پنج شنبه ۶ آبان ۱۳۹۵

حکایت کارگری و عاشقانه­ای ناآرام در میان جمع

فیلم سینمایی خداحافظی طولانی فیلمی است با یک اتمسفر خانوادگی که یک سوی آن مرد تنهایی است که با کارگری روزگار می‌گذراند و سوی دیگرش، خاطره زنی که از فرط صمیمیت و مهر و محبت، بر واقعیت چیره می‌شود و حتی آن را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

film_toolani

محمدرضا محقق/

فیلم سینمایی خداحافظی طولانی را می‌توان عاشقانه ای آرام و کارگری دانست که مرز بیان خیال و واقعیت را در می‌نوردد و حسی تازه در برابر خلق موقعیت بصری و داستانی در حیطه عاشقانه‌های امروزی پدید می‌آورد.

فیلمی که با محوریت دو زن و ارتباطی خالص و ناب که میان آن دو ـ که یکی پس از دیگری و بعد از مرگ یکی و ظهور دیگری در زندگی یک مرد به وجود می‌آورند ـ و نقشی که در زندگی کوچک اما پاک و دوست داشتنی کارگری مردشان بازی می‌کنند، روایت می‌شود.

 

مردی از اتهام قتل مبرا و در اتهام طرد اجتماعی گرفتار

فیلم ماجرای مردی را روایت می‌کند که از اتهام یک قتل جنجالی تبرئه شده، ولی جامعه و اطرافیانش هنوز به عنوان مجرم نگاهش می‌کنند. مرد که درگیر یک رابطه عاطفی است، برای تداوم عشق و زندگی باید بر این بحران غلبه کند.

فیلم روایت گر دو موقعیت و برهه از زندگی مردی است که در مسیر سخت و صعب حیاتش، با از دست دادن همسرش، از جامعه طرد و در خود منزوی می‌شود.

او در این مدت با خیال همسر محبوبش زندگی می‌کند و او را در مرز خیال و واقعیت می‌بیند.

 

عبور ظریف و بکر از مرز میان واقعیت و خیال

این بی تردید یکی از مهم‌ترین نقاط قوت فیلم است که توانسته مرز بین فرا واقعیت و رؤیا را در روایتی یکدست و بی حفره در یک سینماورزی ایرانی گرم و چشمگیر رعایت کند و یکی از عاشقانه‌های خوب و دیدنی سال های اخیر را برای مخاطب ایرانی بیافریند.

در این فیلم ما با یک اتمسفر خانوادگی روبروییم که یک سوی آن مرد تنهایی است که با کارگری روزگار می‌گذراند و سوی دیگرش، خاطره زنی که از فرط صمیمیت و مهر و محبت، بر واقعیت چیره می‌شود و حتی آن را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

 

جابجایی لطیف و نامرئی خاطره‌ها از فقدان به حضور

در این فیلم خاطره برجای مانده از زن با حضور و رنگی محسوس در جای جای خانه و در همه لحظات و موقعیت‌ها، مرد را تحت تأثیر قرار داده و در بر می‌گیرد.

مرد زن را می‌بیند، با او حرف می زند، می‌خندد و می‌شورد، با هم موسیقی گوش می‌دهند، و همه این حرکات و سکنات زنده و پویا و دوست داشتنی را در هاله ای از وهم و خیال و خاطره به ظهور می‌رسانند، در حالی زن از دنیا رفته و مرد در تنهایی سنگین و حجیم خویش، تنها خاطره ای از او را در بر دارد.

تا اینکه در موقعیتی نو، مرد با زن دیگری آشنا می‌شود که شباهت‌هایی با همسر فقیدش دارد.

 

و دوباره عشق…

و این سرآغازی می‌شود بر رابطه ای نجیب و عاشقانه و حضور زن جوان در جایگاهی که تاکنون در ید قدرت خیال و خاطره ای بوده و اینک در حقیقت و واقعیتی نو پدیدار شده است.

فیلم در عین حال که عاشقانه ای آرام و گرم و دوست داشتنی است، واگویه ای از جامعه امروز ما و پندارها و انگاره‌ها و روحیات و صفات و خصلت‌های خوب و بد جاری و ساری در آن هم هست.

