شنبه ۱ آبان ۱۳۹۵

تهیه اطلس شیوع انواع آسیب‌های روانی اجتماعی دختران

معاون برنامه ریزی و هماهنگی معاونت امور زنان ریاست جمهوری از تهیه اطلس شیوع آسیب‌های روانی اجتماعی دختران دوره دوم متوسطه در ۸ استان کشور خبر داد.

به گزارش به دخت به نقل از فارس، اطهره نژادی  گفت: توسعه و رشد در ابعاد اجتماعی اقتصادی و فرهنگی نیازمند نسلی پویاست که از منظر روانی، جسمانی و اجتماعی در سلامت کامل بوده و حداکثر همنوایی را با ارزش‌‌ها و هنجارهای آن جامعه داشته باشند.

خبرگزاری فارس: تهیه اطلس شیوع انواع آسیب‌های روانی اجتماعی دختران

وی ادامه داد: یکی از مهمترین نهادهایی که می‌تواند به همنوایی افراد با هنجارها و نیز پیشگیری از بروز ناهنجاری‌های روانی اجتماعی کمک شایانی کند نهاد آموزش و پرورش است که اگر این نهاد نتواند به درستی نقش خود را در رابطه با کودکان امروز و نوجوانان ایفا کند هزینه‌های هنگفتی بر جامعه تحمیل می‌شود.

نژادی افزود: آسیب‌های روانی اجتماعی امری تصادفی نیستند بلکه امری قانونمند بوده و این قانونمندی ریشه در تاریخ، نظام روان شناختی اجتماعی جامعه نظام شخصیتی افراد و امثال آن دارد بنابراین این آسیب‌ها پدیده‌هایی واقعی، متغیر، قانونمند، قابل کنترل و پیشگیری هستند.

وی اظهار داشت: امروزه متخصصان پیشگیری بر این باورند که مدارس به دلایل مختلف مناسب ترین مکان برای اجرای برنامه‌های پیشگیری از رفتارهای پرخطر و آسیب‌های روانی اجتماعی محسوب می‌شوند لذا بی‌توجهی به امکان خطر شیوع انواع آسیب‌های اجتماعی در مدارس سبب خواهد شد که در چنین وضعیتی مدرسه و جامعه قادر نباشند به کارکردهای اصلی خود بپردازند و در نهایت جامعه و خانواده‌ها دچار آشفتگی می‌شود.

معاون برنامه ریزی و هماهنگی معاونت امور زنان ریاست جمهوری ادامه داد: در همین راستا پژوهش آسیب شناسی روانی اجتماعی دانش آموزان دختر دوره دوم متوسطه، که مجری آن اداره کل تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش است، آغاز شده است. این برنامه به استناد ماده ۲۳۰ قانون برنامه پنجم توسعه در حوزه ارتقای سلامت و به منظور انجام پیمایش‌های اختصاصی گروه‌های در معرض خطر بالا اجرایی می‌شود.

وی ادامه داد: اهداف کیفی این پروژه عبارت است از شناسایی آسیب‌ها و تهیه امکانات مورد نیاز جهت ارائه خدمات راهنمایی و مشاوره‌ای به دانش‌ آموزان دختر در معرض خطر، شناخت موانع و آسیب‌های موجود در فرآیند ارائه خدمات راهنمایی و مشاوره تربیتی و تحصیلی به دانش آموزان دختر در معرض خطر، پیشنهاد الگوی مناسب جهت ارائه خدمات راهنمایی و مشاوره‌ای به این گروه از دانش آموزان بر اساس نتایج آسیب شناسی و موانع موجود، تعیین انواع آسیب‌های روانی اجتماعی و علل و انگیزه‌های پیدایی آنها و نیز بررسی شخصیت و ویژگی‌های جسمانی روانی فرهنگی و اجتماعی دانش آموزان گروه هدف و تعیین ارتباط میان ویژگی‌های جمعیت شناختی و بروز آسیب‌های روانی اجتماعی در دانش آموزان دختر گروه هدف از جمله اهداف کیفی این پژوهش است.

معاون برنامه ریزی و هماهنگی معاونت امور زنان ریاست جمهوری ادامه داد: تهیه یک گزارش تحلیلی جامع از انواع آسیب‌های روانی، اجتماعی شناسایی شده و شیوع آنها در کل دانش آموزان دختر دوم متوسطه در مناطق تحت پوشش از دیگر اهداف این پروژه است.

نژادی افزود: هدف نهایی آن تهیه اطلس شیوع انواع آسیب‌های اجتماعی روانی دانش آموزان دختر به تفکیک دانش آموزان تحت پوشش است که در مرحله نخست در ۸ استان سیستان و بلوچستان خراسان شمالی، جنوبی رضوی اصفهان چهارمحال بختیاری یزد و کرمان اجرا می‌شود و هم اکنون این پروژه آغاز شده است.

وی اظهار داشت: نظارت و ارزشیابی این پروژه در سطح ملی و استانی همزمان توسط نمایندگانی از دولت و سازمان‌های مردم نهاد فعال در موضوع روانی اجتماعی دختران انجام خواهد شد.

/انتهای متن/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

کلیه حقوق متعلق به مجتمع رسانه ای اطلس می باشد
nmd runnner nmd runnner black nmd runnner white nmd runnner grey nmd runnner gs ultra boost ultra boost black ultra boost white ultra boost grey ultra boost gs ultra boost uncaged ultra boost uncaged black ultra boost uncaged white ultra boost uncaged grey ultra boost uncaged gs yeezy boost 350 yeezy boost 350 black yeezy boost 350 white yeezy boost 350 grey yeezy boost 350 gs yeezy boost 350 v2 yeezy boost 350 v2 black yeezy boost 350 v2 white yeezy boost 350 v2 grey yeezy boost 350 v2 gs yeezy boost 750 yeezy boost 750 black yeezy boost 750 white yeezy boost 750 grey yeezy boost 750 gs