پنج شنبه ۶ آبان ۱۳۹۵

داستان / آن ســوی نگاه مــادر

ثــریا منصوربیگی [۱]رمان نویس و فیلمنامه نویس حوزه رمان و داستان دفاع مقدس است که در سال های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۲ در همین زمینه مورد تقدیر قرار گرفته است.

mother

ثریا منصوربیگی/

عکس بیگی

چاله چوله­ های کوچه پر از آب شده است. صدای رعد و برق را که می­شنود، انگشت­هایش را توی گوش­هایش فرو می­برد و به راه می­افتد. آب از سر و صورت و لباس­هایش می­چکد. یاد کوله­پشتی­اش می­افتد و کتاب­های درسی­اش که حتماً تا حالا خیس شده­اند.

   کوله­پشتی را توی بغل می­گیرد و مقنعه­ی سفیدش را روی آن می­اندازد. به خانه که می­رسد، دَر نیمه باز است. داخل می­شود. طبق عادت همیشگی پله­ها را می­شمارد و بالا می­رود. مادر روی پله نشسته است.

– سلام دخترم. مثل موش آب کشیده شدی! ببخشی ها یادم رفت برات چتر بیارم.

   سارا به چادر گُل گلی مادر که قلبمبه شده است، با تعجب خیره می­شود.

– سلام مامان جون. اون چیه زیر چادرتون؟

   لب­های مادر مثل گچ، سفید شده است. شانه ­هایش را بالا می­اندازد. من من کنان می­گوید: هی… هیچی… راستی برات آش پختم.

***

   به اتاق می­رود و لباس­هایش را عوض می­کند. درِ اتاقش نیمه باز است. مادرش را می­بیند که پشت به او، خم می­شود، از پشتِ چادرش پیدا نیست چه چیزی را توی گنجه می­گذارد و بعد آن را قفل می­کند. سارا با خودش می­گوید: حتماً همون چیزیه که زیر چادرش بود. چرا مامان اون رو از من پنهون می­کنه!؟

   حوله­ی صورتی­اش روی تخت افتاده است. خم می­شود تا آن را بردارد که نگاهش به عکس پدرش می­افتد. روی خاک جبهه، کنار یک تانک زرهی، پاس ایستاده است. آن را از روی پاتختی برمی­دارد و می­بوسد.

– بابایی نمی­دونی چه بوی سیر داغ و نعنایی توی خونه پیچیده، ولی بدون شما نمی­چسبه.

   مادر صدایش می­زند. دوباره عکس را می­بوسد و آن را سرجایش می­گذارد. حوله را به سرش می­پیچید و از اتاق بیرون می­آید. سر سفره کنار مادر می­نشیند. ظرف کشک را برمی­دارد. با حوصله روی کاسه­ی آش چیزی می­نویسد. ظرف را روی سفره می­گذارد. مادر کاسه­ی آش را نگاه می­کند. کج و معوج نوشته است: بــابــا

   مادر سرش را پایین می­اندازد و با صدای گرفته­ای می­گوید: دخترم زودتر غذاتو بخور و برو پای درس و مشقت.

   ملاقه را به دست می­گیرد و سریع آش را هم می­زند. سارا می­خواهد از او راجع به چیزی که در گنجه پنهان کرده است بپرسد اما از چهره­ی گرفته­ی مادرش می­ترسد و در سکوت آشش را می­خورد.

***

   سارا در اتاقش، مدام کتاب فارسی را ورق می­زند. مادر وارد اتاق می­شود و کتاب را از او می­گیرد.

– آماده­ای دخترم؟

– بله مامان جان.

   مادر طول اتاق را قدم می­زند.

– بنویس. باران … آمد.

   سارا در حال تکرار می­نویسد.

– با… را… ن… آ… م… د.

   صدای هواپیمایی را می­شنود که نزدیک می­شود. مداد را روی زمین می­گذارد و به سمت پنجره می­دود. روی پنجه­ی پاهایش می­ایستد و آن را باز می­کند. بی­توجه به باران که صورتش را خیس می­کند، برای هواپیما دست تکان می­دهد. مادر کنارش می­ایستد.

– چی کار می­کنی دخترم!؟

– شاید بابام توی اون هواپیما باشه و تا چند دقیقه­ی دیگه، برسه خونه.

   مادر او را کنار می­کشد و پنجره را می­بندد.

– سرما می­خوری عزیزم، برو دیکته­تو بنویس.

و کنار پنجره پشت به سارا دیکته می­گوید.

– بابا… آمد.

   سارا تکرار می­کند: با… با… آ… مَ…

و بعد اخم می­کند و مداد را به دفتر می­کوبد.

– پس بابا کِی می­یاد؟

مادر نگاهش را از روی کتاب برنمی­دارد.

– واسه عید، برمی­گرده.

***

   مادر کتاب ریاضی را ورق می­زند. سارا مداد به دست، در حال حل کردن سؤال­های ریاضی است که مداد را روی دفتر می­گذارد و به سمت پنجره می­رود. برف روی لبه­های پنجره نشسته است. آسمان را نگاه می­کند. مادر نفس عمیقی می­کشد و کتاب را روی زمین می­گذارد.

– کجا رفتی؟

   دانه­های درشت برف روی پنجره می­نشیند، آب می­شود و روی شیشه به جریان می­افتد. سارا از آسمان چشم برنمی­دارد. دلش برای پدر تنگ شده است. با خودش می­گوید باید ممتاز شوم تا وقتی پدر برگشت،حسابی خوشحال شود. آهی می­کشد، بخار دهانش روی شیشه می­نشیند. یکدفعه به یاد روزی می­افتد که مادرش چیزی را زیر چادرش پنهان کرده بود.

