سه شنبه ۴ آبان ۱۳۹۵

توکل یعنی فقط به خدا تکیه کنید

توکل بر خدا از ویژگی های افراد با ایمان است. اما توکل یعنی چه؟

tavakkol

هاجرقهرمانی/

 

قرآن مجید در موارد متعددی توکل بر خدا را از ویژگی­های افراد باایمان می­داند و می­فرماید:

… و علی الله فتوکلوا ان کنتم مؤمنین. بر خدا توکل کنید اگر ایمان دارید. (مائده/۲۳- توبه/۵۱)

پیامبر گرامی اسلام(ص) تفسیر توکل را از جبرئیل سؤال کرد. جبرئیل گفت: توکل این است که انسان یقین کند به اینکه سود و زیان و بخشش و حرمان به دست مردم نیست و باید از آنها ناامید بود و اگر بنده­ای به این مرتبه از معرفت برسد که جز برای خدا کاری انجام ندهد و جز او به کسی امیدوار نباشد و از غیر او نهراسد و غیر از خدا چشم طمع به کسی نداشته باشد، این همان توکل بر خدا است.

 

به دیگران اعتماد نکنید

نکته اساسی و مهمی که وجود دارد این است که انسان در عین اینکه باید در زندگی خود دنبال وسیله و سبب برود، مسبب­الاسباب را نباید فراموش کند.

قرآن مجید در موارد متعددی مردم را به این مسئله توجه می­دهد و می­فرماید به دیگران اعتماد نکنید، در گرفتاری­ها و سختی­ها به خدا توجه کنید و به طور کلی امور خود را به خدا واگذار کنید. (طلاق/۳ – فاطر/۱۵ – انعام/۱۴ و ۱۷ – یونس/۱۰۷)

 

سربار اجتماع نباشید

در حدیثی آمده است روزی امیرمؤمنان علی (علیه­ السلام) گروهی از مردم را دید که با برخورداری از صحت و سلامت، کار را رها کرده و گوشه مسجد نشسته ­اند.

فرمود: شما چه کسانی هستید؟

گفتند: ما متوکلین هستیم.

فرمود: نه بلکه شما متأکلین هستید. یعنی شما سربار اجتماعید و از دسترنج دیگران ارتزاق می­ کنید. اگر بر خدا توکل دارید نشانه آن چیست؟

گفتند: هرگاه چیزی پیدا کنیم می­ خوریم و هنگامی که چیزی نداشتیم صبر می­کنیم.

فرمود: سگ ها نیز این کار را انجام می­دهند.

گفتند: پس چه کنیم؟

فرمود: همانند ما رفتار کنید.

گفتند: شما چگونه عمل می­ کنید؟

فرمود: وقتی چیزی را به دست می­ آوریم در راه خدا می­ بخشیم و هنگامی که چیزی نداریم خدا را شکر می ­کنیم.

 

منابع:

 – نقطه­ های آغاز در اخلاق عملی، آیت الله مهدوی کنی، ص ۵۱۳

–  بحارالأنوار، چاپ بیروت، ج ۶۸/ ص ۱۳۸، حدیث ۲۳

 – مستدرک­ الوسائل، ج ۲، ص ۲۸۹

 

ادامه دارد …

 

/انتهای متن/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

کلیه حقوق متعلق به مجتمع رسانه ای اطلس می باشد
nmd runnner nmd runnner black nmd runnner white nmd runnner grey nmd runnner gs ultra boost ultra boost black ultra boost white ultra boost grey ultra boost gs ultra boost uncaged ultra boost uncaged black ultra boost uncaged white ultra boost uncaged grey ultra boost uncaged gs yeezy boost 350 yeezy boost 350 black yeezy boost 350 white yeezy boost 350 grey yeezy boost 350 gs yeezy boost 350 v2 yeezy boost 350 v2 black yeezy boost 350 v2 white yeezy boost 350 v2 grey yeezy boost 350 v2 gs yeezy boost 750 yeezy boost 750 black yeezy boost 750 white yeezy boost 750 grey yeezy boost 750 gs