 

امان از این برچسب‌ها و ناجوانمردی‌ها

از نگاه‌های ناشی از برداشت‌ها و سوء تفاهم‌های نادرست و فسیل شده در میان آدم‌ها نسبت به کسی یا چیزی یا موقعیتی گرفته تا انواع و اقسام انگ‌ها و برچسب‌ها که باعث می‌شود انسانی پاک و نجیب مجبور به انزوا و گوشه گیری شود.

فیلم در واقع بیان و روایتی از این مصائب فراگیر و منتشر در سطح جامعه امروز ما نیز هست.

روایتی که البته هیچ وقت از هرم عاشقانه و قصه اصلی‌اش که همان رابطه سرشار از محبت و خلوص و ذوب شدگی میان عاشق و معشوق است دور نمی‌شود و فاصله نمی‌گیرد.

 

وقتی عشق فائق می‌آید

ارتباط تنگاتنگی که مرد کارگر با همسر سابقش و یا حتی با همسر دومش دارد، در همین کش و قوس‌ها و همین موازنه‌های ناجوانمردانه و نیرنگ بازانه جمعی که میان دیگر اهالی کارگاه ریسندگی وجود دارد، پدیدار می‌شود و موقعیتی می‌شود تا در خلال غبار روزگار و باد سرد بیگانگی و تنهایی، گاه گداری نسیم خوش بهشت دوستی و محبت هم وزیدن بگیرد و روایت گرم روزگار عاشقی را سامان دهد.

در واقع در این فیلم فضایی فراهم می‌شود که هم ادای دینی به عشق و هم به سادگی و محبت و بی پیرایگی و البته باج ندادن به جماعت شرور حراف ستمباره جامعه اتفاق بیافتد و این همه در یک اثر سینماورزانه که توانسته است قصه‌اش را به خوبی و گرمی روایت کند رخ نماید و مخاطب را تا به آخر با خود همراه سازد.

 

بازی‌های خوب، کارگردانی حساب شده، فیلمنامه قوی

فیلم خداحافظی طولانی بازی‌های خوبی دارد و اجرای قدرتمندانه ای؛ کارگردانی حساب شده و فیلمنامه ارزشمندی که بر مبنای یک قصه خوب، توانسته فراز و فرودهایش را به خوبی در قالب یک اثر سینمایی به منصه ظهور و بروز برساند.

در حقیقت می‌توان گفت محور و بن مایه این فیلم یک عاطفه و عشق زنانه و بلکه مادرانه است که منظومه ای از انتظار و گرما و امید و اعتماد را برای قهرمان داستان که مرد کارگر خسته مطرود و زخم خورده است به وجد می‌آورد و از این رهگذر مخاطب شاهد حرکتی امیدوارانه و سپید، از لبه تاریکی تا ارمغان عشق و شور و شادی و از خیال و خاطره تا واقعیت و حقیقت می‌شود.

 

تلفیقی از عشق و درام و کارگری و …

یکی از نقاط و نکات قابل توجه و لازم به اشاره درباره فیلم خداحافظی طولانی نوع مواجهه ای است که مخاطب با خاطره و خیال زن از دست رفته مرد، در یک سوم ابتدایی فیلم دارد؛ صحنه‌های خوب و قدرتمندی که در آن‌ها آنچنان باریک و باظرافت، در مرز میان واقعیت و خیال حرکت شده است که چندان معلوم نیست آیا با یک موجود زنده روبروییم یا تصویر خیالی زنی فقید و از دست رفته.

فیلم خداحافظی طولانی تصویری قابل دفاع و حساب شده و درخور از یک داستان عاشقانه است که هم بار عاطفی و دراماتیک جذابی برای مخاطبش به ارمغان می‌آورد و هم سینمایی اصیل و در کلاسی استاندارد به او ارائه می‌نماید.

/انتهای متن/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

کلیه حقوق متعلق به مجتمع رسانه ای اطلس می باشد
nmd runnner nmd runnner black nmd runnner white nmd runnner grey nmd runnner gs ultra boost ultra boost black ultra boost white ultra boost grey ultra boost gs ultra boost uncaged ultra boost uncaged black ultra boost uncaged white ultra boost uncaged grey ultra boost uncaged gs yeezy boost 350 yeezy boost 350 black yeezy boost 350 white yeezy boost 350 grey yeezy boost 350 gs yeezy boost 350 v2 yeezy boost 350 v2 black yeezy boost 350 v2 white yeezy boost 350 v2 grey yeezy boost 350 v2 gs yeezy boost 750 yeezy boost 750 black yeezy boost 750 white yeezy boost 750 grey yeezy boost 750 gs