلی رنگ آن را بیان می کند.

ماجرای آن در مورد دو دوست به نام های خیر و شر است که در بیابانی با هم همسفر می شوند. وقتی ذخیره ی آب خیر تمام می شود، شر با بدجنسی در ازای آب، چشمان خیر را از او خواست. خیر هم که از تشنگی در حال مرگ بود قبول کرد و با شمشیر چشمانش را در آورد و به شر داد.

شر هم بدون اینکه آبی به خیر بدهد گوهر ارزشمندی که خیر با خود داشت را برداشت و فرار کرد و خیر را در بیابان رها کرد.

ولی خداوند  نگذاشت که خیر در بماند و در مقابل دعاهای خیر، چوپانی بیابانگرد را می فرستد تا خیر را  ببیند و به خانه اش ببرد . چوپان چشمان خیر را که بر زمین افتاده بود، در جایش قرار می دهد و به وسیله ی آبی از برگ درختی شفا بخش، خیر دوباره بینا می شود.

بعد از بینا شدن، خیر مدتی را در آن بیابان می ماند و چوپان پس از شنیدن داستان زندگی خیر دخترش را که دختری نجیب و زیبا بود، به عقد خیر در می آورد.

بعد از مدتی خیر و خانواده ی تازه اش به شهری دیگر می روند. در آنجا آنجا پادشاهی حکومت می کرد که دختر مریضی داشت و پادشاه قول داده بود هر کس که دخترش را از بیماری نجات دهد، دختر را به عقدش در آورد و ولیعهد خود کند.

خیر هم به وسیله ی عصاره ی برگ های آن درخت شفا بخش، دختر را نجات داد و به عقد خود درآورد. وزیر آن قصر هم دختری زیبا و عفیف داشت که به خاطر آبله چشمانش را از دست داده بود، خیر او را هم به همین وسیله درمان کرد و به عقد خود درآورد.

وقتی خیر به پادشاهی رسید روزی شر را در بازار دید و شناخت و بلافاصله دستور داد او را گردن بزنند تا بقیه ی مردم از شرش در امان بمانند.

در این داستان، زنان زیبا و عفیف به نوعی گوهرهای ناب و پاداش هایی هستند که خداوند به انسان های پاک و خوش نیت می دهد.

در داستان خیر و شر، خیر به واسطه ی خوش قلبی و دعا به درگاه خداوند از بیابان بی آب و علف نجات می یابد و به خاطر نیت پاکش در نهایت به بهترین سرنوشت می رسد و شر هم با اینکه در اول داستان به ظاهر برنده بود و به هر چیزی که می خواست رسید، منتها در نهایت و سرانجام کار به جزای بدی هایی که کرده می رسد و مایه ی عبرت می شود.

قسمت پنجم ( بانوی حصاری نماد زیبایی خداوند)

 /انتهای متن/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

کلیه حقوق متعلق به مجتمع رسانه ای اطلس می باشد
nmd runnner nmd runnner black nmd runnner white nmd runnner grey nmd runnner gs ultra boost ultra boost black ultra boost white ultra boost grey ultra boost gs ultra boost uncaged ultra boost uncaged black ultra boost uncaged white ultra boost uncaged grey ultra boost uncaged gs yeezy boost 350 yeezy boost 350 black yeezy boost 350 white yeezy boost 350 grey yeezy boost 350 gs yeezy boost 350 v2 yeezy boost 350 v2 black yeezy boost 350 v2 white yeezy boost 350 v2 grey yeezy boost 350 v2 gs yeezy boost 750 yeezy boost 750 black yeezy boost 750 white yeezy boost 750 grey yeezy boost 750 gs