سه شنبه ۴ آبان ۱۳۹۵

دومین همایش کسب و کار اجتماعی حوزه سالمندی برپا شد

موسسه کارآفرینان توسعه هزاره سوم  در روز جهانی سالمند  دومین همایش کسب و کار اجتماعی حوزه سالمندی را برپا کرد.

hamayesh

کسب و کار اجتماعی به مقوله ایجاد کسب و کارهای مبتنی بر حل مسائل اجتماعی می­پردازد و شهرداری منطقه ۲ تهران دبیرخانه شهر دوستدار سالمند از حامیان اصلی این همایش است.

کسب و کار اجتماعی یک کسب و کار خودگردان و پایدار است و سود حاصله از این کسب و کار صرف توسعه آن می­شود. سهام­دارانش سود دریافت نمی­کنند بلکه سرمایه خود را برای حل مسائل اجتماعی جامعه صرف می­کنند و هر زمان بخواهند اصل سرمایه خویش را دریافت می­کنند. در این همایش­ها که به مقولات بیماری­های خاص و جدی دوران سالمندی پرداخته می­شود همایش قبلی با رویکرد آلزایمر انجام شد.

سلامت سالمندان از جمله مسائلی است که برای کسب و کار اجتماعی می­تواند مورد توجه مسئولان و علاقمندان به کسب و کار و توسعه آن مورد توجه قرار گیرد. پزشکان و متخصصان حوزه سلامت و بویژه سلامت سالمند و سرمایه­گذاران حوزه پزشکی می­توانند این حوزه را به عنوان یکی از بخش­های مهم و جدی برای فعالیت و سرمایه­گذاری در نظر داشته باشند. 

دومین همایش کسب و کارهای اجتماعی در حوزه سالمندی با رویکرد پوکی استخوان ۹ مهر روز جهانی سالمند با حضور تعداد زیادی از شهروندان و مدیران شهری، مدیران فدراسیون ورزش­های همگانی، وزارت ورزش و جوانان در منطقه ۲ شهرداری تهران محله سعادت آباد توسط موسسه کارآفرینان توسعه هزاره سوم پایه­گذاری و برگزار گردید.

 

kasb 1

سخنرانی دبیر همایشع خانم گلیج

 

حضور مخاطبان در همایش بسیار پرشور و عالی بود. همایش با سخنرانی خانم زهرا گلیج دبیر همایش با خیر مقدم و خوشامدگویی ایشان آغاز گردید و سپس اولین سخنرانی با موضوع کسب و کار اجتماعی چیست؟ شکل گیری آن از کجا بود توسط آقای عنبرستانی از پژوهشکده نوآوری اجتماعی شریف ارائه شد که به ایده اولیه پروفسور محمد یونس که بنیان­گذار اعتبار خرد در دنیا هستند سخنرانی کردند و تجربه یونس در کشور بنگلادش را به عنوان یکی از تجربیات موفق کسب و کار اجتماعی در دنیا تشریح کردند کسب و کار اجتماعی برای کارآفرینان و سرمایه­گذاران فرصتی است تا سرمایه­های خویش را به سمتی هدایت کنند که هدف اصلی آن حل مسائل اجتماعی و دغدغه­های اجتماعی جامعه است.

 

kasb 2

 

آقای معینی فرد کارآفرین حوزه درمانی از شرکت توان افزا بهبود با ۲۵ سال سابقه یک شرکت دانش بنیان متشکل از متخصصین  توانبخشی و مهندسین فنی به معرفی محیط­های چندحسی پرداختند این محیط­ها ابتدا در دهه ۷۰ میلادی در کشور هلند به منظور تحریک حس­های مختلف بوسیله افکت­های نوری، رنگ­ها، صداها، موسیقی و عطر ساخته شدند. هم اکنون از MSE  برای بیماران مبتلا به اوتیسم و اختلالات رشد و سالخوردگان مبتلا به زوال عقل و آلزایمر و حتی برای اتاق بازی کودکان نوپا جهت پرورش کودکان با استعدادهای درخشان استفاده می­شود. با افزایش سن و سالمندی سلول­های مغزی رفته رفته از بین می­روند و موجب اختلال در ادراک و در نتیجه موجب تاثیرات منفی از نظر عملکردهای ذهنی، بدنی، اجتماعی، روانی و سایر موارد برای سالمند خواهد شد. محیط­های چندحسی یا MSE یک فضای درمانی است که با بکارگیری هدفمند چراغ­های با نورها و افکت­ها ی خاص، ابزار حباب­ساز، ویبری، رشته­های نوری آرامش بخش، رایجه درمانی و صندلی­های خاص و صدا و موسیقی نه تنها حواس پنج­گانه بلکه حواسی مانند حس عمقی و حس تعادل را شدیداً تحریک می­کند. در کشورهای پیشرفته، تحقیقات زیادی در مورد تاثیر استفاده از این اتاق­ها و افزایش طول عمر و سالمندی صورت گرفته است. شواهد نشان می­دهد MSEبمب پردازش­های مغزی است که تغییرات شیمیایی مغز را بهبود می­بخشد و به فرد امکان می­دهد که به محرکها به روش طبیعی­تری پاسخ دهد.و از عوازش سالمندی می­کاهد. نتیجه این فرایندها نه تنها از مسئله زوال عقل و آلزایمر جلوگیری می­کند بلکه باعث افزایش سطح عملکرد فرد و اثرات سلامت فیزیکی، روانی و رفتاری سالمندان می­شود.

