پنج شنبه ۶ آبان ۱۳۹۵

در خانه ما رونق اگر هست صفا نیست

قدیما می گفتن:”درخانه ما رونق اگر نیست صفا هست” اما مثل این که این روزها برعکس شده: رونقی اگر باشد در خانه ها ، صفا اما رفته…

home

نسیم شهسواری/
این روزها، کانال‌های تلویزیون را که بالا و پایین می‌کنی دائم دارند به ما آموزش می دهند، همان آموزشی که آن را سبک زندگی می‌نامیم و در قالب لباس و لوازم منزل و … جای خود را در زندگی ما باز می کند.
در خیابان های شهر هم که گذر می‌کنی، احساس نداشتن‌های بسیاری در تو زنده می‌شود، نداشتن‌هایی که برای آدمها آرزو می‌شود و حسرت و بعد هدف. بعد گاهی آدمها یاد شان می رود که ارزش زندگی مخصوصا در اوایل تشکیل یک زندگی تازه، به مبلمان و یخچال سایدبای‌ساید و … نیست. گاهی یادشان می رود برای آرامش و همدمی کنار هم هستند نه برای پز وسایل و … به این و آن.
و این می‌شود که خانه‌هایی کم رونق بی‌صفا بنا می‌شود خانه‌هایی که برخی چه زود بر سر آرزوهای مان خراب می‌شود!
روزگاری معنای رفاه زندگی “داشتن‌ها” بود برای راحتی و رفع نیاز، اما امروز چه؟ داشتن شده هدف وآرمان زندگی‌مان !
روزگاری در خانه‌های شهر ماه خودِ داشتن‌ مهم‌تر بود از چگونه داشتن: اما حالا چه؟ می شنویم که گاهی سر تلویزیون که سینمای خانگی باشد یا … کار به جدال و دعوا می کشد و … اصل زندگی برباد می رود.
چرا؟
محکم و مطمئن می گویم:
رسانه ها مقصرند!
مسئولین تبلیغات شهری مقصرند!
بازاریان، پدرها و مادرها مقصرند!
همه با هم در راه افتادن این مسابقه وحشتناک مصرف و تجمل مقصریم!
و این است که این روزها در خانه های ما دیگر رونق هست و صفا نیست!
و این است که این روزها بازارهای شهرمان هرروز پرزرق و بر ق تر می شود و فریاد “ندارم ندارمِ” آدمها هر روز بلندتر!
و این است که امروز سبک زندگی خانواده ایرانی نه سنتی است و نه مدرن، بلکه آشفته‌بازاری است از بی‌نظمی و بی سبکی. چنان‌که گویی سبک زندگی‌مان گم شده. اگر این گمشده را پیدا کنیم می شود که امیدوار باشیم که باز هم اگر روزی در خانه ای رونق نبود ، صفا باشد .

/انتهای متن/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

کلیه حقوق متعلق به مجتمع رسانه ای اطلس می باشد
nmd runnner nmd runnner black nmd runnner white nmd runnner grey nmd runnner gs ultra boost ultra boost black ultra boost white ultra boost grey ultra boost gs ultra boost uncaged ultra boost uncaged black ultra boost uncaged white ultra boost uncaged grey ultra boost uncaged gs yeezy boost 350 yeezy boost 350 black yeezy boost 350 white yeezy boost 350 grey yeezy boost 350 gs yeezy boost 350 v2 yeezy boost 350 v2 black yeezy boost 350 v2 white yeezy boost 350 v2 grey yeezy boost 350 v2 gs yeezy boost 750 yeezy boost 750 black yeezy boost 750 white yeezy boost 750 grey yeezy boost 750 gs