شنبه ۱ آبان ۱۳۹۵

تصویری از سنگ قبر نخستین بازیگر زن سینمای ایران

روح‌انگیز(صدیقه) سامی‌‌نژاد نخستین زنی بود که تصویرش به عنوان بازیگر روی پرده‌ی سینما‌ها رفت.

به گزارش به دخت به نقل از خبرآنلاین، او سال ۱۲۹۵ در شهر بم به دنیا آمد. سامی‌نژاد در ۱۳ سالگی ازدواج کرد و به همراه همسرش (دماوندی) راهی هندوستان شد. دماوندی در دفتر استودیو امپریال کار می‌کرد. زمانی هم که عبدالحسین سپنا برای ساختن فیلم «دختر لر» به هندوستان رفت، از سامی نژاد دعوت کرد تا در فیلمش بازی کند.

پیش از او هیچ زنی حاضر نشده بود که در این فیلم نقش آفرینی کند و تصویرش روی پرده‌ی سینماها برود.

سنگ قبر صدیقه سامی‌نژاد

سپنتا پس از «دختر لر» فیلم «خسرو و شیرین» را ساخت و باز هم سامی‌نژاد را برای ایفای نقش اول انتخاب کرد. این فیلم سینمایی دومین و آخرین فیلمی بود که سامی نژاد در آن به ایفای نقش پرداخت.

او پس از بازگشت به ایران با سرزنش خانواده و نزدیکانش مواجه شد و ترجیح داد که دیگر در سینما حضور نداشته باشد. این زن البته یکبار دیگر مقابل دوربین قرار گرفت، آن‌هم زمانی که محمد تهامی‌نژاد در سال ۱۳۴۹ فیلم مستند «سینمای ایران: از مشروطیت تا سپنتا» را ساخت. سامی‌نژاد در این فیلم ماجراهایی را بازگفت که برایش رخ داده بود. از ورود به سینما تا طرد شدن از سوی خانواده.

این بازیگر تا سال ۱۳۷۶ زنده بود و در تهران زندگی می‌کرد، اما کمتر کسی از حال و روزش خبر داشت.

/انتهای متن/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

کلیه حقوق متعلق به مجتمع رسانه ای اطلس می باشد
nmd runnner nmd runnner black nmd runnner white nmd runnner grey nmd runnner gs ultra boost ultra boost black ultra boost white ultra boost grey ultra boost gs ultra boost uncaged ultra boost uncaged black ultra boost uncaged white ultra boost uncaged grey ultra boost uncaged gs yeezy boost 350 yeezy boost 350 black yeezy boost 350 white yeezy boost 350 grey yeezy boost 350 gs yeezy boost 350 v2 yeezy boost 350 v2 black yeezy boost 350 v2 white yeezy boost 350 v2 grey yeezy boost 350 v2 gs yeezy boost 750 yeezy boost 750 black yeezy boost 750 white yeezy boost 750 grey yeezy boost 750 gs