 

kasb 3

 

اثرات محیط­های تحریک چند حسی در سالمندان شامل: کاهش روند تحلیل مغز، جلوگیری از آلزایمر، افزایش سطح استقلاال، افزایش سطح عملکرد شغلی فردی، ایجاد حس خود کارآمدی، ایجاد آرامش، احساس خوب بودن، افزایش انگیزه، بهبود مشکلات خلق و خو، بالابردی کیفیت زندگی، جلوگیری از پوکی استخوان با بالابردن روحیه فعالیت و تحرک بیشتر، کاهش افسردگی، موفقیت در روابط اجتماعی و زندگی روزمره افراد.

 

kasb 5

آقای معینی فرد، سخنران همایش

 

 آقای سودمند رئیس انجمن تندرستی و حرکات اصلاحی فدراسیون ورزش­های همگانی به آینده پژوهی فرصت­های کارآفرینی در حوزه ورزش و سالمندی به ایراد سخنرانی پرداختند.

خانم کاوه­ای از انجمن علمی تغذیه و حامی سلامت آقای فهیمی یکی دیگر از سخنرانانی بودند که درباره مسئولیت اجتماعی شرکتی و حاکمیتی در فضاسازی شهری برای سالمندان مطالب خود را بیان کردند. خواب مناسب، مصرف کافی آب و میوه و سبزی، پیاده روی و رعایت در مصرف برخی مواد غذایی مانند شیرینی­جات از توصیه­های جدی دوران سالمندی است که می­تواند به افزایش طول عمر افراد و سلامتی آنان کمک کند.

پایان بخش برنامه تقدیر از حامیان و برگزارکنندگان همایش بود. دبیرخانه شهر دوستدارسالمند شهرداری منطقه ۲، فدراسیون ورزش­های همگانی، شرکت دانش بنیان توان افزا بهبود، نشریه کارآفرین ناب، خبرگزاری کارآفرینی نیوز از حامیان این همایش بودند و شرکت پلی اوره تان ایران هم با ارائه محصولاتش در این همایش شرکت کرده بود.

 

kasb 4

 

همایش دوم کسب و کارهای اجتماعی در حوزه سالمندی هم برگزار شد و همایش­های بعدی کسب و کارهای اجتماعی در حوزه سالمندی با ابعاد وسیع­تری در زمستان سال جاری پیش رو خواهد بود. موسسه کارآفرینان توسعه هزاره سوم یک مجموعه فعال در حوزه کارآفرینی و کسب و کار اجتماعی است.

تهیه­ و تنظیم گزارش: دپارتمان کسب و کار اجتماعی موسسه کارآفرینان توسعه هزاره سوم/انتهای متن/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

کلیه حقوق متعلق به مجتمع رسانه ای اطلس می باشد
nmd runnner nmd runnner black nmd runnner white nmd runnner grey nmd runnner gs ultra boost ultra boost black ultra boost white ultra boost grey ultra boost gs ultra boost uncaged ultra boost uncaged black ultra boost uncaged white ultra boost uncaged grey ultra boost uncaged gs yeezy boost 350 yeezy boost 350 black yeezy boost 350 white yeezy boost 350 grey yeezy boost 350 gs yeezy boost 350 v2 yeezy boost 350 v2 black yeezy boost 350 v2 white yeezy boost 350 v2 grey yeezy boost 350 v2 gs yeezy boost 750 yeezy boost 750 black yeezy boost 750 white yeezy boost 750 grey yeezy boost 750 gs