– مامان چی توی گنجه قایم کردی؟ قول میدم چیزی ازت نخوام.

مادر برمی­خیزد و از اتاق بیرون می­رود.

– وای غذام سوخت!

***

   سارا با صدای بسته شدن درِ خانه از خواب بیدار می­شود. نور آفتاب تا وسط اتاق آمده است. ته دلش ضعف می­رود. از اتاق بیرون می­آید. سفره­ی صبحانه کف هال پهن است. مادر فراموش کرده است رادیو را خاموش کند. لابه­لای صدای قیژ قیژهای رادیو، صدای مردی را می­شنود که می­گوید: تعطیلات نوروزی دبستانی­ها از امروز آغاز شد.

   با خودش می­گوید: حتماً امروز بابام می­یاد. اون وقت حال مامانم خوب می­شه. دوباره با هم می­ریم شهربازی، می­ریم گردش. بابا حرفای خنده­دار می­زنه و ما می­خندیم.

توی فکر فرو می­رود.

– چقدر دلم واسه خنده­های مامان تنگ شده. بابا زودتر بیا.

   سر سفره می­نشیند. برای خودش چای شیرین درست می­کند. لقمه­ای نان و پنیر را توی دهانش می­گذارد و مشغول خوردن می­شود. صدای گوش­خراش رادیو آزارش می­دهد. به طرف تاقچه می­رود، روی پنجه­ی پاهایش می­ایستد و آن را خاموش می­کند.

   یاد گنجه می­افتد. به اتاق می­رود. از توی جعبه ابزار گوشه­ی دیوار، یک پیچ­گوشتی و یک چکش بیرون می­آورد. خودش هم نمی­داند چه مدتی با قفل گنجه ور رفته است که مادر وارد اتاق می­شود. چادر سیاهش روی شانه­هایش افتاده است. سارا نگاهش می­کند.

– تجدید آوردم؟

مادر سرش را تکان می­دهد و با چهره­ای گرفته می­گوید: نه عزیزم. ممتاز شدی.

– پس چرا ناراحتی؟

   سارا این را می­گوید و سرش را پایین می­اندازد. زیرچشمی گنجه را نگاه می­کند. مادر کلید را از توی کیفش بیرون می­آورد و در گنجه را باز می­کند. سارا دست­هایش را داخل گنجه فرو می­برد، ساکی را از آن بیرون می­آورد و روی زمین می­گذارد.

– اِ… این که ساک باباس! پس بگو… بابا یه عالمه اسباب­بازی برام فرستاده…

   سارا با خوشحالی زیپ آن را باز می­کند.

– مامان اگه از همون اولم نشونم می­دادی، بهشون دست نمی­زدم تا امتحانام تموم بشه.

   لباس­های بابا را از توی ساک بیرون می­آورد. چفیه، سجاده، تسبیح…

   متعجب به طرف مادرش برمی­گردد. می­بیند که مادرش گوشه­ ش اتاق سرش را به دیوار زده و گریه می­کند.

 

 

ثــریا منصوربیــگی متولد شهریور سال ۱۳۶۳ در تهران اما اصالتاً ایلامی است.
   در رشته­ی ادبیات تحصیل کرده و بیش از ۱۲ سال است که وارد عرصه­ی نویسندگی شده­است. از آثار او می­توان به رمان­های اجتماعی عاطفی “عشق و هوس”،”لحظه­ی عاشق شدن”، “لذت تلخ” و “شهربانو” اشاره کرد.
   بیش از ۱۳کتاب در حوزه­ی دفاع مقدس در قالب داستان کوتاه و بلند دار که “قبل از سپیدی” از جمله آنهاست که از سوی فرمانده نیروی زمینی ارتش – سرتیپ پوردستان- در سال ۱۳۹۲ لوح تقدیر گرفت.
در سال ۱۳۹۰ هم موفق به کسب لوح تقدیر به عنوان نویسنده­ی منتخب ادبیات داستانی دفاع مقدس به خاطر داستان ” دوار (سیاه چادر)” شد.
وی در حوزه­ی فیلم نامه نویسی نیز فعالیت دارند[۱]

/انتهای متن/

3 دیدگاه ها

  1. خواننده داستان می‌گه:

    با سلام. من خیلی با گوشیم مشکل آرشیو داستانهاتونو دارم. کاش فایل داستان کامل جدا بشه. با تشکر

  2. فاطمه می‌گه:

    سلام خانم بیگی قلمتان همیشه پویا باشد. موفق و پیروز باشید.

  3. پروانه بابک می‌گه:

    بسیار داستان خوبی بود. سپاس از نویسنده محترم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

کلیه حقوق متعلق به مجتمع رسانه ای اطلس می باشد
nmd runnner nmd runnner black nmd runnner white nmd runnner grey nmd runnner gs ultra boost ultra boost black ultra boost white ultra boost grey ultra boost gs ultra boost uncaged ultra boost uncaged black ultra boost uncaged white ultra boost uncaged grey ultra boost uncaged gs yeezy boost 350 yeezy boost 350 black yeezy boost 350 white yeezy boost 350 grey yeezy boost 350 gs yeezy boost 350 v2 yeezy boost 350 v2 black yeezy boost 350 v2 white yeezy boost 350 v2 grey yeezy boost 350 v2 gs yeezy boost 750 yeezy boost 750 black yeezy boost 750 white yeezy boost 750 grey yeezy boost 750 gs