سه شنبه ۴ آبان ۱۳۹۵

در هشت سالگی هنوز رختخوابش را خیس می کند

بیدار بودم . دیدم پسرم آهسته بلند شد و به طرف کمد رفت ، شلوارش را برداشت ، مراقب بود با راه رفتنش کسی را بیدار نکند . لباسش را عوض کرد . با اضطراب اطراف را می پایید . لباس های قبلی را بین لباس های کثیف پنهان کرد …

Enuresis

فریبا علیزاده/

صبح هم بدون آن که صحبت کند به مدرسه رفت . وقتی به اتاق پسرم سر زدم فهمیدم موضوع چه بوده است ! او در هشت سالگی باز هم رختخوابش را خیس کرده بود !

شب ادراری چیست ؟

تخلیه مکرر و بی اختیار ادرار بعد از سه سالگی که هنگام شب یا روز ، یا در هر دو موقع اتفاق می افتد . شب ادراری در بیشتر موارد شب به وقوع می پیوندد . تحقیقات نشان داده پسرها دو برابر دخترها دچار شب ادراری می شوند .

 

نگاهی به کارکرد مثانه

مثانه کیسه ای عضلانی و انعطاف پذیر در قسمت تحتانی ناحیه شکم است که ادرار و مواد زائد را از کلیه ها جمع آوری می کند . در سراسر دیواره ماهیچه ای مثانه ، بخش انتهایی تعدادی عصب قرار گرفته است . وظیفه آنها این است که وقتی به دیواره مثانه فشار می آید، علامت هایی بفرستند . این علامت ها فشار اجتناب ناپذیری را برای ادرار کردن به وجود می آورند . اما پس از اندکی آموزش، کودکان می آموزند که این وضعیت را باز شناسند و خود را کنترل کنند تا اینکه مکان مناسبی بیابند . دوره ای که در طی آن کودک می تواند تشخیص دهد مثانه اش پر است بین هجده ماهگی تا دو سال و نیمگی است .

 

چه زمانی می توان گفت که فرزندمان دچار شب ادراری شده است ؟

خیس کردن رختخواب تا حدود پنج سالگی طبیعی انگاشته می شود ولی اگر بعد از ۷-۶ سالگی به مدت سه ماه و در هفته دو تا سه بار ادامه پیدا کند ، باید به آن توجه و علل آن را شناسایی کرد .

مکیدن انگشت ، بد خلقی ، خشم ، دروغگویی ، احساس حقارت و نا امنی ، لکنت زبان ، اعتماد به نفس ضعیف ، افت تحصیلی و … از موارد دیگری است که ممکن است همزمان با شب ادراری در کودک مشاهده شود .

 

چه عواملی باعث شب ادراری می شود ؟

وراثت : گاهی وراثت از جمله عوامل ایجاد کننده شب ادراری محسوب شده است. معمولا در خانواده هایی که پدر و مادر یا یکی از آن ها در کودکی دچار شب ادراری بوده است .

ـ عوامل جسمانی

ـ عوامل روانی

ـ عوامل فیزیکی

۱ – عوامل جسمانی :

کوچک بودن حجم مثانه : در این جا عامل زیستی ایفای نقش می کند و طبیعی است که وقتی حجم ادرار آنان بیش از حد ظرفیت مثانه ی آنان می گردد . کودک رختخوابش را خیس می کند .

مشکلات هورمونی ، عفونت سیستم دفع ادرار ، بیماری های کلیه ، کمبود کلسیم خون ، بیماری دیابت، نارسایی مادرزادی دستگاه ادرار ، عقب ماندگی ذهنی ، تکامل نیافتن دستگاه عصبی .

۲- عوامل روانی :

استرس ، تضاد و کشمکش خانوادگی ، بدرفتاری والدین با کودک ، طلاق یا مرگ والدین ، محرومیت از محبت مادری ، ورود به مدرسه ، تولد نوزاد ، ترس ، تغییر محل سکونت ، سخت گیری های بی مورد والدین ، آموزش نادرست توالت کردن به کودک ، جلب توجه اطرافیان ، شکست های پی در پی در کارهای منزل و مدرسه خستگی کودک ، احساس طرد ، لجبازی .

 یکی دیگر از عوامل برای پیدایش و تکرر شب ادراری ، اضطراب است . پس هرچه بر میزان اضطراب های کودکان افزوده شود ، به همان میزان هم بر احتمال شب ادراری آنان افزوده می گردد . طی مشاوره ، مراجعین گزارش داده اند که فرزند آنان که اضطراب امتحان دارد ، در مواقع امتحانات بیشتر دچار شب ادراری می شود .

۳- عوامل فیزیکی :

دور بودن توالت از محل خواب، تنبلی در رفتن به توالت، سرگرمی و علاقه کودک به بازی، تاریکی و سرمای شدید توالت .

  • سؤال یک مادر : آیا شب ادراری می تواند به دلیل سخت گیری های والدین باشد ؟

 

پاسخ : یکی از علت های شب ادراری ها نیز به همین علت می باشد که در اثر فشارها  و سخت گیری های والدین ، کودکی که آن را ترک کرده بود ،  دوباره دچار شب ادراری شد .

/انتهای متن/

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

کلیه حقوق متعلق به مجتمع رسانه ای اطلس می باشد
nmd runnner nmd runnner black nmd runnner white nmd runnner grey nmd runnner gs ultra boost ultra boost black ultra boost white ultra boost grey ultra boost gs ultra boost uncaged ultra boost uncaged black ultra boost uncaged white ultra boost uncaged grey ultra boost uncaged gs yeezy boost 350 yeezy boost 350 black yeezy boost 350 white yeezy boost 350 grey yeezy boost 350 gs yeezy boost 350 v2 yeezy boost 350 v2 black yeezy boost 350 v2 white yeezy boost 350 v2 grey yeezy boost 350 v2 gs yeezy boost 750 yeezy boost 750 black yeezy boost 750 white yeezy boost 750 grey yeezy boost 750 gs